Vajinismus Tedavisi

vajinismus tedavisi

Birkaç Seansta Vajinismustan Kurtulun!

Tedaviyi Ertelemeyin!

Daha önce aramadığınız her gün için pişmanlık duyacağınız bir serüvene hazır mısınız?

Vajinismus erteleme hastalığıdır.

ERTELEMEYİN!

HEMEN BİLGİ AL

  Yalnızca 2-3 Seansta Vajinismus Çıkmazına Son!

  Yalnızca birkaç seansta vajinismustan kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken formumuzu doldurarak ücretsiz ön bilgi alıp ilk adımı atmak. Kısa süreli vajinismus tedavisi sonrası tek pişmanlığınız bunca zaman beklemiş olmanız olacak.

  Vajinismus Tedavisi Hasta Videoları

  Beklemesinler Hemen Gelsinler

  Play

  Başardığımda Mutluluktan Ağladım

  Play

  Sizi 1 Yıl Boyunca Takip Ettim

  Play

  Kendimi Eksik Hissediyordum

  Play

  Sayısız Vajinismus Tedavisi Sonrası Son Şansımdı

  Play

  Psikolojik Mi Yoksa Fiziksel Mi Bilmiyordum

  Play

  Daha Önce Vajinismusu Hiç Duymadım

  Play

  Vajinismus Tedavisi ile 8 Yıllık Kabus 2 Saatte Bitti

  Play

  Vajinismus Tedavisi Ankara

  Vajinismus tedavisi vajinismus hastalarına bu konuda eğitim almış uzmanlar tarafından uygulanan ve kişinin yalnızca iki, üç seansta vajinismusdan kurtulmasını amaçlayan bir tedavidir. Öncelikli olarak tedavide cinsel birleşme esnasında istemsiz ortaya çıkan ve tekrar eden kasılmaele alınmalıdır.

  Vajinismusa neden olan sebepler ancak tedavi başarısını olumsuz etkilediğini düşünüyorsak o zaman ele almalıyız. Çoğu vajinismus hastasında uyguladığımız davranış terapisi ile saatler içinde olumlu sonuç alırız. Tedaviye başlamadan önce acıya sebep olabilecek fiziksel sebepler ele alınıp düzeltilmelidir.

  Vajinal girişte oluşan kasılmanın duyarsızlaştırılması tedavinin temelini oluşturur. Bunun için kadın doğum uzmanları tarafında gelişen plastik, cam gibi değişik materyallerden oluşan aparatlar kullanılır. Tedavide yapılan en büyük yanlış hastanın gevşemesini ve kas kontrolünü sağlamadan bu gibi uygulamalara başlamaktır.

  Vajinismus tedavisinde öncelik hastanın rahatladığı gevşediği bir ortamda duyarsızlaştırmayı yapmak ile olur. Tedavinin başarısı ve hızı doktorun hastanın yaşadığı bu korkuyu bitirmesine bağlıdır. Başarının anahtarı hastanın doktoruna güvenmesi, yanında rahat olması, korkularını tetikleyen yanlış düşüncelerinin uzman tarafından giderilmesi ile olur.

  60-70 yıl önce vajinismus tedavisinde hastanın bilinç altı kaygı ve korkularını bulmayı ve çözümlemeyi hedefleyen psikanalitik yaklaşım öncelikle kullanılıyordu. İç görü sağlamak için kullanılan bu tedavi yöntemleri vajinismus tedavisinin aylar hatta yıllarca uzamasına neden olmuştur. Psikanalatik yaklaşımdan çok önce ise cerrahi yöntemlerle cinsel birleşmeyi engelleyen kas grupları kesiliyordu. Neyse ki vajinismus tedavisinde kullandığımız davranış terapisi pek çok fobilerin tedavisinde kullanılan hızla başarıya ulaştıran mükemmel bir tedavidir.

  Genelde çoğu kadın için vajinismus sürpriz bir şekilde ortaya çıkar. Bu sıkıntı ile karşı karşıya kalan çift bu durumun zamanla düzeleceğini düşünerek tedaviyi erteler. Vajinismus rahatsızlığı olan çiftin tedaviye ilk başvurduğu zaman genelde bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde çocuk isteği nedeniyle olurken, gelişmiş ülkelerde cinsel tatmin duygusunu yaşama isteği ile doktora başvurur. Vajinismus tedavisi için başvurulan uzman genelde kadın hastalıkları ve doğum doktorudur.

  Jinekolojik muayene ile cinsel birleşmeye engel olan fiziksel bir problem olup olmadığı, vajinismus derecesinin belirlenmesi ve tedavi süreci ile ilgili bilgilendirmeyi kapsar.

  Vajinismus çok spesifik bir rahatsızlıktır. Vajinismus toplumda yaygın görülen bir hastalık olmasına karşın tıp fakültelerinde ve uzmanlık eğitimleri sırasında üzerinde yeterince durulan bir hastalık değildir. Bu nedenle çoğu zaman bu hastalık konusunda yetersiz bilgi sahibi olan bir uzman hastayı yeterince aydınlatmaz ya da yanlış yönlendirir. Bazen hasta yanlış tanı alabilir. Aylarca vajinismus olduğunu öğrenemeyebilir. Bazende gereksiz, faydasız yöntemler uygulanarak zaman kaybedebilir.

  Vajinismus tedavisi için ilk olarak bir tedavi merkezine başvuruyorsanız mutlaka bu konuda çalışan bir uzmana muayenenizi olunuz. Tedaviyi uygulayacak hekim hastanın kendisini rahat ifade edeceği bir ortam hazırlamalıdır. Vajinismus hastasının cinsel konuları rahat konuşamayabileceği göz önüne alınarak anlayışlı ve destekleyici yaklaşılmalıdır. Hastalara tedavi boyunca cinsel sağlık ile ilgili yeterli bilgi verilmelidir.

  Kliniğimizde ister hem yüz yüze vajinismus tedavisi, hem de online vajinismus tedavisi yapılmaktadır. Tedavi sonrası hastalarımız cinsel birleşme sonrası farkettikleri vajinal girişle ilgili korkularını çözümlemiş olurlar. Vajinismus hastalarının sağlıklı cinsel birleşmeyi başarmanın yanında daha önce yapamadıkları kendilerine tampon uygulamak, fitil uygulamak, jinekolojik muayene olmak ile ilgili kaygıları bitmiş olur.

  Ankara vajinismus tedavisi alanında hizmet veren Doktor Soytürk de genelde iki veya üç seansta günlere bölerek ya da bir gün içerisinde tedavi uygulanabilir. Vajinismus seanslarımız doktorumuz tarafından birebir yürütülmektedir.

  Vajinismus tedavisi Ankara alanında hizmet veren Dr. Soytürk’te genelde 2 veya 3 saatte, günlere bölerek veya bir gün içerisinde tedavi olabilirsiniz. Vajinismus seanslarımız doktorumuz tarafından birebir yapılmaktadır.

  Vajinismus Nedir?

  Vajinismus cinsel birleşmenin ağrılı, zor veya imkansız olduğu ve tüm dünyada yaygın olarak görülen bir kadın cinsel problemidir. Hastanın cinsel organı fiziksel olarak çoğu zaman tamamen normaldir. Ama ne zaman cinsel birleşme denemesi gerçekleşse vajen dış 1/3 dış kısmını çevreleyen kaslarda istemsiz olarak ilişkiye engel olan kasılmalar oluşur. Hatta jinekolojik muayene yapmak bile mümkün olmayıp, anestezi altında gerçekleştirilebilir.

  Vajinismus bu kadar yaygın görülmesine rağmen toplumda farkındalık çok düşüktür. Bir çift bu hastalıkla karşı karşıya kaldığı zaman ya vajinismusu ilk duymuştur ya da hakkında yetersiz bilgiye sahiptir. Bunun nedeni ne uzmanlar ne de bu problemi yaşayan kadınlar rahat rahat cinsel problemlerle ilgili konuşamaz. Çoğu zaman hastanın bilgiye ulaşabildiği tek kaynak internet ortamı olmaktadır.

  Cinsel birleşmeyi gerçekleştiremeyen bir kadın internet ortamında ‘’ilk gece korkusu’’, ‘’cinsel ilişkiye girememe’’, ‘’cinsel ilişkide kasılma’’, ‘’ilişkide kasılma neden olur’’ gibi tarattığında karşısına vajinismus hastalığı çıkar. Pek çok çift vajinismusu ne yazık ki bu şekilde öğrenir. Hasta bu hastalıkla ilk yüzleştiği zaman sağlık kurumuna bu sebeple başvurmada zorluk yaşayabilir. Yaşadığı sıkıntıyı bir hekimle paylaşmak ve konuşmak zor gelebilir.

  Vajinismus hastalarında sebep cinsel birleşme ile ilgili gerçek veya çoğu zaman hayali nedenler ‘’acı olacak, kanayacak’’ düşüncesi olabilir. Fiziksel nedenler nadir görülmekle birlikte primer veya sekonder vajinismusun esas sebebi olarak karşımıza çıkabilir. Fiziksel nedenler vajinal girişte acıya sebep olarak cinsel birleşmenin acı verici hale gelmesini sağlayabilir. Tekrar eden ağrılı cinsel birleşme ise koşullu kasılmanın başlamasına ve vajinismusun ortaya çıkmasına yol açar. Ağrılı cinsel birleşme disparoni olarak adlandırılır.

  Disparoni nedenleri esnek olmayan kızlık zarı, vestibülit, vulva ve vajeni ilgilendiren enfeksiyonlar, vajinal atrofi, doğumla ilgili patolojiler, endometriozis sayılabilir. Bu hastalıkların hiçbiri pelvik kaslarla ilgili olmamasına rağmen tekrar eden ağrılı cinsel ilişkiler zamanla vajinismus gelişmesine neden olabilir.

  Bu gibi hastalarda vajinismus tedavisinin başarılı olması için öncelikle fiziksel problemin iyileştirilmesi gerekir.Bazen vajinismusu olan kadın geçmişte genital bölgeyi ilgilendiren bir travmaya, acı hissettiği bir muayene veya uygulamaya, cinsel tacize maruz kalmış olabilir. Bu yaşananlar kadının kendisini iyice kapatmasına sebep olabilir.

  Cinsellik, doğum ile ilgi bilgisizlik, erkeklere karşı korku olabilir. Cinsellikle ilgili suçluluk, korku, kaygı duymalarına neden olacak şekilde baskıcı bir şekilde yetiştirilmiş olabilir. Ama çoğu hastada geçmişte travma öyküsü veya vajinismusu direk açıklayacak ruhsal bir çatışma göremeyiz.

  Bizim gibi toplumlarda kız çocuklarının yetiştirilme tarzı olarak bebekliğinden itibaren çevresindeki neredeyse her erkek figüründen genital bölgeyi kapatma, koruma görevi kız çocuğuna yüklenir. İlk 6 yaşta bilinç altının oluştuğunu düşünürsek vajinismusun bu kadar yaygın görüldüğüne şaşmamak gerekir. 5 yaşında bir kız çocuğunu cinsel tacize uğradığında bunu ailesinden saklaması, kendini kirlenmiş, suçlu hissetmesi de bu yetiştiriliş şeklinden kaynaklıdır.

  Bir kız çocuğu büyürken duyduğu kızlık zarının korunması gerektiği, bekaretin önemi ve daha da büyüdüğünde ilk gece ile ilgili acı ve şiddetli kanama hikayelerini duydukça korkuları daha da artar. Sonuçta çoğu hasta psikolojik olarak çok normaldir ve sebebini bir türlü bilmedikleri korku, kasılma ve devamında gelen acı ile ilişkiyi başaramaz.

