Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi ankara

Vajinismus tedavisi vajinismus hastalarına bu konuda eğitim almış uzmanlar tarafından uygulanan ve kişinin yalnızca iki, üç seansta vajinismusdan kurtulmasını amaçlayan bir tedavidir. Öncelikli olarak tedavide cinsel birleşme esnasında istemsiz ortaya çıkan ve tekrar eden kasılmaele alınmalıdır.

 

 

Vajinismusa neden olan sebepler ancak tedavi başarısını olumsuz etkilediğini düşünüyorsak o zaman ele almalıyız. Çoğu vajinismus hastasında uyguladığımız davranış terapisi ile saatler içinde olumlu sonuç alırız. Tedaviye başlamadan önce acıya sebep olabilecek fiziksel sebepler ele alınıp düzeltilmelidir.

 

 

Vajinal girişte oluşan kasılmanın duyarsızlaştırılması tedavinin temelini oluşturur. Bunun için kadın doğum uzmanları tarafında gelişen plastik, cam gibi değişik materyallerden oluşan aparatlar kullanılır. Tedavide yapılan en büyük yanlış hastanın gevşemesini ve kas kontrolünü sağlamadan bu gibi uygulamalara başlamaktır.

 

 

Vajinismus tedavisinde öncelik hastanın rahatladığı gevşediği bir ortamda duyarsızlaştırmayı yapmak ile olur. Tedavinin başarısı ve hızı doktorun hastanın yaşadığı bu korkuyu bitirmesine bağlıdır. Başarının anahtarı hastanın doktoruna güvenmesi, yanında rahat olması, korkularını tetikleyen yanlış düşüncelerinin uzman tarafından giderilmesi ile olur.

 

60-70 yıl önce vajinismus tedavisinde hastanın bilinç altı kaygı ve korkularını bulmayı ve çözümlemeyi hedefleyen psikanalitik yaklaşım öncelikle kullanılıyordu. İç görü sağlamak için kullanılan bu tedavi yöntemleri vajinismus tedavisinin aylar hatta yıllarca uzamasına neden olmuştur. Psikanalatik yaklaşımdan çok önce ise cerrahi yöntemlerle cinsel birleşmeyi engelleyen kas grupları kesiliyordu. Neyse ki vajinismus tedavisinde kullandığımız davranış terapisi pek çok fobilerin tedavisinde kullanılan hızla başarıya ulaştıran mükemmel bir tedavidir.

 

 

Genelde çoğu kadın için vajinismus sürpriz bir şekilde ortaya çıkar. Bu sıkıntı ile karşı karşıya kalan çift bu durumun zamanla düzeleceğini düşünerek tedaviyi erteler. Vajinismus rahatsızlığı olan çiftin tedaviye ilk başvurduğu zaman genelde bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde çocuk isteği nedeniyle olurken, gelişmiş ülkelerde cinsel tatmin duygusunu yaşama isteği ile doktora başvurur. Vajinismus tedavisi için başvurulan uzman genelde kadın hastalıkları ve doğum doktorudur. Jinekolojik muayene ile cinsel birleşmeye engel olan fiziksel bir problem olup olmadığı, vajinismus derecesinin belirlenmesi ve tedavi süreci ile ilgili bilgilendirmeyi kapsar.

 

 

Vajinismus çok spesifik bir rahatsızlıktır. Vajinismus toplumda yaygın görülen bir hastalık olmasına karşın tıp fakültelerinde ve uzmanlık eğitimleri sırasında üzerinde yeterince durulan bir hastalık değildir. Bu nedenle çoğu zaman bu hastalık konusunda yetersiz bilgi sahibi olan bir uzman hastayı yeterince aydınlatmaz ya da yanlış yönlendirir. Bazen hasta yanlış tanı alabilir. Aylarca vajinismus olduğunu öğrenemeyebilir. Bazende gereksiz, faydasız yöntemler uygulanarak zaman kaybedebilir.

 

Vajinismus tedavisi için ilk olarak bir tedavi merkezine başvuruyorsanız mutlaka bu konuda çalışan bir uzmana muayenenizi olunuz. Tedaviyi uygulayacak hekim hastanın kendisini rahat ifade edeceği bir ortam hazırlamalıdır. Vajinismus hastasının cinsel konuları rahat konuşamayabileceği göz önüne alınarak anlayışlı ve destekleyici yaklaşılmalıdır. Hastalara tedavi boyunca cinsel sağlık ile ilgili yeterli bilgi verilmelidir.

