Adet ve Akupunktur

Adet sancısı diğer adıyla dismenore tedavisinde akupunktur

Adet sancısı adetle birlikte veya adetten 1-2 gün önce başlayan genelde birkaç gün devam eden alt kasık, bel eve bacağa yayılabilen ağrılardır.

Adet Sancısı ve Akupunktur

Adet ağrıları ilk adet gördüğü yaşla birlikte başlayabildiği gibi ilerleyen yaşlarla birlikte ortaya çıkabilir.

İlk adetle birlikte ortaya çıkıyorsa primer dismenore, daha sonraki yıllarda ortaya çıkıyorsa seconder dismenore denilir.

Adet ve Akupunktur

Genelde primer dismenorede altta yatan bir problem yoktur. Seconder dismenore ise ilerleyen yaşla birlikte adette ağrılar başlar ve giderek şiddetlenerek ilerler. Genelde en sık sebebi endometriozistir. Genelde bizim adet sancılarında yaklaşımımız NSAI ilaçlar yani ağrı kesiciler veya hormon ilaçları olmaktadır. Bu tedavi sadece semptomları düzeltmek için kullanılmakta ve sebep ortadan kaldırılmadığı için sürekli ilaç kullanımı gerekmektedir.

Fakat akupunktur ile adet sancısını tedavi ederken sebep irdelenerek önce bu ortadan kaldırılır. Sebepler depresyon, öfke gibi duygusal durumlar, soğuk ve nemli ortamlar, soğuk yiyeceklerin çok tüketilmesi, çok doğum yapmak, genetik olarak zayıf yapılı olmak adet sancılarının ortaya çıkışını artırabilir.

  1. Adet ağrılarının tedavisinde göğüste hassasiyet, şişkinlik, adet öncesi gerginlik, duygusal hassasiyet varsa seçilen noktalar karaciğer, dalak ve ren meridyeni olmalıdır.
  2. Adet öncesi gerginlik çok daha azken adet sancısı daha şiddetli ve bıçak saplanır tarzdadır. Kanama pıhtılıdır. Tedavide karın bölgesindeki kan dolaşımını artırmak gerekir.
  3. Basmakla veya sıcak su torbası ile rahatlıyor ve adet miktarı az ise alt karında soğuğu dağıtan ve ısıtan noktalar tercih edilir.
  4. Kırmızı parlak adet kanaması ile birlikte alt karın bölgesinde ortaya çıkan aralıklı gelen ağrılar ve baş dönmesi, yorgunluk gibi belirtiler eşlik ediyorsa karaciğer ve böbrek güçlendirilmelidir.
  5. Halsizlik, çarpıntı ve baş dönmesi gibi kan kaybı belirtileri eşlik ediyorsa kanı artıracak noktalar seçilir.

Yukardaki bilgilerden anlaşılacağı üzere tek bir dismenore reçetesi olmaz. Hangi noktaların seçileceği hastanın adet sancısının sebebi bulunarak mümkündür.

İçeriğimizi Oylayın!
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

0 0 votes
Memnuniyet
Subscribe
Bildir
guest
Memnuniyet
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
0 (312) 210 1626