  Vajinismus tedavisi yapılmazsa yıllarca sürebilecek bir hastalıktır. Ayrıca tatmin edici bir cinsel deneyim yaşamaktan, belki de çocuk sahibi olmaktan mahrum kalacaksınız. Artık pek çok vajinismus tedavi merkezinde uygulanan davranışçı bilişsel tedavilerle probleminizden saatler içinde kurtulmanız mümkündür.

  Vajinismus Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Vajinismus tedavisi süresi hastaya uygulanan tedavi yöntemine, kimin uyguladığına göre değişir. 60 yıldır dünya genelinde yaygın olarak uygulanan davranış terapisi ile hızlı bir şekilde sonuç alınmaktadır. Davranış terapisi ilk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde bir kadın doğum uzmanı tarafından tanımlanmış ve uygulanmış. Bu tedavi yöntemi ile hastalarımızın %95 i iki veya üç seansta vajinismus hastalığından kurtuluyor. Davranış terapisi bir kadın doğum uzmanının birebir seans sırasında hastasına uygulamayı öğretmesiyle gerçekleşir.

  Vajinismus hastasının nadir de olsa eşlik eden vajinayı ilgilendiren fiziksel problemi, psikolojik problemi, eşi ile ilgili problemi olabilir. Bu problemlerin her biri ayrı ayrı ele alınmalı ve düzeltilmelidir. Çünkü eşlik eden başka sıkıntılar tedavi süresini uzatabilir.

  Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Vajinismus olduğundan şüphelenen veya vajinismus tanısı alan bir hastanın en çok merak ettiği soru budur. Hastanın tedaviyi ertelemesinin altında yatan en önemli sorun tedavi ile ilgili bir bilinmez olmasıdır. Pek çok hasta tedaviden korktuğu için bir sağlık merkezine başvurmaya çekinir. Benim de en çok hastalarımdan aldığım soru vajinismus tedavisini nasıl yaptığımdır.

  Vajinismus tedavisi hastayı ilk içeri aldığımızda başlar. Hastanın konuşması sırasında duygusal açıdan destekleyerek, yargılamadan dinlemeliyiz. İlk seansa başlarken kensini rahat ifade edeceği bir ortam hazırlamalıyız.

  Konuşması sırasında yeterince ciddiye almamak, hastanın kaygı ve korkularının üstünü kapatmak, anlayışsız bir tutum sergilemek hastanın daha da gerilmesine sebep olacaktır. Bazen hasta tedavi için başvurduğu uzmandan duyduğu bir cümle tedaviye inancını yitirmesine neden olabilir. Bunlar; ‘’biraz gevşesen yaparsın’’, ‘’böyle devam edersen eşin seni boşayabilir’’, ‘’ben çözemezsem kimse sana yardım edemez’’, ‘’ilişkide başta acı hissetmen normal sonra alışacaksın’’, ‘’kızlık zarı çok kalın iyi ki denememişsin yoksak çok kanaman olurmuş’’, ‘’vajenin çok dar’’… gibi

  Vajinismus hastası cinsel birleşmeyi gerçekleştiremediği zaman penis dışında vajen içerisine uygulanacak parmak, tampon, fitil veya jinekolojik muayenede kullandığımız spekulum, ultrason probu gibi pek çok şeyden korktuğunun farkına varır.

  Vajinismus tedavisinin başlangıcı hastanın kasları yönetmeyi öğrenmesiyle başlar. Çeşitli gevşeme egzersizleri tedavinin olmazsa olmaz parçasıdır.

  Vajen içerisine bir dilatör uygulanması veya parmak çalışması aslında hastanın artık korkusu azaldığında, gevşemeyi başardığında kendiliğinden kolaylıkla gerçekleşmeli. O zaman hasta seans bitiminde korkularından kurtulmuş ve kendine güvenerek ayrılır. Yani tedavimizin hiçbir zaman başlangıcı dilatör veya parmak olmamalı.

  Artık kendine güvenen, tedirginliği biten hastanın yapabildiği sonuç olmalıdır. Ayrıca tedavi boyunca hastaya cinsel sağlık ile yeterli bilgi verilmelidir. Vajinismus dışında başka cinsel sorunları olan hastalar seanslar sırasında bu konularda da desteklenmelidir. İletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşarak tedavi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Vajinismus Dereceleri

  Vajinismus hastalığı 5 dereceden oluşur. Vajinismusun her kişideki etkisi ayrıdır. Bazı hastalar vajina bölgesine dokunabilirken bazıları dokunmaktan dahi kaçınır.

  1. Derece Vajinismus

  Birinci derece vajinismus hastası olanlar vajinismusun etkilerini daha hafif olarak yaşarlar. Kişi kaslarında olan kasılmaları kendisine uygulayacağı ya da doktorun uygulayacağı terapilerle kontrol edebilir. 1. Derece vajinismus hastası vajina bölgesine tampon uygularken ya da vajinal muayene olurken problem yaşamaz. Sadece cinsel birliktelik anında ağrı çektikelrini söyleyebilirler.

  2. Derece Vajinismus

  İkinci derece vajinismus hastaları genital bölgesine dokunabilir, vajinal muayene olabilir ama bu muayene süresince istemsiz olarak kasılabilirler. Kişi ağrı çekeceği endişesiyle ilişkiden genellikle kaçınır ya da hiçbir zaman cinsel birliktelik gerçekleştirmez.

  3. Derece Vajinismus

  Bu derecede kişi ilişki esnasında ciddi kasılmalar yaşar. Kaslarını kontrol edemez. Kendisi vajinasına dokunurken partnerinin dokunmasına müsaade edemez ve bu derece orta derecenin biraz üstüdür. 3. Derece vajinismus hastalarında ilişki sırasında kendisini çekme, partneri itme gibi tepkiler görülmez. Muayene esnasında vajinaya girilmesine müsaade etmese de dışarıdan müdahaleye izin verilebilir.

  4. Derece Vajinismus

  Dördüncü derece vajinismus, vajinismusun ileri seviye halidir. Kadın doğum muayenesinde hasta istemeden kendisini kapatır, muayene yapılmasına izin vermez. İlişki anında yoğun bir korku hisseder ve ilişki sona erdiğinde de rahatlaması uzun sürebilir.

  5. Derece Vajinismus

  Bu derece vajinismusun en ileri düzey halidir. Hasta ilişki anında çok hızlı nefes alıp verme, titreme, ağlama, kaçma gibi belirtiler gösterebilir. Yoğun bir panik atak yaşayabilir.

  Unutmayın; vajinismusun derecesi ne olursa olsun, vajinismus çok kısa bir sürede tedavi edilebilen bir hastalıktır.

  Vajinismus Neden Olur?

  Vajinismusun sebebi en başta yanlış öğretiler, düşüncelerdir. Toplumda ilk gece ile ilgili dolaşan şehir efsaneleri sebebiyle kadın çok ağrı çekeceğini, çok fazla kanaması olacağını düşünür. Bu da kasılmasına ve çıkmaz bir döngüye girerek vajinismusa sebep olur.

  Vajinismusun bir diğer sebebi ise kadının geçmişte maruz kaldığı taciz, yaşadığı bir travma olabilir. Kişi ne kadar kendimi rahat bırakacağım, bu sefer olacak dese de ilişkiyi gerçekleştiremeyebilir ve bekledikçe vajinismus daha içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bu tip durumlarda uzman desteğine ne kadar hızlı başvurularsa vajinismus o kadar kısa sürede tedavi edilebilecektir.

  Vajinismus hastası cinsel istek duyar ama ilişkiyi gerçekleştiremez. İlişki anı geldiğinde kontrolü dışında oluşan kasılmalar nedeniyle yoğun bir acı hisseder ve ne kadar uğraşsalar da pelvik kas kasıldığı için penis içeri giremez. Çünkü kadın kendisini kasarak (bilinçsizce kasarak) vajina kasını tamamen kapatmış olur.

  Vajinismus hastası cinsel organını incelemekten, dokunmaktan kaçınır. Onu diğer organları gibi göremez ve hep bir koruma iç güdüsüyle hareket eder. Vajinismus hastalarının bir çoğu geleneksel aile yapısına sahip ailelerde büyümüştür. Mükemmeliyetçi insanlardır ve birçok farklı fobileri bulunabilir.

  Vajinismusun Belirlileri Nelerdir?

  Vajinismus belirtileri kişiye göre farklılık gösterse de genellikle kişi vajinismus olduğunu birliktelik yaşamaya çalıştığında ağrı, acı duyduğunda ve cinsel birlikteliği gerçekleştiremediğinde anlar. Bu durum genellikle vajina kaslarının kasılması kaynaklıdır. Vajina kasları kişinin isteği dışında kasılır ve kişi bunu fark edemez. Fark etse dahi engel olamaz.

  Cinsel ilişkiye girememek, ilişki anında yoğun bir acı hissetmek, panik atağa benzer tepkiler göstermek vajinismusun başlıca belirtileridir. Kadın ilişki anında hızlı nefes alma, kasılma, terleme, hızlı kalp çarpması gibi belirtiler yaşar. Vajinismus hastası bazen hiç ilişkiye giremezken bazen de yalnızca birkaç defa ilişkiye girebilmiştir ve bu ilişkilerin tamamı da ağrılı ve panik atak benzeri belirtilerle birlikte olmuştur.

  Vajinismusun bir diğer belirtisi ise ilişki anında kadının bacaklarını kapatması, eşini itmesidir. Bunu da istemsiz olarak yapar. Aynı zamanda vajina içine tampon uygulaması yapamamak, fitil koyamamak, vajinal muayeneden kaçınmak da vajinismus belirtileri arasındadır.

  Vajinismus hastası smear testi gibi vajinal testleri de yaptıramaz. Bu belirtileri yaşayan kadınların yapmaları gereken ertelemeden vajinismus tedavisine başvurmalarıdır. Çok kısa sürede çözülebilecek bir problem için uzun yıllar beklemek kişiyi psikolojik olarak etkilediği gibi evliliğinde de problemler yaşamasına sebep olabilir.

  Vajinismus Tedavisi Sırasında Eşlerin Gelmesi Gerekir Mi?

  Hastalık genelde cinsel birleşme sırasında farkına varılan fakat altta yatan bilinç altı kaygıların çok önce yerleştiği bir problemdir. Genelde bilinç altından kaynaklanan bu korku ve kaygılar çocukluktan gelen yetiştirilme tarzı, baskılar, kadın cinselliğine kültürel bakış açısı ile ilgilidir. Bu nedenle tedavi de esas önceliğimiz hastamızdır. Vajinismus olan bir kadının tedavi başarısı için öncelikle kendisinin tedavi olmayı istemesi, karalı olması ve adım atması gerekir.

  Şehir dışından vajinismus tedavisi Ankara için başvuran bir hastamın uyarısı nedeniyle ayrı bir başlıkta yazmaya karar verdim. Hastamız 4 yıldır vajinismus problemi olup ve daha önce hiç tedavi için bir kliniğe başvurmamış. Daha önce pek çok klinikle görüşmesi olmuş ama her klinik tedavi seansları sırasında mutlaka eşinin eşlik etmesi gerektiğini söylemiş. Hastamızın eşi ise görüşmeler sırasında yanında olamayacağını söylediği için tedavilere başlayamamış.

  Vajinismus tedavisi için geldiğinde ‘’sizi 3 yıldır takip ediyorum ama sitenizde eşsiz tedavi edilebilir şeklinde bir yazı göremediğim için kliniğinizi aramadım. Sadece bir videonuzda evli olmayan bir kadının konuşmasını duyana kadar eşim olmadan artık sorunu çözemeyeceğime inanmıştım.’’ Hastamız eşsiz kliniğimize geldi ve iki seansın sonunda artık başaracağına inandığını söyleyerek evine döndü ve başardı.