 

Kliniğimizde ister hem yüz yüze vajinismus tedavisi, hem de online vajinismus tedavisi yapılmaktadır. Tedavi sonrası hastalarımız cinsel birleşme sonrası farkettikleri vajinal girişle ilgili korkularını çözümlemiş olurlar. Vajinismus hastalarının sağlıklı cinsel birleşmeyi başarmanın yanında daha önce yapamadıkları kendilerine tampon uygulamak, fitil uygulamak, jinekolojik muayene olmak ile ilgili kaygıları bitmiş olur.

 

Ankara’da vajinismus tedavisi alanında hizmet veren Doktor Soytürk de genelde iki veya üç seansta günlere bölerek ya da bir gün içerisinde tedavi uygulanabilir. Vajinismus seanslarımız doktorumuz tarafından birebir yürütülmektedir.

Ankara’da vajinismus tedavisi alanında hizmet veren Dr. Soytürk’te genelde 2 veya 3 saatte, günlere bölerek veya bir gün içerisinde tedavi olabilirsiniz. Vajinismus seanslarımız doktorumuz tarafından birebir yapılmaktadır.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus cinsel birleşmenin ağrılı, zor veya imkansız olduğu ve tüm dünyada yaygın olarak görülen bir kadın cinsel problemidir. Hastanın cinsel organı fiziksel olarak çoğu zaman tamamen normaldir. Ama ne zaman cinsel birleşme denemesi gerçekleşse vajen dış 1/3 dış kısmını çevreleyen kaslarda istemsiz olarak ilişkiye engel olan kasılmalar oluşur. Hatta jinekolojik muayene yapmak bile mümkün olmayıp, anestezi altında gerçekleştirilebilir.

 

Vajinismus bu kadar yaygın görülmesine rağmen toplumda farkındalık çok düşüktür. Bir çift bu hastalıkla karşı karşıya kaldığı zaman ya vajinismusu ilk duymuştur ya da hakkında yetersiz bilgiye sahiptir. Bunun nedeni ne uzmanlar ne de bu problemi yaşayan kadınlar rahat rahat cinsel problemlerle ilgili konuşamaz. Çoğu zaman hastanın bilgiye ulaşabildiği tek kaynak internet ortamı olmaktadır. Cinsel birleşmeyi gerçekleştiremeyen bir kadın internet ortamında ‘’ilk gece korkusu’’, ‘’cinsel ilişkiye girememe’’, ‘’cinsel ilişkide kasılma’’, ‘’ilişkide kasılma neden olur’’ gibi tarattığında karşısına vajinismus hastalığı çıkar. Pek çok çift vajinismusu ne yazık ki bu şekilde öğrenir. Hasta bu hastalıkla ilk yüzleştiği zaman sağlık kurumuna bu sebeple başvurmada zorluk yaşayabilir. Yaşadığı sıkıntıyı bir hekimle paylaşmak ve konuşmak zor gelebilir.

 

Vajinismus hastalarında sebep cinsel birleşme ile ilgili gerçek veya çoğu zaman hayali nedenler ‘’acı olacak, kanayacak’’ düşüncesi olabilir. Fiziksel nedenler nadir görülmekle birlikte primer veya sekonder vajinismusun esas sebebi olarak karşımıza çıkabilir. Fiziksel nedenler vajinal girişte acıya sebep olarak cinsel birleşmenin acı verici hale gelmesini sağlayabilir. Tekrar eden ağrılı cinsel birleşme ise koşullu kasılmanın başlamasına ve vajinismusun ortaya çıkmasına yol açar. Ağrılı cinsel birleşme disparoni olarak adlandırılır.

 

Disparoni nedenleri esnek olmayan kızlık zarı, vestibülit, vulva ve vajeni ilgilendiren enfeksiyonlar, vajinal atrofi, doğumla ilgili patolojiler, endometriozis sayılabilir. Bu hastalıkların hiçbiri pelvik kaslarla ilgili olmamasına rağmen tekrar eden ağrılı cinsel ilişkiler zamanla vajinismus gelişmesine neden olabilir. Bu gibi hastalarda vajinismus tedavisinin başarılı olması için öncelikle fiziksel problemin iyileştirilmesi gerekir.
Bazen vajinismusu olan kadın geçmişte genital bölgeyi ilgilendiren bir travmaya, acı hissettiği bir muayene veya uygulamaya, cinsel tacize maruz kalmış olabilir. Bu yaşananlar kadının kendisini iyice kapatmasına sebep olabilir.

