Online Vajinismus TedavisiSağlık KütüphanesiVajinismusVajinismus TedavisiVajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus belirtileri cinsel birleşme öncesi cinsel yakınlaşmada hiç bir probleminiz olmayabilir. Cinsel birleşme anı geldiğinde istemeden kasılıyor ve buna bir türlü  engel olamıyorsanız ve cinsel birleşme yaşayamıyorsanız siz vajinismus hastasısınız.

Vajinismus Belirtileri

Genelde hastalar ben eşimi çok seviyorum, isteyerek evlilik yaptım, eşimle yakınlaşmak hoşuma gidiyor fakat birleşme anı geldiğinde kendime engel olamadığım bir kasılma oluyor. İçeride bir duvar varmış gibi hissediyorum.

Vajenim dar sanki içeri hiç bir şey giremez gibi hissediyorum. Cinsel birleşme anı geldiğinde eşinize kısmen izin veriyorsanız çok yoğun bir baskı hissediyorsunuzdur. Bunları söylüyorsanız vajinismus belirtilerine sahipsiniz ve vajinismus hastasısınız.

Bazen vajinismus hastalarında cinsel organlarına dokunamama, bakamama gibi belirtiler vardır. Bu durum genelde çocukluktan itibaren kız çocuklarının cinsellikle ilgili her konuda aşırı baskıcı, korumacı yetiştirilmesi ile ilgili ortaya çıkabilir.  Bazen de cinselliğin konuşulmasının bile ayıp günah gibi tabirlerle birleştirilmesine bağlı olabilir.

Bilinç altına cinsellikle ilgili her şey kötü, ayıp, günah olarak yerleşir. Eşi ile severek evlense bile cinsellik onun için kötü bir şeydir, olmasa da olur. Eğer cinsel  yakınlaşma sırasında utanıyor, geriliyorsanız, eşinizin dokunması bile rahatsız ediyor, cinsellikle ilgili olumsuz düşünceleriniz varsa siz bu gruba giriyorsunuz. Bu grup hastaların tedavisinde vajinismusu mekanik olarak çözmek yetmeyecek cinsellikle ilgili olumsuz düşüncelerini düzeltmekte gerekecektir.

Vajinismusu olan hastalığı olan çiftlerin çok büyük kısmı bu rahatsızlığı okudukça ve altta yatan fiziksel bir problem olmadığını öğrendiklerinde genelde bekleme yolunu seçerler. Zamanla bu korkunun üstesinden gelebileceklerini düşünürler.

Süre uzadıkça hasta içe kapanmaya başlar,  çevresi ile paylaşamadığı bu problem onun sosyal bağlantılarını zayıflatır, eski neşesini kaybeder, depresyon belirtileri başlar, eşi ve evlilikle ilgili her sıkıntısını vajinismusa bağlar. Dayanamayacak noktaya geldiğinde veya çiftin çocuk isteği başlayınca tedavi sürecini hızlandırır.

Vajinismus belirtilerini yaşıyor olmanız bu hastalıkla hayata boyu mücadele edeceğiniz anlamına gelmiyor. Korkmadan hemen bizi arayın gerçekten çok kısa denilebilecek bir süre diliminde vajinismus tedavisi ile sizi bu dertten kurtaralım. 0312 2101626

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0 (312) 210 1626