  Vajinismus hastalığı çifti etkileyen bir problem ve eşin tedavi sürecinde desteği tedavi başarısını ve tedavi süresini olumlu etkiler. Fakat her zaman eş fiziksel veya psikoloji olarak eşini desteklemeyebilir. Bu destek olmasa da vajinismus hastalığından, korkularından tek başına kurtulması mümkün. Yeter ki tedavi olmayı isteyin ve adım atın.

  Vajinismus Tedavisinde En İyi Doktor Kimdir?

  Vajinismus olan bir hastanın tedavi için bir merkeze başvurmadan önce belki en çok merak ettiği soru budur. Aslında bu sorunun tek bir cevabı yok. Öncelikle sizin tedaviye karar vermeden önce jinekolojik muayene olmanız ve eşlik eden öncesinde düzeltilmesi gereken bir fiziksen probleminiz var mı öğrenmelisiniz.

  Eşinizle olan vajinismus dışında farklı çatışmalarınız varsa bir aile terapisti, farklı psikolojik problemleriniz varsa bir psikiatrist size bu konularda destek olabilir. Ama sizin esas probleminizin vajinismus hastalığı olduğunu düşünüyorsanız bu konuda spesifik çalışan uzmanlarla görüşmelisiniz. Bu yüz yüze görüşme ve telefon görüşmesi olabilir.

  Görüşme sırasında karşınızdaki kişiye güvenmeniz ve pozitif enerji almanız çok önemlidir. Vajinismus tedavisi sırasında sizin için en iyi doktoru belirlerken ilk görüşmede aldığınız olumlu izlenim, doktorun yanında rahat olmanız ve doktorun bu konuda ki tecrübe ve bilgi birikimi size yardımcı olacaktır.

  Pek çok vajinismus hastasında olduğu gibi eşlik eden fiziksel ve psikolojik problemler yoksa size vajinismus konusunda hızlı yardım edecek uzmanlık grubu bu konuda çalışan tecrübeli kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarıdır. Bazen bir vajinismus hastası tedavi için bir kliniği aramaktan, bilgi almaktan bile çekinebilir ve eşleri bunu üstlenebilir. Fakat hasta doktoru ile görüşme yapmasa bile internet ortamında klinik ve doktoru ile ilgili bilgi sahibi olmalı ve tedaviyi alacağı hekimi kendisi seçmelidir.

  Vajinismus Süresinin Uzun Olması Vajinismus Tedavisini Etkiler Mi?

  Vajinismus hastaları tedaviye başvurmak konusunda bazen yıllarca gecikebilir. Pek çok hasta bir türlü vajinismus tedavisi için ilk adımı atamaz ve erteler. Bu erteleme tedaviden korktukları için olabilir, tedaviyi son şans gibi görüyor olabilir, yaşadıkları şehirde bu konuda çalışan doktor bulamadıkları için veya tedavinin uzun süreceğini düşündükleri için zaman ayıramıyor olabilirler. Bazen hastaya daha önce uygulanan tedaviler vajinismus hastalığını süresini uzatıyor olabilir.

  Vajinismus hastalığının süresinin uzaması hem hastanın kendisinde cinsel isteksizlik, uyarılmada problem gibi başka cinsel problemlere yol açabilir. Eşler arası çatışmaların başlamasına neden olabilir. Hasta bize başvurduğunda vajinismus süresi ne kadar uzun olursa olsun, eşler arasında temel uyum bozulmamış, eş desteği mevcutsa tedavi aynı hızda gerçekleşir. Mevcut eşlik eden diğer cinsel problemler ve aralarındaki sıkıntılar da hızla düzelir.

  Daha önce uygulanan ve başarısızlıkla sonuçlanan tedaviler ise hastanın tekrar tedaviye başvurmasında gecikmeye neden olur. Tekrar bir doktora başvursa da ona güvenmesi ve tedaviye uyum sağlaması gecikebilir. En fazla tedavi süresini uzatan hastanın öncesinde yaşadığı olumsuz tecrübelerdir.

  Vajinismus Tedavisi Seanslarında Ağrı Var Mı?

  Tedaviye başlamaya karar verdiniz ama ya başaramazsam korkusu kadar, seanslarda ağrı acı var mı? sorusu zihninizi meşgul ediyor olabilir. Çünkü her ilişki denediğinizde penisin bir duvara çarpma hissi, eşiniz biraz zorlarsa yırtılacakmış gibi bir acı yaşarsınız. Bu durum sizin tedavi sırasında da benzer ağrıyı, acıyı hissedeceğiniz düşüncesine kapılmanıza yol açar. Fakat ne sağlıklı bir cinsel birliktelikte ne de tedavi seansları sırasında hiçbir zaman acı hissetmeyeceksiniz.

  Vajinismus hastalarının cinsel ilişki anında ve bazı tedavi merkezlerinde seanslar sırasında acı hissetmesinin nedeni kaslar kasılıyken karşı tarafın basınç uygulamasından kaynaklanır. Bazen bu durum tedavi sırasında hastaya verilen ev egzersizlerinde hastanın kendisi tarafından yapılabilir.

  Hastanın ilişkide veya tedavide acı hissetmesi bilinç altındaki yanlış öğretilerin beslediği korku ve kaygıyı daha da artırır.

  Doğru uygulanan bir vajinismus tedavisi sırasında hiçbir zaman ağrı, acı olmamalıdır. Bunu sizin için doğru gevşeme ve kegel egzersizi gibi kas kontrolünüzü öğrettikten sonra sağlayabiliriz. Ağrı ve acı olmadan gerçekleştirilen seanslar sayesinde siz korkularınızdan, tedirginliğinizden ve yanlış düşüncelerinizden kurtulabilirsiniz.

  Vajinismus Hastaları Gebe Kalabilir Mi?

  Vajinismus hastalığı ilişkinin gerçekleştiği bir seviyeden hiç eşini yaklaştıramadığı ileri seviyeye kadar değişen farklı yelpazelerde karşımıza çıkabilir.

  1. Derece vajinismus hastasında cinsel birleşme gerçekleşir ama hastada ki kasılma nedeniyle ilişkide basınç ve ağrı vardır. 1. Derece vajinismusu olan hastalar istedikleri zaman gebe kalabilir. Hastalıklarının farkına varmadan bir ömür yaşayabilir.

  2. Derece vajinismus hastalarında ise gevşeme daha iyi olduğu bazı zamanlarda tam ilişkiyi yaşar. bu gruptaki hastalarda gebe kalabilir.

  3. Derece vajinismusta ise genelde hasta bacakları, kapatma veya eşi itme tarif etmez. Penis kasa kadar gelir daha ileri geçemez. Fakat ilişki denemelerinde kasın önüne boşalma gerçekleşirse gebelik olabilir.

  4 ve 5. Derece vajinismus hastalarında ise gebe kalma olasılı giderek azalır. Fakat imkansız değildir. 5. Derece vajinismus hastası bazen ilişki düşündüğünde bile kasılabilir, panik atak benzeri belirtiler eşlik edebir. Eşinin kendisine yaklaşmasına hiç izin vermeyebilir. Bu durumda çiftin gebe kalması mümkün olmaz.

  Vajinismus Tedavisi Almak İçin Evli Olmak Gerekiyor Mu?

  Hastalık ilk cinsel birliktelikte karşılaşacağınız bir problem olabileceği gibi, yıllar sonra sizi olumsuz etkileyen bir olay sonrası ikincil gelişebilir. Vajinismus olduğunuzun ne zaman farkına varırsanız o zaman tek başınıza tedavi için başvurabilirsiniz. Olumsuz ilişki deneyimini evli olmadan nişanlınızla, sevgilinizle yaşadığınızda vajinismus ile yüzleşebilirsiniz. Sonraki birlikteliklerinizde vajinismusun size sorun olmasını istemiyor iseniz vajinismus tedavisi alabilirsiniz.

  Vajinismus tedavisinde tedaviye erkek partnerın eşlik etme şartı yoktur. Hasta seansları tek olarak sürdürebilir. Seanslarda yapılan alıştırmalar ve hastanın evde yapacağı ek çalışmalarla korkulardan kurtulmak ve kendine güveni kazanmak mümkündür.

  Vajinismus Tedavisi Egzersizleri Nelerdir?

  Vajinismus tedavisinde uygulanan farklı tedavi yöntemleri vardır. Hastanın vajinismus derecesine, ek eşlik eden problemlerine göre tedavide uygulanacak yöntem ve egzersizler değişebilir. Hasta iseniz pek çok hasta gibi sizde aynayla bakmaktan, kendinize dokunmaktan, ağda, lazer yaptırmaktan, jinekolojik muayene olmaktan korkuyor olabilirsiniz. Vajinismus tedavisi sırasında uygulayacağımız egzersiz yöntemine karar verirken sizle yapılan ilk görüşme önemlidir.

  Vajinismus Tedavisi Egzersizleri Nasıl Uygulanır?

  Aynayla hiç kendi cinsel organına bakmamış bir kadının önce cinsel organına bakmaya alışması gerekir. Çoğu hasta çocukluktan itibaren hep duydukları ayıp, ört, aman dokunma, kapat gibi söylemlerden dolayı kendi cinsel organlarına yabancı büyür. Bakmaktan ve dokunmaktan korkar. Vajinismus hastası ilk aynayla baktığında gördüğü görüntüden hoşlanmadığını, farklı geldiğini, hatta çirkin bulduklarını söyler. Bunun altında yatan sebep ise çocukluktan itibaren yabancılaştırılarak büyütülmesi yatar. Vajinismus tedavisinin ilk adımı vücudunuzla barışmanızla başlar.

  Aynayla bakmaya alıştıktan sonra ikinci adım dokunmaktan artık korkmamaktır. İlk başta tedirgin olmanız, kalp atım hızınızın yükselmesi, hızlı nefes almanız, kasılmanız normaldir. Ama dokunmayı düzenli yaptığınızda bir süre sonra artık eskisi kadar korkmadığınızı göreceksiniz. Unutmayın vajinismus tedavisi sadece cinsel birleşmenin sağlandığı bir tedavi şekli değildir. Vajinismus tedavisi sonrasında artık hasta kendi kendine fitil, tampon uygulayabilir ve rahatlıkla jinekolojik muayene olabilir aşamaya gelir.

  Vajinismus tedavisinde kullanılan diğer egzersiz gevşeme egzersizleridir. Gevşeme egzersizini meditasyon müzikleri eşliğinde evde rahat bir ortamda gerçekleştirmelisiniz. En kolay uygulanacak gevşeme egzersizi diyafram nefesidir. Diyafram nefesi ile hastanın bedenini gevşetmesi ve psikolojik olarak sakinleşmesi sağlanır. Kegel egzersizi de vajinismus tedavisinde kullanılan başka bir egzersizdir.

  Vajinismustan sorumlu olan ve pelvik tabanı destekleyen kas grubunun istemli olarak 5 sn kasılıp, 5 sn gevşetilmesi ile gerçekleştirilir. Kegel egzersizi sadece vajinismus tedavisinde kullanılmaz. Pelvik tabanı desteklediği için doğum sonrası veya yaşla vajinal tonusunu kaybeden hastaların tedavisinde kullanılır. Öksürüp idrar kaçırma şikayeti olan hastaların cerrahi öncesi tedavisinde de kullanılır. Kegel egzersizini vajinismus hastalarının tedavisi bittikten sonra vajinal orgazmı öğrenme aşamasında da kullanmalarını öneriyoruz.