 

Cinsellik, doğum ile ilgi bilgisizlik, erkeklere karşı korku olabilir. Cinsellikle ilgili suçluluk, korku, kaygı duymalarına neden olacak şekilde baskıcı bir şekilde yetiştirilmiş olabilir. Ama çoğu hastada geçmişte travma öyküsü veya vajinismusu direk açıklayacak ruhsal bir çatışma göremeyiz. Bizim gibi toplumlarda kız çocuklarının yetiştirilme tarzı olarak bebekliğinden itibaren çevresindeki neredeyse her erkek figüründen genital bölgeyi kapatma, koruma görevi kız çocuğuna yüklenir. İlk 6 yaşta bilinç altının oluştuğunu düşünürsek vajinismusun bu kadar yaygın görüldüğüne şaşmamak gerekir. 5 yaşında bir kız çocuğunu cinsel tacize uğradığında bunu ailesinden saklaması, kendini kirlenmiş, suçlu hissetmesi de bu yetiştiriliş şeklinden kaynaklıdır.

 

Bir kız çocuğu büyürken duyduğu kızlık zarının korunması gerektiği, bekaretin önemi ve daha da büyüdüğünde ilk gece ile ilgili acı ve şiddetli kanama hikayelerini duydukça korkuları daha da artar. Sonuçta çoğu hasta psikolojik olarak çok normaldir ve sebebini bir türlü bilmedikleri korku, kasılma ve devamında gelen acı ile ilişkiyi başaramaz.

Vajinismus tedavisi yapılmazsa yıllarca sürebilecek bir hastalıktır. Ayrıca tatmin edici bir cinsel deneyim yaşamaktan, belki de çocuk sahibi olmaktan mahrum kalacaksınız. Artık pek çok vajinismus tedavi merkezinde uygulanan davranışçı bilişsel tedavilerle probleminizden saatler içinde kurtulmanız mümkündür.

Vajinismus Hasta Videoları

Videoyu oynat
Videoyu oynat
Videoyu oynat
Videoyu oynat
Videoyu oynat
Videoyu oynat
Videoyu oynat
Videoyu oynat

Vajinismus Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Vajinismus tedavisi süresi hastaya uygulanan tedavi yöntemine, kimin uyguladığına göre değişir. 60 yıldır dünya genelinde yaygın olarak uygulanan davranış terapisi ile hızlı bir şekilde sonuç alınmaktadır. Davranış terapisi ilk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde bir kadın doğum uzmanı tarafından tanımlanmış ve uygulanmış. Bu tedavi yöntemi ile hastalarımızın %95 i iki veya üç seansta vajinismus hastalığından kurtuluyor. Davranış terapisi bir kadın doğum uzmanının birebir seans sırasında hastasına uygulamayı öğretmesiyle gerçekleşir.

 

Vajinismus hastasının nadir de olsa eşlik eden vajinayı ilgilendiren fiziksel problemi, psikolojik problemi, eşi ile ilgili problemi olabilir. Bu problemlerin her biri ayrı ayrı ele alınmalı ve düzeltilmelidir. Çünkü eşlik eden başka sıkıntılar tedavi süresini uzatabilir.

 

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus olduğundan şüphelenen veya vajinismus tanısı alan bir hastanın en çok merak ettiği soru budur. Hastanın tedaviyi ertelemesinin altında yatan en önemli sorun tedavi ile ilgili bir bilinmez olmasıdır. Pek çok hasta tedaviden korktuğu için bir sağlık merkezine başvurmaya çekinir. Benim de en çok hastalarımdan aldığım soru vajinismus tedavisini nasıl yaptığımdır.

 

Vajinismus tedavisi hastayı ilk içeri aldığımızda başlar. Hastanın konuşması sırasında duygusal açıdan destekleyerek, yargılamadan dinlemeliyiz. İlk seansa başlarken kensini rahat ifade edeceği bir ortam hazırlamalıyız. Konuşması sırasında yeterince ciddiye almamak, hastanın kaygı ve korkularının üstünü kapatmak, anlayışsız bir tutum sergilemek hastanın daha da gerilmesine sebep olacaktır. Bazen hasta tedavi için başvurduğu uzmandan duyduğu bir cümle tedaviye inancını yitirmesine neden olabilir. Bunlar; ‘’biraz gevşesen yaparsın’’, ‘’böyle devam edersen eşin seni boşayabilir’’, ‘’ben çözemezsem kimse sana yardım edemez’’, ‘’ilişkide başta acı hissetmen normal sonra alışacaksın’’, ‘’kızlık zarı çok kalın iyi ki denememişsin yoksak çok kanaman olurmuş’’, ‘’vajenin çok dar’’… gibi
Vajinismus hastası cinsel birleşmeyi gerçekleştiremediği zaman penis dışında vajen içerisine uygulanacak parmak, tampon, fitil veya jinekolojik muayenede kullandığımız spekulum, ultrason probu gibi pek çok şeyden korktuğunun farkına varır. Vajinismus tedavisinin başlangıcı hastanın kasları yönetmeyi öğrenmesiyle başlar. Çeşitli gevşeme egzersizleri tedavinin olmazsa olmaz parçasıdır.

