Genital Enfeksiyonlar

Genital Enfeksiyonlar kadın doğum kliniklerine adet düzensizliği şikayetlerinde sonra en sık  gelme sebebidir. Normal kadınlarda ergenlik döneminde yumurtlamanın başlaması ile birlikte bir miktar vajinal akıntı gelir. Normal vajinal akıntı adet bitimiyle birlikte başlayan yumurtlama gününe kadar giderek artan yumurta akı gibi şeffaf kokusuz bir akıntıdır. Yumurtlama ile birlikte beyaz, opak ve daha az miktarda gelir.

genital enfeksiyonlar 33

Eğer akıntınız bu görünüm dışında daha kirli beyaz, sarı ,yeşil ise, miktarı arttıysa, koku, kaşıntı, yanma, ilişkide rahatsızlık hissine neden oluyorsa, ateş, halsizlik, kasık ağrısı oluyorsa enfeksiyon var demektir.

Bu durumda vakit kaybetmeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Genital enfeksiyonlar en sık karşımıza vajinal enfeksiyon olarak çıkar. Bunun dışında, dış genital organlar, salgı bezleri, rahim ağzı, rahim, tüpler ve yumurtalıkları ilgilendirebilir.

Vajinal enfeksiyon nedir?

Vajen florasında bulunan veya dışarıdan kontaminasyon veya cinsel ilişki ile bulaşan bakteri, mantar, virüs kaynaklı patojenlerin yaptığı enfeksiyonlardır. En sık görülen bakteriyel vajinozistir. Bu vajinal enfeksiyona en sık neden olan bakteriler gardneralla vaginalis ve mycoplasma hoministir. Normal vajen florasının%1 inde bulunan bu bakteriler enfeksiyon sürecinde 1000 kata kadar artabilir. Sık sık kullanılan duş jelleri, uygun olmayan temizleyiciler, cinsel ilişki vajen PH sının alkali olmasına neden olarak  bakteriyel vajinitin tekrarlamasına neden olabilir.

İçeriğimizi Oylayın!
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

0 0 votes
Memnuniyet
Subscribe
Bildir
guest
Memnuniyet
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
0 (312) 210 1626