  Aynayla bakmaya alışan, kendine dokunmada problemi olmayan, diyafram nefesi gibi yöntemlerle kendini gevşetebilen, kegel ile kasları yöneten bir hasta için sonraki adım vajinal dilatör veya parmak egzersizleridir. Burada seçilecek yönteme hasta ile karar verilmelidir. Hasta için hangi yöntem daha kolay ilerleme, gelişme sağlıyorsa o yöntem seçilir. Hiçbir zaman aynı tedavi yöntemi her hastaya aynı sıra ile uygulanmaz. Hastaya göre bireyselleştirilerek vajinismus tedavisi yürütülür.

  Online Vajinismus Tedavisi

  Online Vajinismus Tedavisi

  Vajinismus en yaygın karşılaştığımız psikoseksüel işlev bozukluğudur. İlişkide yaşanan sıkıntı hastanın psikolojisini etkilediği gibi, psikosomatik ve sosyal ilişki sonlarına da sebep olabilir.  Hastalık üzerinden geçen süre arttıkça hastada depresif duygu durumu, içe kapanma, kendini sosyal ortamlardan izole etme davranışı başlayabilir. Bazen bu psikolojik tablo hastanın yardım almak için bir tedavi merkezine başvurmasını engelleyebilir. Bu grup hastalar kendi güvenli ortamlarında tedaviyi sürdürmeyi tercih edebilir.

  Online tedaviyi tercih eden diğer daha büyük çoğunluktaki vajinismus hastası ise bulundukları şehirde, ülkede bu konuda spesifik çalışan merkezler bulamadıkları için bu tedaviye yönelir. Bizim Ankarada online vajinismus tedavisi uyguladığımız kliniğimizde en çok şehir dışı ve yurt dışı hasta grubu oluşturur.

  Online vajinismus tedavisi COVİD- 19 pandemisi ile dünyada yaygın olarak tercih edilir hale geldi. Vajinismus tedavisi konusunda bizlerin tecrübe ve bilgi birikimi bu şekilde arttı. Online vajinismus tedavisinin yüz yüze tedaviden farkı hasta yanımızda olmadığı için tepkilerini gözlemleyip o anda müdahale edemiyor olmamız. Fakat ilk seansta alacağımız ayrıntılı öykü nasıl ve hangi hızda ilerleyeceğimiz konusunda bize yardımcı olur.

  Online vajinismus tedavisi yüz yüze tedavide olduğu gibi hastaya uygun hızda ve kişiselleştirilerek uygulanır. İlk iki seans çok önemli olup korkularını azalttığımız, kendine güveni kazandırdığımız süreçtir. Bu seanslarda hastamızın kaygı ve korkularını bitirmeliyiz. Zihnindeki bilinmezleri açıklığa kavuşturmalıyız.

  Sonraki iki veya üç seans ise artık ilişkiye geçiş dönemi olur. Klinik olarak tecrübemiz online vajinismus tedavisi her vajinismus derecesinde uygulanır. Fakat 1-3. Derece vajinismus ile 2-3 seansta başarıya ulaşıyorken, 4-5. Derece vajinismus hastasında  tedavi süresi 4-5 seansa uzayabilir.

  Online vajinismus tedavisinin avantajı seans saatlerinin daha esnek olması ve hastanın kendi ortamında konforunu bozmadan çalışabiliyor olmasıdır. Tedavi başarısı ise %80 üzerindedir.

  Gebelikte Vajinismus Tedavi Edilebilir Mi?

  Vajinismus hastalığı ağrılı gerçekleşen cinsel birleşmeden, hiç eşi yaklaştıramadığı, penis temasına bile izin veremediği derecelerde olabilir. Bu nedenle hafif ve orta derece vajinismusu olan hastalar çoğunlukla gebelikten korunmadığı için hala bu sorunu yaşıyorken gebe kalabilir.

  Hastanın bu dönemde gebe kalması ve doğum sonrası emzirme dönemi tedaviye başvurmasını iyice geciktirir. Halbuki tedavinin  gebelikte uygulanmasında hiç bir sakınca yoktur. Gebeliğin ilk haftalarından son haftaya kadar cinsel ilişki serbesttir.  Biz kadın hastalıkları ve doğum doktorları sadece bazı obstetrik sorunlar da ilişkiyi yasaklarız. Bunlardan bazıları düşük tehdidi, erken doğum eylemi, amnion zarının açılması …gibi durumlar sayılabilir.

  Vajinismus hastalığında kullandığımız egzersizlerden gevşeme egzersizi, kegel egzersizi de doğumda ve doğum sonrasında hastanın kullanmasında fayda olan egzersizlerdir. Hasta bu egzersizlerle artık kaslarını gevşetmeyi öğrendiğinde uygulanan dilatör veya parmak egzersizleri de kolaylıkla yapabilir. Vajinismus tedavisinin ortalama 2-3 seansta biteceği göz önüne alınırsa gebe kalan bir vajinismus hastasının tedavi için beklemesinin anlamı yoktur.

  Evde Yapılacak Vajinismus Egzersizleri Nelerdir?

  • Ayna egzersizi ile kendi genital organınızı tanımalısınız ve bu bölgenizle barışmalısınız.
  • Vajinal girişe dokunmak genital bölgedeki hislere alışmanızı sağlayacak ve düzenli yaptığınızda kaygılarınız azalacaktır.
  • Diyafram nefesi gibi gevşeme egzersizleri ise kaygınız arttığında, tedirgin olduğunuzda sizin sakinleşmenizi ve rahatlamanızı sağlayacaktır.
  • Kegel  egzersizi gibi pelvik taban kaslarını kullanmanız ise ilişki esnasında istemsiz kastığınız kaslar üzerinde hakimiyetinizi artır.
  • Dilatör veya parmak egzersizi ise artık korkularınız iyice azalınca yapacağınız egzersizlerdir.

  Vajinismus hastalığı saatler içinde düzelebilen bir hastalıktır. Evde  yaptığının bu egzersizlerde bir yerde takıldığınızı düşünüyorsanız online destek almanız bile sizi hızlandırabilir.

  3 Seansta Vajinismustan %100 Kurtulur Muyum ?

  Vajinismusun derecesi ne olursa olsun genellikle tamamen çözülebilen bir cinsel problemdir. Yapılan bilimsel çalışmalarda başarı oranını %98-100 gibi bildirmektedir. Kliniğimizi arayan hastalarımız bu soruyu sorduğunda cevabımız ‘’biz sizin çözmenize odaklanıyoruz ama seans sayısını bilemeyiz.’’ Çünkü yirmi yıllık tecrübeme göre bir seans sonrası ilişkiyi başaran çok sayıda hastalarım olduğu kadar dört beş seansa uzatan nadir hastalarımda var.  Ama vajinismus hastalının çok büyük kısmı 2-3 seansta vajinismustan kurtulur. Tedavi iki kısımdan oluşur.

  Birinci bölüm klinikte hasta ile birlikte yürüttüğümüz tedavi, ikinci bölüm ise  hastanın evde eşi ile birlikte gerçekleştirdiği cinsel ilişki denemeleridir. Çoğu hastada kendisini bırakabildiği, gevşediği, korkuların kurtulduğu ilerlemeyi 1-2 seansta sağlıyoruz. Bundan sonrası ilişki denemeleri başlıyor. Bu aşamada eş devreye giriyor. Eş tarafından tam destek gören hastaların ilişkiyi başarması da çok hızlı oluyor.

  Biz uyguladığımız tedavimizde klinikte hastaya bazı uygulamaları yaptırıp ilişki sürecinde yalnız bırakmıyoruz. Hasta ilişkide bir sorunla karşılaşırsa tekrar seansa alarak yaşadıkları probleme yönelik çalıştırıyoruz. Hastamız ben vajinismus hastalığından kurtuldum, hiç sorunum kalmadı diyene kadar tedavimiz devam eder. Bu nedenle bir hastaya yüzde yüz 3 seansta çözersin demek çok doğru bir yaklaşım değildir.

  Vajinismus Hastası İçin En Uygun Cinsel İlişki Pozisyonu Hangisidir?

  Problemi yaşayan bir çiftin artık kendilerini hazır hissettikleri zaman en çok merak ettikleri soru budur. Hiç bir zaman tek bir pozisyon en uygundur demek doğru olmaz. Vajinismus tedavisinden önce çift çoğu zaman pek çok farklı pozisyonda ilişki denemiş ve başarısız olmuş olarak gelir.

  Vajinismus tedavisi bitiminde de önceden başarısız oldukları bir pozisyonda denerken tedirgin olurlar. Hastaya pozisyonla ilgili tavsiyede bulunurken hem hastanın düşüncesi hem de seanslardaki ilerleyişi dikkate alınır. Çoğu vajinismus hastası eşine ne kadar çok güvense de kontrolün kendinde olmasını ister ve üst pozisyonda olmayı tercih eder. Bazı hastalar ise seanslarda ve ev egzersizleri sırasında eş desteğine çok ihtiyaç duyar.

  Bu grup hastalar kendileri ilişkiyi ilerletemedi için eşinin kontrolünde gerçekleşen alt pozisyonu tercih eder. Bunun dışında hastaya ilişki pozisyonu önerirken seans sırasında hastanın yapabildikleri önemlidir. Vajinismus tedavisinde hastaya yeterli bilgi vermek, gerekirse eşi ile de konuşmak gerekebilir.

  Vajinismus Evde Tedavi Edilebilir Mi?

  Evde doktora gitmeden vajinismus tedavisi mümkün mü?, kendi başına vajinismusu yenebilir miyim? Pek çoğunuzun cevabını merak ettiği sorudur. Bana başvuran hastaların bir kısmında evde vajinismus tedavisi deneyenler mevcut. Vajinismus ile ilgili kitaplar, internetteki forum sitelerindeki tavsiyeler ve dilatör seti kullanımı gibi yöntemlere başvuruluyor. Tabi ki başvuran hastalar bu yöntemleri uyguladıkları halde başarısız olup bana gelen hastaları içeriyor. Bu hastaların bir kısmı bu yöntemlerle bazı gelişmeler kaydetmiş, bir kısmı ise daha kötü duruma geldiğini ifade edenlerden oluşuyor.

  Evde vajinismus tedavisinin başarılı olabilmesi için öncelikle hastanın ileri seviyede vajinismus hastası olmaması lazım.  Yani kendisine bakmaktan korkan, dokunamayan bir hastanın vajinismusu kısa sürede evde yenmesi çok olası değildir. Bana gelen ve 5 yıldır vajinismusu olan bir hastam bu tarz tedavileri 3 yıl denediğini ve artık 4 boy dilatörü rahatlıkla yaptığını söylemişti. Ben de güzel ilerleme kaydetmişsin dediğimde hastanın cevabı ‘’bu benim 4 yılıma mal oldu’’ şeklinde oldu. Bu tarz egzersizler ile vajinismustan kurtulmanız aylarınızı alıyorsa uzmandan destek almanızı öneririm.

  Vajinismusun evde tedavisi ile ilgili ikinci önemli nokta eşin desteğidir. Eş desteği yerli olan hastanın evde bu egzersizleri yapması ve olumlu sonuca ulaşması daha kolaydır.

  Ankara Vajinismus Doktorları

  vajinismus tedavisi ankara

  Vajinismus problemi yaşayan hastanın tedaviye karar vermesi de genellikle biraz zaman almaktadır. Vajinismus hastalarının sadece küçük bir kısmı hastalığı fark ettikten hemen sonra tedavi almaya karar verir. Çoğu hasta yıllarca vajinismusla birlikte yaşar. İlişkiye giremez. Vajinismusun getirdiği birçok psikolojik ve aile için problemlerle baş etmeye çalışır. Daha önceki yazılarımızda da belirtiğimiz gibi vajinismus tedavisi oldukça basit, kısa sürede halledilebilen, genellikle 1-2 hafta gibi bir sürede kalıcı çözüme ulaştırmaktadır. Burada hastanın üstüne düşen en önemli görev ertelememek bir an önce vajinismus tedavisi için başvurmaktır.