 

Vajen içerisine bir dilatör uygulanması veya parmak çalışması aslında hastanın artık korkusu azaldığında, gevşemeyi başardığında kendiliğinden kolaylıkla gerçekleşmeli. O zaman hasta seans bitiminde korkularından kurtulmuş ve kendine güvenerek ayrılır. Yani tedavimizin hiçbir zaman başlangıcı dilatör veya parmak olmamalı. Artık kendine güvenen, tedirginliği biten hastanın yapabildiği sonuç olmalıdır. Ayrıca tedavi boyunca hastaya cinsel sağlık ile yeterli bilgi verilmelidir. Vajinismus dışında başka cinsel sorunları olan hastalar seanslar sırasında bu konularda da desteklenmelidir.

 

Vajinismus Tedavisi Sırasında Eşlerin Gelmesi Gerekir Mi?

Hastalık genelde cinsel birleşme sırasında farkına varılan fakat altta yatan bilinç altı kaygıların çok önce yerleştiği bir problemdir. Genelde bilinç altından kaynaklanan bu korku ve kaygılar çocukluktan gelen yetiştirilme tarzı, baskılar, kadın cinselliğine kültürel bakış açısı ile ilgilidir. Bu nedenle tedavi de esas önceliğimiz hastamızdır. Vajinismus olan bir kadının tedavi başarısı için öncelikle kendisinin tedavi olmayı istemesi, karalı olması ve adım atması gerekir.

 

Şehir dışından Ankara ya vajinismus tedavisi için başvuran bir hastamın uyarısı nedeniyle ayrı bir başlıkta yazmaya karar verdim. Hastamız 4 yıldır vajinismus problemi olup ve daha önce hiç tedavi için bir kliniğe başvurmamış. Daha önce pek çok klinikle görüşmesi olmuş ama her klinik tedavi seansları sırasında mutlaka eşinin eşlik etmesi gerektiğini söylemiş. Hastamızın eşi ise görüşmeler sırasında yanında olamayacağını söylediği için tedavilere başlayamamış.

 

Vajinismus tedavisi için geldiğinde ‘’sizi 3 yıldır takip ediyorum ama sitenizde eşsiz tedavi edilebilir şeklinde bir yazı göremediğim için kliniğinizi aramadım. Sadece bir videonuzda evli olmayan bir kadının konuşmasını duyana kadar eşim olmadan artık sorunu çözemeyeceğime inanmıştım.’’ Hastamız eşsiz kliniğimize geldi ve iki seansın sonunda artık başaracağına inandığını söyleyerek evine döndü ve başardı.

 

Vajinismus hastalığı çifti etkileyen bir problem ve eşin tedavi sürecinde desteği tedavi başarısını ve tedavi süresini olumlu etkiler. Fakat her zaman eş fiziksel veya psikoloji olarak eşini desteklemeyebilir. Bu destek olmasa da vajinismus hastalığından, korkularından tek başına kurtulması mümkün. Yeter ki tedavi olmayı isteyin ve adım atın.

 

Vajinismus Tedavisinde En İyi Doktor Kimdir?

Vajinismus olan bir hastanın tedavi için bir merkeze başvurmadan önce belki en çok merak ettiği soru budur. Aslında bu sorunun tek bir cevabı yok. Öncelikle sizin tedaviye karar vermeden önce jinekolojik muayene olmanız ve eşlik eden öncesinde düzeltilmesi gereken bir fiziksen probleminiz var mı öğrenmelisiniz.

 

Eşinizle olan vajinismus dışında farklı çatışmalarınız varsa bir aile terapisti, farklı psikolojik problemleriniz varsa bir psikiatrist size bu konularda destek olabilir. Ama sizin esas probleminizin vajinismus hastalığı olduğunu düşünüyorsanız bu konuda spesifik çalışan uzmanlarla görüşmelisiniz. Bu yüz yüze görüşme ve telefon görüşmesi olabilir.

