Kürtaj

Kürtaj

Kürtaj tıbbi olarak dilatasyon ile anılan Dilatasyon ve Küretaj olarak bilinen bir kadın doğum uygulamasıdır. Bu uygulama kapsamında sağlık problemi yaratan ya da istenmeyen süreçteki gebeliğin sonlandırılması hedeflenir. Bu kapsamda rahim içine tıbbi yöntemlerle girilerek gebelik sonlandırılır.

Kürtaj

Uygulama Nasıl Yapılır?

Uygun klinik ortamda, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı bir doktor ve anestezi uzmanı eşliğinde uygun steril bir ortamda gerçekleştirilmelidir. İşlem sırasından vakum özelliğine sahip özel aletler ile anestezi uygulanan rahime girilir ve bu vakum sayesinde rahmin içerisi temizlenir.

İşlemi Ne kadar sürer?  

Modern teknikler sayesinde anestezi alan hastaya uygulanan işlem yaklaşık 10 dakika içerisinde başarıyla tamamlanmaktadır.

Kürtaj Sonrası Dinlenme Süreci

İşlem tamamlandıktan sonra hastanın anestezi etkisinden tam anlamıyla çıkması için kısa bir süre klinik ortamında dinlenmesi uygun olacaktır.

Kürtaj Sırasında Risk var mıdır?

Yapılan uygulama ciddi bir işlemdir ve işin uzmanı bir hekim tarafından uygun ortamda yapılması zorunludur. Uzman olmayan kişilerce yapılacak uygulama sırasında Rahminizin zarar görmesine sebebiyet verilebilir. Dolayısıyla uygun aparatları uygun şekilde kullanmak çok ama çok önemlidir.

Ayrıca işlem rahmin tam anlamıyla temizlenmesini gerektirmektedir, bu temizliğin tam anlamıyla yapılamaması gebeliğin sonlandırılamamış olması anlamına da gelebilir. Bu sırada gebelik sonlanmış da olabilir ancak içerde kalan parçalar nedeniyle uygulama doğru yapılamamış olur.

Uygulamanın yapılışı sırasında ki ortam koşulları ve malzemeler nedeniyle çeşitli enfeksiyon problemleri yaşanabilir.

Çeşitli yanlış müdahaleler neticesinde rahim içinde yapışıklık durumları görülebilir.

Kürtaj için yasal sınır var mıdır?

Ülkemizde uygulama için yasal bir sınır söz konusudur ve bu yasal sınırlar dışına çıkan haftalarda gebelik sonlandırılması yapılamaz. Bu süreç canlı bebek kürtajı için 10 hafta ile sınırlandırılmıştır.

Ayrıca işlem için 18 yaşı dolduran bekar kişilere evli değil ise uygulanabilir. 18 yaş altında olan kişiler evli olsalar dahi yasal olarak ebeveyn eşliğinde operasyon uygulanabilir.

Sonrası Hamilelik mümkün müdür?

Doğru uygulanmış işlem sonrasında hamile kalma süreci için 3 ay gibi bir süreç uygun görülebilir.

Adet Görmeye ne zaman başlanır?

Yapılan işlemden sonra normal adet döngünüz kaç günde gerçekleşiyor ise adet tarihiniz aynı şekilde olacaktır. Bu süre kişiye özel olarak yaklaşık 1 ile 1,5 arasında değişiklikler gösterebilmektedir.

Kızlık Zarı ve Kürtaj

Uygun yöntemler ve aplikatörler ile yapılan işlem ile kızlık zarına zarar vermeden operasyon yapmak mümkündür.

Kürtaj Fiyatları

İşlem fiyatları 1400-3000 arasında yapıldığı gözlemlenmektedir. Bu fiyat aralığından muayenehanemizde uygulanan fiyat aralığı olduğu anlamı çıkarılmamalıdır.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

 Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0 (312) 210 1626