  Vajinismus hastası tedaviye karar verdikten sonra kendileri için bu problemi en rahat çözebilecekleri, kendilerine güven veren bir vajinismus doktoru arayışına girer. Ankara vajinismus doktorları olarak araştırıldığında bu alanda uzman, işinin ehli doktorlar bulunmaktadır. Op. Dr. Ümmügülsüm Soytürk de yıllardır özellikle vajinismus tedavisi alanında hizmet veren, bu işin piri doktorlardandır. Ankara’da vajinismus doktoru arayan hastaların Dr. Soytürk kliniğini ziyaret ederek Gülsüm hocadan süreçle ilgili bilgi almaları önerilebilir.

  Sakin yapısı, empati yeteneği ve hastalarına yaklaşımıyla Op. Dr. Ümmügülsüm Soytürk vajinismus tedavisi Ankara için önde gelen doktorlardandır. Yalnızca Ankara ile sınırlı kalmayıp, Türkiye genelinden tedaviye gelen birçok hastası bulunmaktadır. Hatta online vajinismus tedavisi ile merkeze gelemeyen hastalarında tedavileri birkaç seansta yapılabilmektedir. Ankara’da en iyi vajinismus doktoru arayışında olanların Ümmügülsüm Soytürk ile de görüşmeleri, özellikle youtube kanalında yer alan vajinismus hastalarına ait videoları izlemeleri tavsiye edilir.

  Ankara Vajinismus Tedavi Merkezleri

  Vajinismus Tedavi Merkezleri

  Ankara vajinismus tedavi merkezleri içerisinde yer alan Dr. Soytürk kliniği yıllardır vajinismus tedavisi alanında hizmet vermekte olup, özellikle bu alana yoğunlaşmıştır. Web sitemiz üzerinde yer alan ve Dr. Soytürk youtube kanalında yer alan vajinismus tedavisi yorumlarını incelediğinizde Op. Dr. Ümmügülsüm Soytürk’ün bu alanda hizmet verdiği hastaların görüşlerine ulaşabilir ve doktorumuz hakkında, tedavi seçenekleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ankara’da vajinismus tedavisi merkezi arayışındaysanız Dr. Soytürk kliniği ile de görüşmenizi ve doktorumuzdan bilgi talep etmenizi tavsiye edebiliriz.

  Vajinismusun erteleme rahatsızlığı olduğundan birçok yazımızda bahsetmiştik. Bir vajinismus hastasının kendisine yapabileceği en büyük iyilik tedaviye bir an önce, hiç vakit kaybetmeden başlamasıdır. Kişi korku ve endişelerini doktoru ile paylaşabilir, ön bilgi alarak ilk adımı atabilir. İster Ankara’dan isterse 81 ilden ve hatta yurtdışından online vajinismus tedavisi ile tedavisiye başlayabilirsiniz.

  Tedavi sonrasında en büyük pişmanlığınızın bugüne kadar tedaviyi ertelemiş olmanız olacağını söyleyebiliriz. Bu nedenle Ankara vajinismus tedavi merkezi Ankara için hangi klinik olursa olsun hastanın öncelikle tedavide kararlı olmasını ve bir an önce adım atmasını öneriyoruz.

  Vajinismus Tedavisi Hakkında Sıkça sorulan Sorular

  Vajinismustan Nasıl Kurtulurum?

  Vajinismustan kurtulabilmek için öncelikle hastalığı kabul etmek gerekir. Vajinismus kadının tek başına üstesinden gelebileceği bir hastalık değildir. Cinsel birleşmede eşin uyumlu hareket etmesi gerekir. Çift vajinismus tedavisi esnasında uyumla hareket ederse hızlı bir şekilde bu hastalıktan kurtulur.

  Eşlerin uyumu sağlandıktan sonraki adım ilişki anında gevşemeyi ve kas kontrolünü sağlayabilmektir. İlişki anında zorlamak, aceleci davranmak hastanın daha fazla kasılmasına sebep olur.

  Parmak Egzersizi Olmadan Vajinismus Tedavisi Mümkün Mü?

  Vajinismus rahatsızlığı cinsel ilişki anında ortaya çıkan vajinal girişteki pelvik kasların istemsiz kasılması ile ortaya çıkar. Çoğu vajinismus hastası kendilerinde bu hastalığın olduğunu ilk cinsel birleşmede farkeder. Fakat devamında aslında önceden beri vajene dokunmaktan bile korktuklarını ve vajen içine hiç birşeyin girişine izin veremediklerini anlar. Bu nedenler neredeyse vajinismus hastalarının tamamı uygulanan davranış terapisinden çekinir.

  1960 lı yıllarda vajinismus tedavisi için kullanılan egzersizler ilk parmak egzersizleri ile tanımlanmış ve 2-3 saatlik başarı o şekilde elde edilmiş .günümüzde parmak dışında silikon, plastik, metal, cam gibi materyallerden hazırlanan boyutları değişken dilatörler bu amaçla kullanılabilmektedir. Tedavide amaç vajen girişinde oluşan refleks kasılmayı söndürene kadar dilatasyon işlemini yapmaktır.

  Seanslar sırasında hastanın rahatlaması ve gevşemesi sağlanmalı ve acı hissetmemelidir. Ağrı, acı hissetmeden yapılan seanslar sırasında hastanın kaygı ve korkuları biter ve kendini ilişki için hazır hisseder.
  Vajinismus tedavi başlangıcı çok önemlidir. Hastanın gevşemesi sağlandıktan sonra desensitizasyon için kullanılan yöntem hastanın isteğine göre seçilip devam edilmelidir. Hasta ile uyumlu onun hızında ilerlendiğinde başarı kaçınılmazdır.

  Vajinismusun Psikolojik Tedavisi Nasıl Olur?

  Vajinismus  rahatsızlığı bilinç altı kaygı ve korkulaın tetiklediği, ilişkide ortaya çıkan istemsiz kasılmanın olduğu fobik bir kaçınma davranışıdır.  Bir insanda ortaya çıkan yükseklik korkusu, karanlık korkusu, veya bir hayvandan korkma gibi fobilerin ortaya çıkma sebepleri gibi nedenlerle ortaya çıkar. Vajinismus hastalarında cinsel birleşmenin olmamasına neden olan fiziksel bir hastalık zaman bulunmaz.

  Bilinç altına yerleşen ve cinsel birleşmede ortaya çıkan kasılma sebebi tamamen kız çocuklarının yetiştiriş tarzı ile ilgilidir. bu nedenle vajinismus türkiye gibi ülkelerde çok yaygın görülmektedir. Çünkü bizim gibi ülkelerde daha bebek iken  kız çocuğuna genital bölgeyi kapatmak , dokunmamak, korumak gibi kavramlar öğretilir.

  Bir kız çocuğu ilk 6 yaşta bilinç altına genital bölgeyi vücudunun diğer kısımlarından ayırarak koruması ve kapatması gerektiğini kodlar. Çoğu vajinismus hastası cinsel birleşmede ilk kasılmayı yaşayana kadar bu hastalığın farkında bile değildir.

  Aslında vajinismus hastalığı yani vajinal boşluğa herhangi bir şeyin girişine engel olma, korkma ve kasılma toplumda çok sık gördüğümüz en basitiyle bir köpekten korkma, yüksekten veya karanlıktan korkmadan farksızdır. Yani çoğu hasta bu korkuları dışında psikolojik olarak tamamen sağlıklı insanlardır. Bu nedenle vajinismus tedavisinde aylar yıllar sürecek psikoterapi gerek yoktur.

  Yalnızca %1-2 vajinismus hastasında karşılaştığımız vajinismus hastalığına ek olarak başka sıkıntılar eşlik edebilir. Bunlar cinsellikle ilgi tiksinti,  cinsel yakınlaşmadan ve temastan kaçınma, cinsel isteksizlik, uyarılmayı olumsuz kabul etme, eş ile çatışma… gibi  pek çok  örnek verilebilir. Bir hastayı tedaviye alırken vajinismus dışında başka psikolojik, cinsel veya eş i ile ilgili problemleri varsa bunlar ayrıca ele alınmalıdır. Psikoterapi ve aile terapisi vajinismus tedavisi için bu durumlarda gerekebilir.

  2024 Vajinismus Tedavisi Ücretleri Ne Kadar?

  Vajinismus hastalığının tadavisinde hangi yöntemlerin kullanıldığı, nerede yapıldığına bağlı olarak ücreti değişmektedir. Vajinismus hastalığında 2-3 saat gibi kısa sürede olumlu sonuç alındığı için bilişsel-davranışçı terapi yöntemi tercih edilir. Genelde bu yöntem kadın doğum kliniklerinde doktorun tedaviye direk katılımı ve uygulamaları hastasına öğretebilmesinden dolayı daha hızlı sonuç alınmasını sağlar. Fakat davranışçı bilişsel tedavi yöntemi psikiatri kliniklerinde veya uzaktan online tadavi ile de yapmak mümkündür.

  Yüze yüze tedavi de hastanın fiziksel ek bir sorunu varsa onu tespit edip aynı seansta tedavisini uygulamakta mümkün olur. 2024 Vajinismus tedavi ücretini belirleyen de rutin tedavi yöntemi ve ek uygulanması gereken fiziksel bir işlem veya pskoterapi gerekip gerekmemesine göre değişir.

  Vajinismus hastasına uygulanacak tedaviler;
  Bilişsel davranışçı terapi hastaların %95 inde ek tedaviye gerek kalmadan 1-4 saat içinde vajinismustan kurtulmalarını sağlar. Tedavi ücreti seans seans ödenebildiği gibi bazen paket uygulamalar şeklinde uygulanabilir
  Psikoterapi vajinismus hastalarının% 1-2 sinde gerekebilir.

  Genelde psikoterapi gereken hastalarda vajinismus dışında başka psikolojik problemler, vajinismus hastalığı öncesi başlayan cinsellikle ilgili iğrenme, isteksizlik, orgazm problemi, eş ile çatışma gibi sıkıntılar ek olabilir. Bu durumda tedaviye psikoterapi eklemek olumlu sonuca daha hızlı ulaşmayı sağlayacaktır

  Genital bölgeyi ilgilendiren fiziksel rahatsızlıklar veya anomaliler seanslar esnasında tedavi edilmelidir. Genelde %1-2 sıklıkta kızlık zarının kalın olması durumu ile karşılaşıyoruz. Kızlık zarı kalın ise hastaya sedasyon uygulayarak 10-15 dakikalık bir işlemle kurtulmasını sağlayabiliyoruz. Bunun dışında vestibulit , vajinit gibi akut gelişen veya kronik inflamasyon durumları patma acı hissine neden olacağı için ilişkim denemeleri öncesi iyileştiğinden emin olunmalı.

  Botoks son yıllarda giderek artarak uygulanmaktadır. Özellikle ileri seviyede olmayan hastalarda yani vajen girişi kasları kasmak dışında vücudunda belirgin bir kasılması olmayan hastalarda uygulanabilr. Başarısı çeşitli çalışmalarda% 67-80 arasında rapor edilmiştir.
  Hipnoterapi, akupunktur, nöralterapi gibi yöntemler seanslarda ek yardımcı tedaviler olarak destek amaçlı kullanılabilir.

