Gebeliğin 15 haftası

Gebeliğin 15 haftası

Gebeliğin 15 haftası kendinizi cinsel anlamda çekici hissediyor olabilirsiniz. Enerji hissinizin yüksek derecelere ulaştığı bir dönemi yaşama ihtimaliniz oldukça yüksek. Bu enerji artışı sayesinde libidonuz pozitif anlamda etkilenebilir ve bu sayede cinsel anlamda daha aktif bir duygu durumuna girebilirsiniz. Eşiniz ya da siz bu durumda endişe içine girebilirsiniz, acaba bebeğimize cinsel ilişki zarar verir mi diye. Ancak cinsel birliktelik bebeğinize zarar vermeyecektir, rahat olabilirsiniz. Eşinize de bu bilgiyi vermenizde fayda var.

Bebeğiniz büyük bir portakal kadar olmuştur. Vücut elemanları artık birbirine daha orantılı hale gelmektedir.

Vücuttaki kan hacminin artması neticesinde hassas burun yapısına sahip kişilerde burun kanamaları yaşanabilmektedir. Yine bu kan hacmini artışına bağlı olarak diş etleriniz kanama için oldukça hassas hale gelmektedir. Diş fırçalarken ya da diş eti ile temizlik yaparken kanama olasılığı oldukça yüksek duruma gelir. Kan hacmini artmasının nedeni hormonların tetiklemesi üzerine gerçekleşmektedir.

Diş eti iltihabı (periodontitis) dişlere destek olan kemik ve doku enfeksiyonuna sebebiyet verebilir. Bu da erken doğum ve preeklampsi arasında bir bağlantı olduğunu gösterir.

Gaz problemi, midede ekşime hissi ve yediklerinizi hazmetmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Bu şikayetler hormonların meydana getirdiği bir durumdur. Uygun ilaç tedavileri için doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Ayrıca beslenme listenizi de bu problemi tetikleyecek gıdalardan arındırılmalıdır.

İkinci 3 aylık dönem olan bu periyot kilo almak için uygun ortamı hazırlamıştır. Bebeğinizin büyümesi de bu duruma destek olmaktadır. Burada yapmamız gereken kilo alımın belirli bir oranda sabit tutmak olacaktır. Burada planınızı haftada 1 kg mı geçmeyecek şekilde kilo almak olabilir. Bunu ayda 4kg olarak da düşünebilirsiniz.

Gebeliğin 15 haftası

İçeriğimizi Oylayın!
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

0 0 votes
Memnuniyet
Subscribe
Bildir
guest
Memnuniyet
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
0 (312) 210 1626