 

Görüşme sırasında karşınızdaki kişiye güvenmeniz ve pozitif enerji almanız çok önemlidir. Vajinismus tedavisi sırasında sizin için en iyi doktoru belirlerken ilk görüşmede aldığınız olumlu izlenim, doktorun yanında rahat olmanız ve doktorun bu konuda ki tecrübe ve bilgi birikimi size yardımcı olacaktır. Pek çok vajinismus hastasında olduğu gibi eşlik eden fiziksel ve psikolojik problemler yoksa size vajinismus konusunda hızlı yardım edecek uzmanlık grubu bu konuda çalışan tecrübeli kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarıdır. Bazen bir vajinismus hastası tedavi için bir kliniği aramaktan, bilgi almaktan bile çekinebilir ve eşleri bunu üstlenebilir. Fakat hasta doktoru ile görüşme yapmasa bile internet ortamında klinik ve doktoru ile ilgili bilgi sahibi olmalı ve tedaviyi alacağı hekimi kendisi seçmelidir.

 

Vajinismus Süresinin Uzun Olması Vajinismus Tedavisini Olumsuz Etkiler Mi?

Vajinismus hastaları tedaviye başvurmak konusunda bazen yıllarca gecikebilir. Pek çok hasta bir türlü vajinismus tedavisi için ilk adımı atamaz ve erteler. Bu erteleme tedaviden korktukları için olabilir, tedaviyi son şans gibi görüyor olabilir, yaşadıkları şehirde bu konuda çalışan doktor bulamadıkları için veya tedavinin uzun süreceğini düşündükleri için zaman ayıramıyor olabilirler. Bazen hastaya daha önce uygulanan tedaviler vajinismus hastalığını süresini uzatıyor olabilir.

 

Vajinismus hastalığının süresinin uzaması hem hastanın kendisinde cinsel isteksizlik, uyarılmada problem gibi başka cinsel problemlere yol açabilir. Eşler arası çatışmaların başlamasına neden olabilir. Hasta bize başvurduğunda vajinismus süresi ne kadar uzun olursa olsun, eşler arasında temel uyum bozulmamış, eş desteği mevcutsa tedavi aynı hızda gerçekleşir. Mevcut eşlik eden diğer cinsel problemler ve aralarındaki sıkıntılar da hızla düzelir.

 

Daha önce uygulanan ve başarısızlıkla sonuçlanan tedaviler ise hastanın tekrar tedaviye başvurmasında gecikmeye neden olur. Tekrar bir doktora başvursa da ona güvenmesi ve tedaviye uyum sağlaması gecikebilir. En fazla tedavi süresini uzatan hastanın öncesinde yaşadığı olumsuz tecrübelerdir.

 

Vajinismus Tedavisi Seanslarında Ağrı Var Mı?

Tedaviye başlamaya karar verdiniz ama ya başaramazsam korkusu kadar, seanslarda ağrı acı var mı? sorusu zihninizi meşgul ediyor olabilir. Çünkü her ilişki denediğinizde penisin bir duvara çarpma hissi, eşiniz biraz zorlarsa yırtılacakmış gibi bir acı yaşarsınız. Bu durum sizin tedavi sırasında da benzer ağrıyı, acıyı hissedeceğiniz düşüncesine kapılmanıza yol açar. Fakat ne sağlıklı bir cinsel birliktelikte ne de tedavi seansları sırasında hiçbir zaman acı hissetmeyeceksiniz.

 

Vajinismus hastalarının cinsel ilişki anında ve bazı tedavi merkezlerinde seanslar sırasında acı hissetmesinin nedeni kaslar kasılıyken karşı tarafın basınç uygulamasından kaynaklanır. Bazen bu durum tedavi sırasında hastaya verilen ev egzersizlerinde hastanın kendisi tarafından yapılabilir.

 

Hastanın ilişkide veya tedavide acı hissetmesi bilinç altındaki yanlış öğretilerin beslediği korku ve kaygıyı daha da artırır.

Doğru uygulanan bir vajinismus tedavisi sırasında hiçbir zaman ağrı, acı olmamalıdır. Bunu sizin için doğru gevşeme ve kegel egzersizi gibi kas kontrolünüzü öğrettikten sonra sağlayabiliriz. Ağrı ve acı olmadan gerçekleştirilen seanslar sayesinde siz korkularınızdan, tedirginliğinizden ve yanlış düşüncelerinizden kurtulabilirsiniz.

 

Vajinismus Tedavisi Almak İçin Evli Olmak Gerekiyor Mu?

Hastalık ilk cinsel birliktelikte karşılaşacağınız bir problem olabileceği gibi, yıllar sonra sizi olumsuz etkileyen bir olay sonrası ikincil gelişebilir. Vajinismus olduğunuzun ne zaman farkına varırsanız o zaman tek başınıza tedavi için başvurabilirsiniz. Olumsuz ilişki deneyimini evli olmadan nişanlınızla, sevgilinizle yaşadığınızda vajinismus ile yüzleşebilirsiniz. Sonraki birlikteliklerinizde vajinismusun size sorun olmasını istemiyor iseniz vajinismus tedavisi alabilirsiniz.

