Online Vajinismus TedavisiSağlık KütüphanesiVajinismusVajinismus TedavisiVajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus nedenleri üzerine pek çok şey söyleyebiliriz. Vajinismus nedenlerini açıklarken öncelikle bizim gibi kapalı toplumlarda Avrupa ülkelerine göre 10-15 kat daha fazla görüldüğünü bilmemiz gerekiyor.

Türkiyede vajinismus sıklığının %10-15 arası olduğu, Avrupa ülkeleri gibi gelişmiş toplumlarda ise % 1 in altında görüldüğü tahmin edilmektedir. Aradaki bu fark vajinismus nedenlerini tespit etmemizi sağlıyor. Vajinismus nedenleri arasında %1-2 kızlık zarı anatomik farklılıkları, vajen darlıkları, veya vulvit, vajinit gibi enfeksiyon hastalıkları,  menapoz ve doğum sonrası lohusalık gibi bazı hormonal durum değişiklikleri vajinismus sebepleri arasında sayılabilir. Vajinismus hastalarının % 98 inde fiziksel hiç bir sebep bulamayız. Bu grup hastalarda vajinismus nedeni olarak psikolojik sebepler gösterilir. Bu psikolojik sebepler toplum yapımızın getirdiği ve kız çocukları büyürken çevresel maruz kaldığı öğretiler, duyumlar, baskılar… peki bunlar nelerdir?

Çocukluk çağında cinsel kimlik doğumla başlar . fakat 2 yaşından sonra net olarak cinsel kimliğin farkındadır. Daha pek çok şeyin farkına varmadığını düşündüğümüz çok küçük yaşlarda çocuklar çevresel uyaranlara açıktır ve  bunları yorumlar ve beyninde depolar. Burada aile yapısı   çok önemlidir fakat    çocuğu tek etkileyen bu  değildir. Televizyon programları,  yakın çevre, çocuk büyüdükçe toplum yapısı, değer yargıları daha fazla etkilemeye başlar.

Bizde erkek çocuk doğduğunda hala türkiyenin her kesiminde verilen değer farklıdır. Küçük yaştan itibaren erkek çocuk ailenin bir gurur kaynağı gibidir. Ben kadın doğum doktoru olarak sık maruz kaldığım bir şey gebe hastalarımda cinsiyet bakarken ailenin pek çoğunun erkek cinsiyet tercihleri , cinsiyet söylediğimde çoğunun pipisinin resmini çeker misiniz demesidir. Bunu hiç bir kız ailesi istemez. Biraz daha erkek çocuk büyür baba’’ göster oğlum pipini ‘’der.

Ama kız çocuğuna ‘’eteğini kapat, oturmana dikkat et’’ denir. Çocuk okul çağına gelir. Anne baba oğlunun kız arkadaşlarını hiç çekinmeden çevresine anlatır, bununla öğünür.  Kız çocuğunun erkek arkadaşı olması onunla gezmesi veya pek çok erkek arkadaşı olması aile tarafından veya toplum tarafından kabul görmez.  Kız çocuğu büyüdükçe kızlık zarı, bekaret kavramların çevreden duymaya başlar.

Ergenlik dönemiyle birlikte erkekler için cinsellik bir ihtiyaç, olması gerekli bir şey iken kızlar için ayıp, günah kavramları ile karşılaşırlar. Evli bir çifti düşünün erkek eşini aldatırsa toplumun bakışı çok çapkın bir erkek denir, hala eşini seviyor, evliliğini devam ettirmek istiyorsa kadına evliliğin devamı yönünde baskı yapılır. Fakat  kadın benzer şey yaparsa  neler olabilir?

Aslında toplumumuzda sık görülmesi ile ilgili bahsettiğim pek çoğumuzun duyduğu, şahit olduğu davranış kalıplarıdır. Toplumsal, kültürel farklılığız, değer yargılarımız bizi gelişmiş ülkelerden ayırmaktadır. Çok iyi özelliklerimiz olduğu kadar vajinismus gibi raharsızlıkları artıran özelliklerimizde vardır. Gelecekte toplumsal iyi özelliklerimizin daha da artması bizi sıkıntıya sokan, problemler oluşturan özelliklerimizin azalması için bir adım atmalıyız. Burda en büyük görev kadınlara düşüyor. Çünkü bu toplum ilk önce bir annenin elinden çıkıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0 (312) 210 1626