  Ankara Vajinismus Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

  Ankarada vajinismus tedavisi uygulanan farklı pek çok klinik olduğu için ücretler tedavinin yapıldığı yere, uygulayan kişinin uzmanlığına ve uygulanan yönteme göre değişir. Pek çok şehirde olduğu gibi ankarada üniversite veya eğitim araştırma hastanelerinde vajinismus tedavisi ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

  Bu kurumlar dışında pek çok özel hastane ve kliniklerde vajinismus hastalığı tedavi edilebilmektedir. Vajinismus hastalığının şiddeti değişken olması ve vajinismus tedavisi seans sayısının da değişmesine bağlı olarak fiyatlarda değişir.

  5 49 votes
  Memnuniyet
  Subscribe
  Bildir
  guest
  Memnuniyet
  49 Yorum
  Eskiler
  En Yeniler
  Inline Feedbacks
  View all comments
  İlknur
  İlknur
  Memnuniyet :
       

  Merhabalar dr soytürk kliniği olaran öncelikle sıcak kankiliginiz ve guler yüzünüz için çok teşekkür ederim ben vajinismusu ümmügülsüm hocam sayesinde yendim onun sabrı sakinligi sıcak kanlı olması beni çok rahatlattı gerçekten bu hastaliğı hic ertelemeyin korkacak biseyin olmadıgı tedaviye ilk basladigimda anladim ben 2 seyansa yendim sizde yapa bilirsiniz☺️

  Özge
  Özge
  Memnuniyet :
       

  İnternet araştırmalarım sonucunda ulaştım .İyi ki gelmişim . Kendinizi güvende hissedebileceğiniz bir klinik . Gülsüm hocanın her konuda bize bilgi vermesi, sakinliği ,güler yüzlülüğü….İyi ki diyebileceğim çok şey var … Kesinlikle tavsiye ederim …

  Duru
  Duru
  Memnuniyet :
       

  Vajinusmus tedavisi için Gülsüm hocamla 3 ay önce yollarımız kesişti deneyip deneyip başaramıyorum hocamı tanıdıktan sonra ilk seansta bu sıkıntımdan kurtuldum çok mutluyum hocamın ilgisi güler yüzü ve başarısı ile zaten olmaması mümkün değildi yanında çalışan Özge hanıma ve hocama minnettarım iyi ki varlar herşey için teşekkürler

  Melike
  Melike
  Memnuniyet :
       

  Gülsüm hocadan aldığım vajinismus tedavisi sayesinde vajinismusumdan kurtuldum. Gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz. Bu sıkıntıdan muzdarip olan herkesin beklemeden bir an önce harekete geçmesini tavsiye ederim. Gülsüm hocanın en doğru adres olduğunu gittiğinizde anlayacaksınız.

  Özlem
  Özlem
  Memnuniyet :
       

  Ben il dışından Ümmügülsüm hocama gelen hastalarından biriyim.Hocam o kadar ilgili sıcakkanlı ve samimi ki sorduğunuz bütün sorulara cevap veriyor naif bir şekilde.Hocamın sayesinde vajinismusu 2 seansta yendim.Ümmügülsüm hocama çok teşekkür ediyorum.

  Gül
  Gül
  Memnuniyet :
       

  Vajinismus tedavisi aldım …
  Çok memnunum ertelemeyin inanın ki
  geçen her gün sizin için kayıp

  Sultan
  Sultan
  Memnuniyet :
       

  Vajinismus tedavisi aldım … Kesinlikle çok iyi sakin güler yüzlü bi doktor … İyi ki gelmişim bana o kadar yardımcı oldular ki Gülsüm hocama ve Özge hanıma ilgisinden dolayı sonsuz teşekkürler

  Canan
  Canan
  Memnuniyet :
       

  Dr. Soytürk kliniğini YouTube’da vajinismus hastalığıma çare ararken keşfettim ümmügülsüm hocanın hastalarla konuştuğu videolarda bana da cesaret oldu adresini almak istediğim de Ankara olduğunu gördüm ben istanbuldaydım ama benim için hiç önemli değildi çünkü bu hastalıkta inanmak ve güvenmek kavramları önceliğimiz oluyor velhasıl bende cesareti topladım ve gittim tedavi sürecinde ilk bir Seans da çok iyi gittim ama oradan çıktığım an tekrar güvenim inancım azaldı hocamızın benden istediği ufak ödevi dahi yapamadım kendimi tekrar ben yapamayacağım şartladım ama çok yanlıştı ertesi gün tekrar kliniğe uğradığımda hocamıza ben yapamıyorum olmayacak gibi dediğimde ümmügülsüm hoca böyle düşünmeme asla izin vermedi hemen durumu düzeltti 2.seansda kendime güvenimi sağladı sonrasında klinikten mutlu çıktım 3 günde 4 seans aldım çok ilgili ve düşünceliydiler zorla birşey dayatma asla yoktu çözüm odaklıydılar ben 4 seans alayım mı dediğimde öncelikle 3 al duruma göre değerlendiririz dediler öylede oldu ve başardım eve gittikten sonra bir buçuk haftalık çalışmalarımla bu hastalığı yendim geriye dönüp baktığımda neydi bu kadar kafamda büyüttüğüm acaba diye düşünüyorum hiç korkulacak bir durum yokmuş ortada hatta böyle bir rahatsızlığımızın olduğunu anladığımız an harekete geçmeliyiz bana soracak olursanız ümmügülsüm hoca alanında 1 numara güvendiğiniz inandığınız yere gidin asla pişman olmazsınız .

  Özge
  Özge
  Memnuniyet :
       

  Ümmügülsüm hocama kendi kendime çözmeye çalıştığım ama 1 yıl boyunca başaramadığım vajinusmus tedavisi için gittim. İyi ki gitmişim diyorum şimdi. Çünkü 2 seans sonunda çözüldü her şey. Yaklaşımı ve tedavi yöntemi sayesinde kendinizi çok rahat hissediyor ve başaracağınıza inanıyorsunuz. Ki öyle de oldu. Tekrar kendisine ve ekibine teşekkür ederim.

  Gözde
  Gözde
  Memnuniyet :
       

  Ben de 3 yılın sonunda 2 seansta Gülsüm hocam sayesinde kurtuldum bu dertten, üstelik hemen hamile kaldım. Öncesinde olumsuz doktor tecrübelerim vardı ama Gülsüm hocamın güler yüzü ve güven verişiyle atlattım çok teşekkür ediyorum ❤️❤️❤️

  Serap
  Serap
  Memnuniyet :
       

  2yillik evliligimde tedavi olmaya karar verdiğimde ummugulsum hoca mı intertnet üzerinden buldum. Hakkında hiçbir araştırma yapmadım. İnanarak başka bir şehirden ankaraya gittim. Tek seansta 2yil boyunca kafamda imkansız olduğunu düşündüğüm hastalığımdan kurtuldum.odasina girip kendisi ile konuşana kdr tek seans da iyileşmeyi geçin bu hastalığı yenecegimi asla düşünmüyordum.kendisinin yaklaşımı kibarligi rahatlamasi tüm stresinizi alıyor.iki yıl boşa geçen zaman ve tek seans tedavi

  Elif
  Elif
  Memnuniyet :
       

  Gülsüm hocam sayesinde tek seansta vajinusmustan kurtuldum teşekkür ederim

  Sibel
  Sibel
  Memnuniyet :
       

  Dr ümmügülsüm hanim harika bi doktor her konuda hastalarına yaklaşımı ,hanfendiliği zarafeti harika ve asla vajinusmusu yenemem dediğim anda iyki gülsüm hanımı tercih etmişim dediğim anlar binlerce kez kendisine teşekkürler iyki gülsüm hanım tercih ettim

  Demet
  Demet
  Memnuniyet :
       

  Herkese merhabalar. Ben 3 aydır evliydim. Ve yaptığım araştırmalar sonucunda vajinusmus karşıma çıktı. Vajinusmus’u araştırdığımda herkesin tedaviyi ertelediğini gördüm. Ben ertelemek istemedim ve yaptığım araştırmalar sonucu Ümmügülsüm hocayı buldum. Bilgi almak için aradığımda samimiyeti telefonda konuşurken hissettim. Vajinusmusu hiç yenemeyeceğimi düşünüyordum. Güler yüzü, sakin yaklaşımı sayesinde vajinusmustan kurtulmuştum. Ertelemediğim ve Ümmügülsüm hocayı bulduğum için çok mutluyum. Dr Soytürk kliniğindeki herkese çok teşekkür ederim. Mutluluğunuzu ertelemeyin. Kendinize güvenin. İyi ki karşıma çıkmışsınız ❤️

  Esra
  Esra
  Memnuniyet :
       

  8 aylık evliyken Gülsüm hocaya gittik İki seansta vajinusmus sorunumu çözmüştü keşke daha erken gitseydik diyorum kendisi çok tatlı güven veriyor şimdi 5 aylık hamileyim

  Sevgi
  Sevgi
  Memnuniyet :
       

  Gülsüm hocanın ilgisi sayesinde aslında hiç te endişe edilmeyecek zor olmayan hersryin zihinde ve gerçekten cinsel bilgi azlığından kaynaklandığını gördüm 4 seansta yendim bu durumu ilginiz için çok teşekkür ederim keşke daha önce atsaymışım bu adımı

  Sümeyye
  Sümeyye
  Memnuniyet :
       

  Merhabalar, bir aylık yeni evliydim vajinismus olduğumu öğrendim, tedavi için üç seans satın aldım fakat ikinci seansta yendim. Gülsüm hocamı eşimle internet araştırmalarımızdan bulduk . Sabırlı çok anlayışlı ve alanında çok iyi bir doktor. Tereddüt etmeden gönül rahatlığıyla gidin derim. Ayrıca klinik olarakta güler yüzünüzden ve samimiyetinizden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum.

  Melek
  Melek
  Memnuniyet :
       

  Gülsüm hocada vajinismus tedavisi oldum. Sayesinde 3 yıllık kabusumu yendim.
  İyi ki var, çok teşekkür ediyorum hocama.

  Nurseda
  Nurseda
  Memnuniyet :
       

  Ümmügülsüm Hocamın yaklaşımı, bilgisi ve tecrübesi sayesinde çok rahat bir şekilde bu süreci geçirdik ve ilk seanstan itibaren büyük yol aldık, 3 seansta da tedavimizi tamamlamış olduk. Kendisine çok teşekkür ediyor, Dr.Soytürk kliniğini herkese tavsiye ediyorum.

  Mutlu Atabey
  Mutlu Atabey
  Memnuniyet :
       

  Kesinlikle çok memnun kaldım.
  Vajinismusu doğru bir şekilde yendiğim için size çok teşekkür ederim

  Zeynep
  Zeynep
  Memnuniyet :
       

  Ben Ümmügülsüm hanım sayesinde o kadar kolay yendim ki vajinismusu gerek bilgisi gerek verdiği güvenle hiç bi problem kalmadı şiddetle tavsiye ediyorum

  Büşra
  Büşra
  Memnuniyet :
       

  Kendisine vajinismus tedavisi için başvurmuştum. İyi ki gitmişim dediğim bir yer oldu. 2 seansta vajinismus sorunum bitti. Kendiside güler yüzlü, ve anlayışlı birisi tekrardan çok teşekkür ediyorum

  Sema
  Sema
  Memnuniyet :
       

  Ümmügülsüm SOYTÜRK hocam sayesinde 2 seansta Vajinusmusu yendim. İyi ki varsınız hocam her şey sizin sayenizde oldu çok teşekkür ederim. Ayrıca Özge hanımada çok teşekkür ederim sıcak tavır ve güleryüzlü olmasından dolayı. ERTELEMEYİN. Vajinusmus probleminiz varsa hemen Dr SOYTÜRK ile iletişime geçin derim.