 

Vajinismus tedavisinde tedaviye erkek partnerın eşlik etme şartı yoktur. Hasta seansları tek olarak sürdürebilir. Seanslarda yapılan alıştırmalar ve hastanın evde yapacağı ek çalışmalarla korkulardan kurtulmak ve kendine güveni kazanmak mümkündür.

 

Vajinismus Hastaları Gebe Kalabilir Mi?

Vajinismus hastalığı ilişkinin gerçekleştiği bir seviyeden hiç eşini yaklaştıramadığı ileri seviyeye kadar değişen farklı yelpazelerde karşımıza çıkabilir.

 

1. Derece vajinismus hastasında cinsel birleşme gerçekleşir ama hastada ki kasılma nedeniyle ilişkide basınç ve ağrı vardır. 1. Derece vajinismusu olan hastalar istedikleri zaman gebe kalabilir. Hastalıklarının farkına varmadan bir ömür yaşayabilir.

 

2. Derece vajinismus hastalarında ise gevşeme daha iyi olduğu bazı zamanlarda tam ilişkiyi yaşar. bu gruptaki hastalarda gebe kalabilir.

 

3. Derece vajinismusta ise genelde hasta bacakları, kapatma veya eşi itme tarif etmez. Penis kasa kadar gelir daha ileri geçemez. Fakat ilişki denemelerinde kasın önüne boşalma gerçekleşirse gebelik olabilir.

 

4 ve 5. Derece vajinismus hastalarında ise gebe kalma olasılı giderek azalır. Fakat imkansız değildir. 5. Derece vajinismus hastası bazen ilişki düşündüğünde bile kasılabilir, panik atak benzeri belirtiler eşlik edebir. Eşinin kendisine yaklaşmasına hiç izin vermeyebilir. Bu durumda çiftin gebe kalması mümkün olmaz.

 

Vajinismus Tedavisi Egzersizleri

Vajinismus tedavisinde uygulanan farklı tedavi yöntemleri vardır. Hastanın vajinismus derecesine, ek eşlik eden problemlerine göre tedavide uygulanacak yöntem ve egzersizler değişebilir. Hasta iseniz pek çok hasta gibi sizde aynayla bakmaktan, kendinize dokunmaktan, ağda, lazer yaptırmaktan, jinekolojik muayene olmaktan korkuyor olabilirsiniz. Vajinismus tedavisi sırasında uygulayacağımız egzersiz yöntemine karar verirken sizle yapılan ilk görüşme önemlidir.

 

Vajinismus Tedavisi Egzersizleri Nasıl Uygulanır?

Aynayla hiç kendi cinsel organına bakmamış bir kadının önce cinsel organına bakmaya alışması gerekir. Çoğu hasta çocukluktan itibaren hep duydukları ayıp, ört, aman dokunma, kapat gibi söylemlerden dolayı kendi cinsel organlarına yabancı büyür. Bakmaktan ve dokunmaktan korkar. Vajinismus hastası ilk aynayla baktığında gördüğü görüntüden hoşlanmadığını, farklı geldiğini, hatta çirkin bulduklarını söyler. Bunun altında yatan sebep ise çocukluktan itibaren yabancılaştırılarak büyütülmesi yatar. Vajinismus tedavisinin ilk adımı vücudunuzla barışmanızla başlar.

 

Aynayla bakmaya alıştıktan sonra ikinci adım dokunmaktan artık korkmamaktır. İlk başta tedirgin olmanız, kalp atım hızınızın yükselmesi, hızlı nefes almanız, kasılmanız normaldir. Ama dokunmayı düzenli yaptığınızda bir süre sonra artık eskisi kadar korkmadığınızı göreceksiniz. Unutmayın vajinismus tedavisi sadece cinsel birleşmenin sağlandığı bir tedavi şekli değildir. Vajinismus tedavisi sonrasında artık hasta kendi kendine fitil, tampon uygulayabilir ve rahatlıkla jinekolojik muayene olabilir aşamaya gelir.

Vajinismus tedavisinde kullanılan diğer egzersiz gevşeme egzersizleridir. Gevşeme egzersizini meditasyon müzikleri eşliğinde evde rahat bir ortamda gerçekleştirmelisiniz. En kolay uygulanacak gevşeme egzersizi diyafram nefesidir. Diyafram nefesi ile hastanın bedenini gevşetmesi ve psikolojik olarak sakinleşmesi sağlanır. Kegel egzersizi de vajinismus tedavisinde kullanılan başka bir egzersizdir.

