Gebeliğin 13 haftası

Gebeliğin 13 haftası

Gebeliğin 13 haftası plasentanın tamamen geliştiği haftadır ve gebeliğinizi çevrenize söylemek adına sağlıklı bir hafta tercihi olabilir. Bu arada ilk 3 ayı başarıyla tamamlamış durumasınız. Bebeğinizin boyu 7-8cm civarında ölçülebilir, bir limon ya da şeftali kadar. Bu ölçünü yarısı yani ortalama 3-4 cm hala başı geri kalan yarısı için vücudun bütün kalanı şeklindedir. Bebeğinizin göz kapakları birkaç ay daha kapalı olarak gözlerini koruyacaktır.

Bu hafta içerinde kol ve bacak kemikleri uzarken, bağırsaklarda gelişmeye devam etmektedir. Henüz ultrasonda görünecek boyutlara erişmese de üreme organları da oluşmaya başlamaktadır.

Bu hafta ki önemli gelişmelerden bir diğeri ise küçük tatlı bebeğinizin ses tellerinin gelişmesi olayıdır.

Bu haftanın en güzel getirilerinden biri sizin enerji hissiyatınızla alakalı olacaktır. Önce ki haftalarda yaşadığınız yorgunluk hissinden kurtulmanız olasıdır. Tadını çıkarmaya çalışmalısınız. Hazır bu enerji gelmişken makul düzeyde egzersiz hareketleri eklemelisiniz. Makul seviyeleri aşacak eğersiz durumu size zarar verebilir. Bu yorgunluk hissinin azalmasıyla birlikte, sabah bulantısı hissi ve bu tarz durumlarının kaybolmasını bekleyebiliriz.

Bebeğinizin parmak izi de bu hafta belirginleşmeye başlar. Dişlerin deki gelişim de başlamıştır.

Anne adayında ki değişimlerden biri cildinizden görünmeye başlayacak olan mavi damar görünümü olabilir. Kan damarlarının görünmesinin nedeni kan akış hızınızın artması olacaktır.

Anne adayında beklenen bir diğer değişiklik ise cinsel ilişkiye girme arzusunda yaşayacağı artış olabilir.

Düşük oranlarda ki lekelenmeler normal sayılabilir, serviks hassasiyeti bu durumun nedeni sayılabilir. Ancak hafif lekelenme dışında ki bir kanama şekli normal değildir ve doktorunuzla görüşüp nedenini bulmanız gerekmektedir.

Enerjide ki artıştan bahsetmiştik ve buna sabah rahatsızlıklarının azalacağını da eklemiştik ancak çoğul gebelikler de bu olumlu durumları görebilmek biraz daha gecikmeli olabilir.

Gebeliğin bu haftasında bebeğin cinsiyetini belirlemek söz konusu olabilir. Ancak bebeğin boyutları biraz daha küçük ise cinsiyeti öğrenmek için bir süre daha beklemeniz gerekebilir.

Varsa çocuğunuz onu yeni bebeğinize alıştırabilirsiniz. İş yerinizi durumdan haberdar etmek de faydalı olacaktır.

Gebeliğin 13 haftası

İçeriğimizi Oylayın!
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

0 0 votes
Memnuniyet
Subscribe
Bildir
guest
Memnuniyet
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
0 (312) 210 1626