  Canan
  Canan
  Memnuniyet :
       

  Merhabalar Dr Soytürkü eşim sayesinde buldum. Bir yıllık evliyiz ve iliski sırasında zorlanıyorduk. Aklıma daha önce vajinismus olabileceğim fikri gelmemişti. Eşimin araştırmaları sonucunda bunun aslında çözülebilir bir problem olduğunu öğrendik ve daha fazla zaman kaybetmeden Ümmügülsüm hanıma başvurduk. Kendisinin çok güven veren ve sakin bir kişiliği var. Sadece 2 seans sürdü vajinismus tedavim. İyi ki gelmişiz diyoruz şimdi. Ümmügülsüm hanıma da çok teşekkür ederiz. Siz de vakit kaybetmeden başvurun derim kesinlikle buna değecek emin olun

  Zeynep
  Zeynep
  Memnuniyet :
       

  Merhabalar Dr Gülsüm hocamla tanışana kadar 3 yıllık bir vajinismus hastasıyım ve çok fazla tedavi yolları doktorlari denedim ama hiç birinde kurtulamadım,bu hastalıktan artık iyileşmenin imkansız olduğunu kafamda kesinlesmisken Dr Gülsüm hocamla yollarım kesişti ve iyi ki de olmuş. 3. Seansim da kurtulmuştum tamamıyla onun hoşgörüsü meslek bilgisi her anlamda donanımı gece gündüz farketmeksizin ona ulaşıp her şeyi rahatlıkla paylaşmam onu emekleri sayesinde artık sağlıklı bir evliliğim var. Gerek kendisi gerek ekibi her anlamda mükemmel insanlar iyi ki tanisimisim iyi ki bu klinik de tedavi gördüm sonsuz teşekkürler hepinize.. Bu hastalığı ertelemeyin en doğru adres soyturk klinik Dr. Gülsüm hoca benim gibi fazlaca problemli bı hastaya şifa olduysa herkes olumlu sonuç alıcaktır.. iyi ki varsınız Dr. Soyturk ekibi iyi ki varsınız Dr. Gülsüm hocam dualarım hep sizinle

  Merve
  Merve
  Memnuniyet :
       

  Ümmügülsüm hocam ile yollarımız 2020de kesişti, kendisinden vajinismus tedavisi aldım ve 4seans gibi kısa bir sürede çözdüm, şuanda da çocuğum olması için tedavi alıyorum. Ümmügülsüm hocanın ilgisi, bilgisi, sakinliği ve rahatlatıcı tavrı ile kendinizi güvende hissediyorsunuz. Hocam ile tedavi gören herkesin benim gibi mutlu ve kısa sürede sorunlarını çözerek ayrılacağını düşünüyorum. Ayrıca muayenehanede yer alan Özge Hanıma da güleryüzlü, sıcakkanlı ve ilgili olduğu için teşekkür ediyorum.

  Ezgi
  Ezgi
  Memnuniyet :
       

  Merhaba ,2 yıllık evliyim ve bu süre içerisinde ilk ilişkiyi gerçekleştiremedik. Ümmügülsüm hocam sayesinde vajinismusu yendim. Kendisi o kadar tatlı ve ilgili bir hoca ki onun yaklaşımı,ilgisi beni çok motive etti.Benim gibi ben asla yapamayacağım diye düşünenler varsa kesinlikle ümmügülsüm hocam ile tanışmalı.Asla ertelemeyin ve korkmayın. 3 seans ile tamamlamış olduk. İyi ki gelmişim ve yolumuz kesişmiş.Özge hanımın da güleryüzü ve ilgisi için çok teşekkür ederim. Geriye dönüp baktığımda asla korkulacak bişey olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. İyi ki varsınız.Sevgi ile kalın.

  Nesiiii
  Nesiiii
  Memnuniyet :
       

  1 yıllık evliyim birleşme hiç olmadı hep korktum kaçtım tedavi hiç düşünmedim asla aşamayacağım bir problem gibiydi benim için en son artık evliliğim kötü bir yere gidiyordu ve yüzleşmem gerekiyordu bu sorunla. Vajinismus tedavisi için Dr. Ümmügülsüm Soytürk hocamla tanıştım. Kendimi keşfetmemi sağladı kendime dokunmayı bile bilmiyordum bu öğretti o kadar güzel geçti ki seanslar 3 seansta biz bu sorunu çözdük. O kadar güzel bir insan ki canınız hiç yanmıyor. Ben yaptıysam herkes yapar diyorum. Keşke daha önce gelseydim bu sorunu çözseydim kesinlikle ertelemeyin olacak kendinize güvenin kızlar. Bu sorunla mücadele eden sadece siz değilsiniz.

  Sevda
  Sevda
  Memnuniyet :
       

  Vajinismus tedavisi için ankarada bi çok tedavi merkezi gezdikten sonra Gülsüm hocayı buldum botoxla çok kısa bi sürede kalıcı bi tedavi sağladık. Hastalığı asla çözemeyeceğimi düşünürken şimdi bebek bekliyorum ve kendisine geldiğim için çok mutluyum. Kesinlikle bu sıkıntıyı yaşayanlar için doğru adres.

  Melike
  Melike
  Memnuniyet :
       

  Merhabalar şu an buraya girip bunları okuyorsan aynı süreçleri yaşadık demek ki. 1 yıl boyunca yaşadığım, kendi başımıza aşamadığımız ve artık kabullenip Ümmügülsüm hocamı bulup ONLINE ile Vajinismus tedavisi gördüğüm bir süreç. Eskişehir’de yaşıyorum, Ankara’ya yakın olmasına rağmen ilk başta online görüşüp, tanışıp, cesaret toplayıp yüz yüze görüşürüz diye düşündüm ama buna gerek bile kalmadı. Ümmügülsüm hocamın desteği, enerjisi, sizi rahatlatan konuşması bu sürecin en önemli noktalarından. İyi ki yollarımız kesişmiş sakın ONLINE olur mu demeyin oluyor 🙂 Keşke bu kadar beklemeyip, kendimi üzmek yerine daha erken görüşseydik diyorum. Sonsuz tavsiyemdir, her şeyden önce kendiniz için bunu yapın. Her şey için teşekkür ederim

  Last edited 5 ay önce by Melike
  İrem
  İrem
  Memnuniyet :
       

  Gülsüm hocaya vajinismus tedavisi için gittim.
  1.5 yıldır evliyim, sorunumun çözüleceğine dair çok umutsuzdum ancak Gülsüm hocam sorunu yalnızca 2 seansta halletti. 1.5 yıllık kabus hocamın sayesinde 2 saatte bitti. Keşke hiç beklemeseymişim daha önce gitseymişim diyorum. Giderken çok çekingendim ama Gülsüm Hocam ilk andan itibaren çok ilgili, kibar ve sıcakkanlı davrandı. Beni her konuda bilgilendirdi tüm sorularıma sabırla cevap verdi. Kendisine hem sorunumu bu kadar kolayca çözdüğü için hem de güleryüzü için çok teşekkür ederim. Gülsüm hocam kesinlikle doğru adres.

  Ece
  Ece
  Memnuniyet :
       

  İnternette araştırmalar yaparken Gülsüm hocaya denk geldim ve videolarını izledikten sonra,vajinismus tedavisini onunla olmaya karar verdim,iyi ki de bu kararı vermişim. Acaba başarabilecek miyim diye düşünürken, 3 seansta vajinismusu yendim. Gülsüm hocaya rahatlatıcı ve sıcakkanlı yaklaşımı için çok teşekkür ediyorum.

  Sude
  Sude
  Memnuniyet :
       

  Bir gün benimde buraya yorum yapacağım aklıma gelmezdi, benim için hayaldi ama bende vajinusmus tedavisini Dr. Ümmü gülsüm hocam sayesinde yendim hem de 2 seansta.
  3 aylık evliyken tedaviye başlama kararı aldım ve iyiki Dr.Soytürk Kliniğini seçmişim. Bu hastalıkla yaşayan her kim varsa tereddüt etmeden Ümmü gülsüm hocama gidebilirsiniz. Sıcak kanlı ve güler yüzlü tutumuyla kendinizi oldukça rahat hissetip asla çekinme duygusuna girmeden aklınızda en ufak soru işareti bırakmayan alanında mükemmel bi Doktor çok teşekkür ederim iyiki Dr.Soytürkü tercih etmişim.

  Gülay
  Gülay
  Memnuniyet :
       

  Öncelikle Merhabalar. 7 aylık evliyim ve ümmügülsüm hocama vajinismus tedavisi için gittim.Hocam ve Özge hanım o kadar tatlı ve güler yüzlü ki iyiki tanımışım iyiki erken bir başlangıç yapıp tedaviye gitmişim benim sorunum 2 seansa çözüldü kızlar 2 saat yani ben giderken çözülmez veya 5 6 seans sürer diyordum ama başardık ve çok mutluyum sizlerde bu yorumu okuyorsanız ertelemeyin mutsuz olmayın.

  Melisa
  Melisa
  Memnuniyet :
       

  Merhabalar 2 yıllık evliyim internetten araştırmalarım sonucunda vajinismus olduğumu öğrendim ama uzun bir süre doktora gitmeyi kabul etmedim korktum sonra YouTubedan Ümmü Gülsüm hocanın videolarına denk geldim videolardan bile güven hissini alabiliyordum. sonrasında eşiminde cesaretlendirmesiyle doktor hanıma gittim ve vajinismus tedavisine başladim ve 2-3 seansta çok şükür ki vajinismustan kurtuldum. Şuan tek pişmanlığım keşke evlendiğim ilk zamanlarda korkup beklemek yerine gelip tedavimi olsaydım boşu boşuna o kadar zaman kendimi üzüp yıpratmışım. Kesinlikle kendi kendine geçer diye beklemeyin gönül rahatlığı ile Ümmü Gülsüm hocaya gelebilirsiniz asla pişman olmazsınız

  Gizem
  Gizem
  Memnuniyet :
       

  Vajinismus tedavisi için bence en önemli şeylerden biri doktorunuzun güler yüzü, sabrı, sizi gerçekten dinlemesi ve sakinliği. Yıllarca erteledikten sonra, 3 seans ve evdeki pratiklerle aslında ne kadar kolay çözülebildiğini gördük. Her şey için çok teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız:)

  Tuğba
  Tuğba
  Memnuniyet :
       

  Öncelikle Gülsüm Hocama çok çok teşekkür ederim. Evliliğimin ilk 2 ayında vajinusmus problemi yaşadım. Arkadaşımın önerisi ile gittim. İyi ki de gitmişim. 2 seansta çözüme ulaştık. Psikolojik olarak desteği de çok ayrı tabi Gülsüm hocanın. Sakin ama sakin korkmayın her şeyden önce kendiniz için isteyin çünkü bu hastalığın psikolojik yansıması da yıpratıcı olabiliyor. Maddi kaygınız da asla olmasın bu bir sağlık problemi.