 

Vajinismustan sorumlu olan ve pelvik tabanı destekleyen kas grubunun istemli olarak 5 sn kasılıp, 5 sn gevşetilmesi ile gerçekleştirilir. Kegel egzersizi sadece vajinismus tedavisinde kullanılmaz. Pelvik tabanı desteklediği için doğum sonrası veya yaşla vajinal tonusunu kaybeden hastaların tedavisinde kullanılır. Öksürüp idrar kaçırma şikayeti olan hastaların cerrahi öncesi tedavisinde de kullanılır. Kegel egzersizini vajinismus hastalarının tedavisi bittikten sonra vajinal orgazmı öğrenme aşamasında da kullanmalarını öneriyoruz.

 

Aynayla bakmaya alışan, kendine dokunmada problemi olmayan, diyafram nefesi gibi yöntemlerle kendini gevşetebilen, kegel ile kasları yöneten bir hasta için sonraki adım vajinal dilatör veya parmak egzersizleridir. Burada seçilecek yönteme hasta ile karar verilmelidir. Hasta için hangi yöntem daha kolay ilerleme, gelişme sağlıyorsa o yöntem seçilir. Hiçbir zaman aynı tedavi yöntemi her hastaya aynı sıra ile uygulanmaz. Hastaya göre bireyselleştirilerek vajinismus tedavisi yürütülür.

 

Vajinismus Tedavisi Online Olur Mu?

Vajinismus en yaygın karşılaştığımız psikoseksüel işlev bozukluğudur. İlişkide yaşanan sıkıntı hastanın psikolojisini etkilediği gibi, psikosomatik ve sosyal ilişki sonlarına da sebep olabilir.  Hastalık üzerinden geçen süre arttıkça hastada depresif duygu durumu, içe kapanma, kendini sosyal ortamlardan izole etme davranışı başlayabilir. Bazen bu psikolojik tablo hastanın yardım almak için bir tedavi merkezine başvurmasını engelleyebilir. Bu grup hastalar kendi güvenli ortamlarında tedaviyi sürdürmeyi tercih edebilir.

 

Online tedaviyi tercih eden diğer daha büyük çoğunluktaki vajinismus hastası ise bulundukları şehirde, ülkede bu konuda spesifik çalışan merkezler bulamadıkları için bu tedaviye yönelir. Bizim Ankarada online vajinismus tedavisi uyguladığımız kliniğimizde en çok şehir dışı ve yurt dışı hasta grubu oluşturur.

 

Online vajinismus tedavisi COVİD- 19 pandemisi ile dünyada yaygın olarak tercih edilir hale geldi. Vajinismus tedavisi konusunda bizlerin tecrübe ve bilgi birikimi bu şekilde arttı. Online vajinismus tedavisinin yüz yüze tedaviden farkı hasta yanımızda olmadığı için tepkilerini gözlemleyip o anda müdahale edemiyor olmamız. Fakat ilk seansta alacağımız ayrıntılı öykü nasıl ve hangi hızda ilerleyeceğimiz konusunda bize yardımcı olur.

 

Online vajinismus tedavisi yüz yüze tedavide olduğu gibi hastaya uygun hızda ve kişiselleştirilerek uygulanır. İlk iki seans çok önemli olup korkularını azalttığımız, kendine güveni kazandırdığımız süreçtir. Bu seanslarda hastamızın kaygı ve korkularını bitirmeliyiz. Zihnindeki bilinmezleri açıklığa kavuşturmalıyız.

 

Sonraki iki veya üç seans ise artık ilişkiye geçiş dönemi olur. Klinik olarak tecrübemiz online vajinismus tedavisi her vajinismus derecesinde uygulanır. Fakat 1-3. Derece vajinismus ile 2-3 seansta başarıya ulaşıyorken, 4-5. Derece vajinismus hastasında  tedavi süresi 4-5 seansa uzayabilir.

 

Online vajinismus tedavisinin avantajı seans saatlerinin daha esnek olması ve hastanın kendi ortamında konforunu bozmadan çalışabiliyor olmasıdır. Tedavi başarısı ise %80 üzerindedir.

 

Gebelikte Vajinismus Tedavi Edilebilir Mi?

