Gebeliğin 1 haftası

Aslında hamile olduğunuzu bilmediğiniz bir dönemdesiniz. Gebelik döneminizin haftalarını saymak için son adet tarihini ilk günü başlangıç kabul edilebilir. Adet döngüsünü gebeliği hesaplamak için kullanmak yumurtlama takibine göre daha kolaydır. Burada 1 haftalık gebeliğin doktor gözleminde aslında gebelik olarak düşünülmediği görülür. Gebeliğinizi öğrenebileceğiniz zaman aslında sürecin 4. haftasıdır.

1 haftalık gebelikte hangi belirtiler olabilir

Dediğimiz gibi bu süreçte aslında hamile değilsiniz, erken dönem olarak adlandırılan bu dönemde yaşanabilecek bazı durumları şöyle anlatabiliriz;

Öncelikle bu dönemde karşılaşabileceğiniz belirtiler birkaç günden bir haftaya kadar sürebilir.

Bu günlerde vajinal bir kanam beklenebilir. Rahim astarının dökülme süreci yaşanıyor. Fiziksel olarak bel bölgesinde ağrı, kasılma ve kramplar olabilir. Karın ağrısı ve sırtta ağrı da beklenebilir. Vücutta genel olarak bir şişkinlik durumu söz konusudur. Hormon dengelerinin değişim içerisinde olduğu sürecin etkileri bu şişkinlik durumuna neden olabilmektedir. Bu dönem ruhsal halde değişkenliğin de görüldüğü bir dönemdir.

Bu belirtileri yaşayan kişiler destek olarak ağrı kesici ilaç kullanabilir. Günün belirli bölümlerin de kendilerini rahatlatacak egzersiz hareketleri yapabilirler. Ayrıca buz torbası uygulamaları yaparak rahatlayan kişiler de mevcuttur.

İlk hafta içerisinde kadın geçmiş ayın astarını bırakırken yeni ayın astarına da hazırlık yapıyor. Bu astar yumurtanın tutunacağı ortamı oluşturuyor.

İnsan vücudunda ki en büyük hücre bu yumurtalardır. Vücutta belirli sayıda günlerde yaşamaktadırlar. Sperm de 6 güne kadar vücutta yaşayabilir ve yumurtayla buluşmaları gebeliği sağlayabilmektedir.

Gebeliğin etkilerini hemen görmek veya hissetmek çok mümkün olmayabilir ancak yaşanacak bazı durumlar da gebeliği işaret edebilir; göğüslerde şişme ve hassasiyet bunlardan biridir. Tabi ki mide bulantısı da başlıca belirtilerdendir. Ayrıca idrar yapma da sıklaşma ve yorgunluk hissi de olabilir.

Gebelik düşüncenizin olabileceği dönemde veya bu belirtileri yaşayıp gebe kalma ihtimalinizin olduğu bu dönemde sigara kullanıyor iseniz bırakmak için oldukça büyük bir nedeniniz daha ortaya çıkmıştır. Ayrıca kafein alımınızı da azaltmanız gerekmektedir.

Utrason eşliğinde görülecek bir bebek durumu ilk hafta için söz konusu değildir. Gebe kalmaya çalışan kişiler bu dönemde follikül takibi için ultrason kontrolü yaptırabilirler.

Gebeliğin 1 haftası

 

İçeriğimizi Oylayın!
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

0 0 votes
Memnuniyet
Subscribe
Bildir
guest
Memnuniyet
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
0 (312) 210 1626