  Yeşim
  Yeşim
  Memnuniyet :
       

  Ümmügülsüm Hocama vajinismus tedavisi için gittim. 2 yıldır evliyim beni bu hastalıktan 3 seansta kurtardı. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Eğer en ufak bi şüpheniz varsa ya da doktor arayışındaysanız hiç düşünmeden Ümmügülsüm Hocama gidin derim. Allah ondan razı olsun. Çok sıcakkanlı güleryüzlü birisi odadan girer girmez tüm stresiniz bitiyor emin olabilirsiniz

  Emine
  Emine
  Memnuniyet :
       

  Merhaba Gülsüm hocamızı internet araştırmalarım sonucunda buldum ama iyi ki diyorum çünkü yaşadığım yerde vajinismus için bir doktorla görüşme sağladım ama suçlayıcı bir tavırla konuşmasından rahatsız olup bir süre erteledim bu durumu ama Gülsüm hocanın internette olan videolarından sonra Ankara’ya gitme kararı aldık eşimle birlikte iyi ki almışız böyle bir karar ilk görüşmede yapabileceğine inancım oluşmuştu kendisi sayesinde 3 seans sonunda hiç bir endişem falan kalmamıştı ve başarmıştım. Kendisine çok teşekkür ederim

  Naz
  Naz
  Memnuniyet :
       

  Ümmügülsüm hocama vajinusmus tedavisi için gittim ve kısa sürede bunu çözdük, özge hanıma ve hocama teşekkür ediyorum ☺️

  Yasemin
  Yasemin
  Memnuniyet :
       

  Ümmügülsüm hocama araştırmalar sonunda internetten bulup gittim kliniğe girdiğimde çok karamsardım asla Vajinismus tedavisinde başarılı olacağıma inancım yoktu 3 seans aldım evime döndüğümde seansta öğrendiklerimi yapmaya devam ettim ve başardım ben aşırı karamsar ve inancım yokken yaptıysam herkes başarabilir iyiki başka yere gitmeden ümmügülsüm hocamla tanışmışım

  Melike
  Melike
  Memnuniyet :
       

  9 aylık evlilik sürecimde Herşey yolunda giderken korkulu rüyam stres kaynağım vajinismus olmuştu. Sağlıkçı olduğum için kendimde olan sorunun ne olduğunu anlayabilmiştim. Evliliğimin 2. Haftasında kadın doğum uzmanı bulup görüşmeye gittim bir kaç ilaç önerisinde bulundu yeterli olmazsa tekrar gelmemi söyledi ilaçlar başarısız oldu tekrar gittiğimde bana ameliyat önerdi bende kabul edip ameliyat oldum bunun çözüm olacağını sandım fakat bu da bir çözüm olmadı aradan bir kaç ay geçtikten sonra tekrar bir doktor arayışına girdim yeni bir doktor bulup görüşmeye gittiğimde 1 hafta boyunca evden çıkmamam gerektiğini vereceği ödevler olduğunu okumam gereken kitaplar olduğunu söyledi ve bunun karşılığında bütçemizi fazlaca aşan bir paket fiyatı verdi üzülerek oradan da ayrıldım. YouTube üzerimden videolar izleyip kendimi tedavi etmeye karar verdiğimde karşıma Ümmügülsüm Soytürk çıktı videolarını izlerken kendisini hem çok samimi hemde çok güvenilir bulup aradım önce sekreteriyle güzel bir konuşma yaptık hemen arkasından doktor hanım ile bizzat görüşme sağladık çokk sıcak kanlı ve samimi bir konuşma oldu ardından randevu alıp gittik aynı gün içinde iki seans gerçekleştirdik seanslar esnasında hem çok eğlendik hem de bol bol sohbet ettik ve bu sırada bana yapmam gereken egzersizler öğretildi ikinci seansta ise bize eşimde katıldı birlikte bu seansı da tamamladık ve ben kapıdan çıkarken kendimden çok emindim doktor hanım ile sonrasında hep irtibat halinde kalıp istediklerini yaptık ve sonun da başardık. Doktor hanım bu konuda çok duyarlı ve anlayışlı öğrettiği bir kaç teknik ile bana zorlu gelen süreci kolayca bitirdim bahsettiğim tekniklerde herkesin yapabileceği çok basit teknikler ama etkisi çok büyük. Bu durumda olan herkese umarım bu yorumum ulaşır gerçekten zor bir şey değil ve doktor hanımla birlikte çok daha kolay bir hale geliyor. Ben Dr Soytürk kliniğe çok teşekkür eder ve herkese ısrarla öneririm

  Sibel
  Sibel
  Memnuniyet :
       

  Vajinismus tedavisi için internetten araştırmaları m sonucunda Ümmügülsüm hocama denk geldim.Hastalığı 2 seansta yendim. İyi ki de gelmişim keşke ertelemeyip daha önce gitseydim. Gülsüm hocama ve Özge hanıma ilgisinden dolayı teşekkür ediyorum.

  Şeyma
  Şeyma
  Memnuniyet :
       

  Üç senedir evliyim ve vajinismus problemi evlilik hayatımı inanılmaz etkiliyordu. Sürekli kafamı meşgul ediyor ve kendimi başarısız hissediyordum, bu durum eşimle problemler yaşamama da sebep oluyordu. Başkalarına anlatmaya çekindiğim için yardım ya da psikolojik destek de alamıyordum. Aslında bu problemi yaşamaya başladıktan kısa bir süre sonra bir kadın doğum uzmanına gittim. Özel bir hastaneye oldukça yüksek bir muayene ücreti ödeyerek gitmiş olmama rağmen doktor beni neredeyse azarlayarak gönderdi. Bu durum daha da içe kapanmama sebep oldu. Süreç boyunca sürekli google da aramalar yapmama rağmen içime sinen bir yer bir türlü bulamıyordum. En sonunda buraya denk geldim. Şehir dışında yaşadığım için online görüşmenin yardımcı olmayacağını düşünerek vazgeçtim ve bulunduğum şehirde bir yer aradım. Fakat daha randevu alma aşamasındaki muameleden ve konuşmadan yine rahatsız olarak vazgeçtim. En sonunda online da olsa burayı denemeye karar verdim. O ana gerçekten şükrediyorum. Gülsüm Hanımı aradığımda sekreteri ile görüştüm ve sadece o görüşme bile beni rahatlattı. Sonrasında Gülsüm Hanım ile online seanslara başladım. Hala şaşkınım ama gerçekten iki seansta toplam altı günde problemi çözmüş olduk. Hala inanamıyorum. Seanslarda beni en çok rahatlatan şeylerden bir tanesi Gülsüm Hanımın her olasılığı, her hissimi, korkumu, tedirginliğimi benden önce biliyor olması ve beni bunlara hazırlıyor olmasıydı. En küçük bir tereddüte düşmeme izin vermedi. Üç sene önce bu problemi birisiyle paylaşmaktansa kendim okuyarak araştırarak çözebilirim diye düşünüyordum ama öyle olmuyormuş. Kendini güvende hissetmen ve gerçekten arkanda bir destek hissetmen gerekiyormuş. Gülsüm Hanıma ve tüm çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Umarım vajinismus problemi yaşayan ve benzer sıkıntılar çekenler benim gibi yanlış adreslere gidip demoralize olup içe kapanmak yerine olabildiğince erken Gülsüm Hanım ve ekibi gibi hem işinde başarılı hem de hasta psikolojisinden anlayan insanlarla karşılaşırlar.

  Tuğba
  Tuğba
  Memnuniyet :
       

  3 yıldır evliyim ve 27 yaşındayım ilk gece korkusu hiç bir zaman yaşamadım ama ona rağmen hiç bir şekilde birliktelik yaşamadım eşimle. Sorunun farkına evliliğimin ilk aylarında farkına vardım vajinismustum .aslında devlet hastanesine gidip bu sorunu söylediğimde psikoloğa gitmem söylendi ama hiç bir sonuç almadım Gülsüm hocayı 2 yıldır takip ediyordum 1 yıl öncesinde aradım Özge hanımla konuştuk ama cesaret edip gidemedim ben umutsuz bir vakayım ve olmayacak yapamayacağım diye düşündüm hep ama 3. yılımızda artık çocuk istediğimiz için bir adım atmam gerektiğinin farkına vardım ve Özge hanımla konuşup randevu oluşturduk Gülsüm hocayla ilk konuştuğumda yapacağım başaracağım dedim ve 3. Seansta tüm sorunlardan kurtuldum ve ilk birliktelik yaşadığım da bundan mı korktum ben dedim ve mutluluktan ağladım eşimle hiç bir zaman bu konu bizim sorunumuz olmadı ama sorunu çözdükten sonra sanki üzerimde 3 yılın yükünü sırtlamışım ve onlardan kurtulmuşum gibi hissettim Gülsüm hocayı iyi ki bulmuşum diyorum ve böyle bir sorununuz varsa sakın ertelemeyin ve kendinizi Gülsüm hocaya teslim edin ve bu vajinismus tan kurtulun.

  Ayşe
  Ayşe
  Memnuniyet :
       

  Dr. Soytürk kliniğini internetten buldum iyi ki de bulmuşum. Ümmügülsüm hocam sayesinde 3 seansta vajinusmus hastalığını yendim. Güvenle gidebileceğiniz bir klinik ayrıca ümmügülsüm hoca çok anlayışlı,samimi ve güler yüzlü birisi. Eğer sizde de vajinusmus belirtileri varsa vakit kaybetmeden kesinlikle ümmügülsüm hocama gelin tavsiye ederim

  Tuğçe
  Tuğçe
  Memnuniyet :
       

  Merhaba. 2 yıl olmadan vajinusmusu yendim çok şükür. Omuzlarımda ki yükü kimseye tarif edemez kimseye anlatamazdım. Karşıma Gülsüm hocam çıktı sakinliği ve samimiyeti ile bana güven verdi. İyi ki gelmişim bacağımı bile aralayamazken Gülsüm hocama çok güvendim ve başardık. Gerçekten ama gerçekten ertelemeyiniz. Mutlaka bir uzmandan yardım alın . Çünkü asla kendi kendimize yenemiyoruz.

  Hümeyra
  Hümeyra
  Memnuniyet :
       

  3 yıllık evliydim ben ilk hafta vajinismus olduğumu tahmin etmiştim fakat eşimin sürekli psikolojik olarak büyüttüğümü söyleyip geçiştirmesiyle onca yıl boşa geçti her ilişki denemesinde titreme ve korku oluyordu sanki inanılmaz bir acı hissedecekmisim gibi halbuki tek sefere mahsus canımı disime takarak ilişki yaşamıştım ama ondan sonra bir daha yapamaz oldum çok uzatmak istemiyorum ama hiç yapamazmisim gibi geliyordu ama en sonunda canıma tak etti Ankara’da bulunduğum bir dönemde Gülsüm hocama gitme karari aldım tek başıma gittim eşimde yanımda değildi fakat buradaki yorumlar gerçekten çok önemli yorumların bu kadar olumlu olması ve doktor hanımın daha hiç görüşmeye gitmeden bile telefonla benimle konuşup beni rahatlaması doğru yeri seçiyorum galiba dedirtti ve üç seans aldım ben il dışından geldiğim ve işi garantiye almak istediğim için inanın daha ilk seansta etkiyi görüyorsunuz doktor hanımın tatlı ve Güleryüzu ses tonundaki naiflik her şeyi yapmadan önce açıklamalamasi vs çok iyi geldi bana ikinci seansta her şeyi yapabilir hale gelmiştim bile çözümü olan birşey ertelemeyin asla Allah razı olsun seanslar bittikten sonra bile aklına takilan bir şey olduğunda sorup hemen yanıt veriyor hocamız mesajla o yüzden işini layıkıyla yapan bir doktor herkese öneriyorum. Ben yaptıysam siz dee yaparsınız Gülsüm hanıma güvenin ❣️

  Başak
  Başak
  Memnuniyet :
       

  Merhabalar, internet üzerinde araştırmalar sonucu vajinusmus tedavisi için Ümmügülsüm hocamı buldum. Farklı şehirde olduğumuz için online olarak tedavi sürecine başladık. Gerek Ümmügülsüm hocamızın yaklaşımı gerekse Özge hanımın ilgi ve alakası bizleri çok memnun etti. Kesinlikle ertelemeyin çözümü Ümmügülsüm hocayla o kadar rahat ki online danışan olarak başarmanın mutluluğu içindeyim. Ümmügülsüm hocama ve Özge hanıma çoooook teşekkür ederim 🙂

  Başa dön tuşu
  49
  0
  Would love your thoughts, please comment.x
  0 (312) 210 1626