Doğum Sancısı ve Akupunktur

Doğum sancısında akupunktur epidural anestezi alternatifi olabilir mi?

Akupunktur yan etkisi olmaması nedeniyle gebelikte pek çok alanda kullanılır. İlk üç ayda görülen gebeliğe bağlı bulantı kusmalar, ilerleyen haftalarda ortaya çıkan bel, sırt ağrıları, son haftalatda makat gelişi başa çevirmek için kullanılabilir.

Doğum Sancısı ve Akupunktur

Gebelikte rahim kasılmalarını tetikleyebileceği düşünülen bazı noktalardan kaçınılarak gebelik dışı migren, mide şikayetleri, idrar problemleri gibi farklı sağlık problemlerinde de kullanılır.

Bildiğimiz gibi akupunkturun etkileri arasında en sık çalışılan ve kullanımı olan etkisi analjezik etkisidir. Doğum kasılmaları geldiğinde uterus kasılmalarını düzenlemek, hem de hissedilen ağrıyı azaltmak için akupunktur kullanılmaktadır. Günümüzde prenses doğum denilen epidural anestezi aldında vajinal doğum popülerdir.

Epidural anestezi uygun servikal açılma beklenmeden yapılırsa doğum eylemini uzatır. Çok nadiren sinir hasarı olabilir. Çeşitli yan etkilerinden dolayı kadınlar doğal doğuma yönelmektedir. Yapılan çalışmalar epidural anestezi ile akupunktur etkisini karşılaştırmış. Sonuç; akupunktur ile hastada doğum eylemi süresi kısalmış, hasta uyumu yüksek olmuştur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0 (312) 210 1626