Online Vajinismus TedavisiSağlık KütüphanesiVajinismusVajinismus TedavisiVajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus çıkmazı

Vajinismus çıkmazı

Vajinismus çıkmazı

Vajinismus öyle bir hastalıktır ki yaşamayan kolay kolay anlayamaz. Bu bana gelen hastaların genelinin söylediği bir ifadedir. Ben de %100 katılıyorum.

Cinsel birleşme yemek, içmek, yürümek, koşmak gibi vakti geldiğinde doğal akışında rahatlıkla olabilecek fizyolojik bir işlem olarak kabul edilir.

Gerçi büyürken duyduğunuz, okuduğunuz çarşaf dolusu “Kızlık zarı kanaması”, “ilişkiden sonra acı hissetme”, “kilitli kalma” gibi şeyler olsa da herkesin yaptığı, başarabildiği bir olaydır.

İlk ilişkiden önce vajinismus’u duyduğunuzda muhtemelen çoğunuz garip bir hastalık gibi kabul ettiniz, belki pek üstünde durmadınız veya pek azınız korkularınız olduğu için “acaba bende olur muyum” dediniz.

Eşinizi çok seviyorsunuz, ilk cinsel birleşmeye kadar her şey yolunda. Ta ki tam birleşme anı geldiğinde anlam veremediğiniz, kontrol edemediğimiz bir kasılma. Bunu düğün stresi, evliliğe alışma süreci kabul ettiniz. Fakat her denemede aynı tepki. Bu sorunu anneniz, kız kardeşiniz dahil kimseye açmadınız ve internet karıştırmaya başladınız.

İlk gece korkusu, ilişkide ağrı… karşımıza çıkan VAJİNİSMUS. Ben Vajinismus değilim deyip reddedebilirsiniz, zamanla biz üstesinden geliriz deyip erteleyebilirsiniz veya ben tedavi olamam, çözemem veya kendi başınıza çözümün yollarını arayabilirsiniz. Çünkü muhtemelen çevrenizde bu hastalığı yaşayan bir çift duymadınız, mahrem bir konu olduğunu düşünüp yakınlarınızla paylaşamadınız.

Ne yapacağınızı bilemiyorsunuz.

Hatırladığınız büyürken bacaklarını kapat, ört, mahrem bölgeni koru, hoplama zıplama kızlık zarına zarar verirsin, erkeklerden uzak dur, ayıp, günah… şu anda evlisin artık ayıp yok, günah yok, kapat yok, koru yok. Fakat bilinç altın geçmişte söylenen, öğretilenlerle yaşamaya devam ediyor. Her şeyin bir anda değişmesi mümkün mü?

Sen ve eşin ne yapacağınızı bilemiyorsunuz? Vajinismus problemi yaşayan çiftlerin çoğunda erkekler eşlerine karşı çok duyarlıdır, onları incitmek istemez, eşinin korktuğunu, acı çektiğini görünce geri çekilir ve tedavide ısrarcı olmaz. Hatta tedavi sürecini zamanla aşarız, bizim için cinsel birleşme önemli değil deyip süreci uzatan taraf olabilir. Ta ki çevrenin çocuk yapın baskısı başlayıncaya kadar.

Çoğu çift yıllar geçip çocuk sahibi olmak isteyince tedaviye karar verir ve tedaviden sonra söyleyeceğiniz bu kadar yıl, bu kadar kolay çözülecek bir rahatsızlık için mi bekledik, üzüldük olacak.

UNUTMAYIN VAJİNİSMUS TEDAVİ EDİLMEZSE SONSUZA KADAR DEVAM EDEBİLECEK bir hastalıktır. Vajinismusta eşler ne hisseder konusu için sayfamızı ziyaret ediniz.

Vajinismus çıkmazı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0 (312) 210 1626