Kadınca

Kadınca

Kadınca

20 yıllık meslek hayatımda en sık karşılaştığım, sorunlarını çözmeye çalıştığım genellikle 15-45 yaş arasındaki kadın popülasyonu olduğu için köşe yazımın başlığını böyle belirlemek istedim.

Son yıllarda biz hekimler hastalarımızı bize getiren rahatsızlıkları ile ilgilenmekle birlikte bütünsel yaklaşımla bu rahatsızlığa neden olan psikolojik, fiziksel, çevresel faktörleri ele almaya başladık. Hastalarımız adına gerçek çözüm bize getiren belirtileri ortadan kaldırmak değil tekrarlanmaması için yapabiliyorsak alışkanlıklarını, beslenme şeklini düzenlemek hayatına spor alışkanlığı kazandırmak adına bilinçlenmesini sağlamak gerekiyordu.

Hastalarımıza daha fazla yardımım dokunabilmesi adına ve modern tıp ile çözüme kavuşturamadığımız problemler için tamamlayıcı tıp uygulamaları eğitimlerine başladım.

Burada ele alacağım konular cinsellik, gebelik, infertilite, kadın sağlığı ve en çok merak ettiğiniz konular olacak.

Cinsellik zihin ile bedenin birleşmesidir.

Cinsellik sizlerin çoğu zaman konuşmaktan bile çekindiğiniz, sıkıntınız olduğunda en yakınınıza açılamadığınız, sıkıntınızı çözmek adına bizlere gelmek için bile zorlandığınız bir konudur.

İçinde yaşadığımız toplumu düşünelim. Bir kız çocuğunu büyütürken neler yaşıyoruz. 2-3 yaşlarında bir kız çocuğu ayıp, ört, kapat, özel bölgeni koru, biraz büyüdüğünde günah, ilerleyen yaşla birlikte bekaret, kızlık zarı gibi kavramlarla tanıştırılıyor. Bu ise kız çocuğunun veya genç bir kızın utanmasını, kendini suçlu hissetmesine sebep oluyor. Cinsellik, yemek içmek kadar doğal fizyolojik bir süreç iken içinde bulunduğumuz toplumda biz kadınların bu konuda konuşmayı ayıp, kötü bir şey gibi kabul etmemiz gayet normal değil midir?

1,5 yıllık evli Zeynep ve İsmail çifti bana vajinismus problemi nedeniyle geldi.

Seans sırasında Zeynep annesi çalıştığı için komşusu tarafından bakılıyor. 6 yaşında geçen yaşadığı bir olayı bana ağlayarak şöyle anlattı. 14 yaşındaki komşusunun oğlu tarafından elle cinsel tacize uğruyor ve olayı evlenene kadar kimseye anlatamıyor. Olayı anlatmama sebebi olarak kendini suçlu, kirlenmiş hissetmesi. 6 yaşında bir kız çocuğuna bunları düşündüren nedir sizce? Veya bu kadar küçük bir kız çocuğunun bunları düşünmesi normal midir?

Cinsel sorunların sebepleri kültürel yargılar, inanışlar, kişiler arası ilişkiler, ruhsal ve fiziksel nedenler olabilir. Sizde fiziksel bir neden bulsak bile duygusal stres yaratan kaygılar, öğrenilmiş yanlış bilgiler, cinsellikle ilgili dini inanışlar problemi daha da komplike hale getirir.

Hayatınız da sağlık ve mutlulukla birlikte korkusuzca zevk alacağınız bir cinselliğiniz olsun.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Kadınca

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26
Kapalı