Gebeliğin 12 haftası

Gebeliğin 12 haftası

Gebeliğin 12 haftası vücudunuzda etkileyici değişikliklerin yaşandığı bir dönemdesiniz. Bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 2 cm civarındadır. Giderek büyüyen bebeğinizin tüm organları bu günlerde var. Bağırsakları karnında bir yerlerde oluşuyor. Beyaz kan hücreleri oluşuyor.

12 hafta bebeğinizde irkilme refleksi bir diğer adıyla moro refleksi adı verilen yetiye kavuşuyor. Moro refleksi sayesinde dışarıdan duyacağı seslere karşı kolları ve bacakları ile tepkiler verebileceği anlamına geliyor. Burada bize düşen göre ona ve size huzur verecek dinginlik ve sadelikte kısık bir tonda müzik dinletmek olacaktır.

Bebeğinizin kalp atışlarını dinlemek için doğru bir haftadasınız. Bu arada rahminizde olgun bri portakal büyüklüğündedir. Rahimde pelvik bölgeye yaklaşan fetüs karnınızın biraz çıkmasına neden olacaktır.

Progesteron hormonu kan damarlarında gevşeme sağlayarak bebeğe doğru kan akışını arttırmaya yönelik görev de yapar.

Vücudunuz bu dönemde yorgunluk hissi ile mücadele edebilir bu dönemde dinlenmeyi ihmal etmeyiniz.

Kan şekeri seviyenize bağlı olarak baş ağrıları yaşayabilirsiniz. Bu ağrılarla alakalı ağrı kesici kullanmanız gerekecek olursa jinekoloğunuz ile hangi ilacı kullanmanız gerektiği hakkında görüşmenizi tavsiye ederiz.

Pelvik kaslarınızla alakalı egzersizler yapmak için doğru bir zamandasınız. Pelvik kaslarınızın güçlenmesi doğum sırasında size oldukça kolaylık sağlayabilir. Hatta mesane problemleri için de oldukça yardımcı bir uygulama olacaktır.

Vücudunuzdaki kanlanmanın artması ile diş etlerinizde şişme hatta kanama olma ihtimali vardır. Bu durum normal olabileceği gibi bir sorunda teşkil edebilir. Dişlerinizdeki durumun kontrolü için diş hekimiyle de görüşebilirsiniz. Bununla birlikte diş temizliği için yumuşak uçlu fırça tercihi veya tuzlu su gibi temizleme yöntemlerin kullanan gebeler de vardır.

Genel olarak ayakta durma vaktinizi azaltmanız, bol sıvı tüketmeniz, dinlenmeniz gerekmektedir. Pozisyon değişimlerini yani oturma, kalkma eylemlerini hızlı yapmaktan kaçınmalısınız.

Koku hassasiyeti bu hafta da devam etmektedir.

Yemek yerken yeme hızınızın yavaş olmasına dikkat ederseniz, şişkinlik hissinin oluşmasına engel olabilirsiniz.

Çamaşırınızda göreceğiniz lekelenme harici bir kanama risk teşkil etmektedir ve bu durumu ivedi bir şekilde hekiminizle görüşmeniz gerekmektedir.

Gebeliğin 12 haftası

 

İçeriğimizi Oylayın!
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

0 0 votes
Memnuniyet
Subscribe
Bildir
guest
Memnuniyet
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
0 (312) 210 1626