Vajinismus hastalığı ağrılı gerçekleşen cinsel birleşmeden, hiç eşi yaklaştıramadığı, penis temasına bile izin veremediği derecelerde olabilir. Bu nedenle hafif ve orta derece vajinismusu olan hastalar çoğunlukla gebelikten korunmadığı için hala bu sorunu yaşıyorken gebe kalabilir.

 

Hastanın bu dönemde gebe kalması ve doğum sonrası emzirme dönemi tedaviye başvurmasını iyice geciktirir. Halbuki tedavinin  gebelikte uygulanmasında hiç bir sakınca yoktur. Gebeliğin ilk haftalarından son haftaya kadar cinsel ilişki serbesttir.  Biz kadın hastalıkları ve doğum doktorları sadece bazı obstetrik sorunlar da ilişkiyi yasaklarız. Bunlardan bazıları düşük tehdidi, erken doğum eylemi, amnion zarının açılması …gibi durumlar sayılabilir.

 

Vajinismus hastalığında kullandığımız egzersizlerden gevşeme egzersizi, kegel egzersizi de doğumda ve doğum sonrasında hastanın kullanmasında fayda olan egzersizlerdir. Hasta bu egzersizlerle artık kaslarını gevşetmeyi öğrendiğinde uygulanan dilatör veya parmak egzersizleri de kolaylıkla yapabilir. Vajinismus tedavisinin ortalama 2-3 seansta biteceği göz önüne alınırsa gebe kalan bir vajinismus hastasının tedavi için beklemesinin anlamı yoktur.

 

Üç Seansta Yüzde Yüz Kurtulur Muyum?

Vajinismusun derecesi ne olursa olsun genellikle tamamen çözülebilen bir cinsel problemdir. Yapılan bilimsel çalışmalarda başarı oranını %98-100 gibi bildirmektedir. Kliniğimizi arayan hastalarımız bu soruyu sorduğunda cevabımız ‘’biz sizin çözmenize odaklanıyoruz ama seans sayısını bilemeyiz.’’ Çünkü yirmi yıllık tecrübeme göre bir seans sonrası ilişkiyi başaran çok sayıda hastalarım olduğu kadar dört beş seansa uzatan nadir hastalarımda var.  Ama vajinismus hastalının çok büyük kısmı 2-3 seansta vajinismustan kurtulur. Tedavi iki kısımdan oluşur.

 

Birinci bölüm klinikte hasta ile birlikte yürüttüğümüz tedavi, ikinci bölüm ise  hastanın evde eşi ile birlikte gerçekleştirdiği cinsel ilişki denemeleridir. Çoğu hastada kendisini bırakabildiği, gevşediği, korkuların kurtulduğu ilerlemeyi 1-2 seansta sağlıyoruz. Bundan sonrası ilişki denemeleri başlıyor. Bu aşamada eş devreye giriyor. Eş tarafından tam destek gören hastaların ilişkiyi başarması da çok hızlı oluyor. Biz uyguladığımız tedavimizde klinikte hastaya bazı uygulamaları yaptırıp ilişki sürecinde yalnız bırakmıyoruz. Hasta ilişkide bir sorunla karşılaşırsa tekrar seansa alarak yaşadıkları probleme yönelik çalıştırıyoruz. Hastamız ben vajinismus hastalığından kurtuldum, hiç sorunum kalmadı diyene kadar tedavimiz devam eder. Bu nedenle bir hastaya yüzde yüz 3 seansta çözersin demek çok doğru bir yaklaşım değildir.

 

Vajinismus Evde Tedavi Edilebilir Mi?

Evde doktora gitmeden vajinismus tedavisi mümkün mü?, kendi başına vajinismusu yenebilir miyim? Pek çoğunuzun cevabını merak ettiği sorudur. Bana başvuran hastaların bir kısmında evde vajinismus tedavisi deneyenler mevcut.

 

Vajinismus ile ilgili kitaplar, internetteki forum sitelerindeki tavsiyeler ve dilatör seti kullanımı gibi yöntemlere başvuruluyor. Tabi ki başvuran hastalar bu yöntemleri uyguladıkları halde başarısız olup bana gelen hastaları içeriyor. Bu hastaların bir kısmı bu yöntemlerle bazı gelişmeler kaydetmiş, bir kısmı ise daha kötü duruma geldiğini ifade edenlerden oluşuyor.

 

Evde vajinismus tedavisinin başarılı olabilmesi için öncelikle hastanın ileri seviyede vajinismus hastası olmaması lazım.  Yani kendisine bakmaktan korkan, dokunamayan bir hastanın vajinismusu kısa sürede evde yenmesi çok olası değildir. Bana gelen ve 5 yıldır vajinismusu olan bir hastam bu tarz tedavileri 3 yıl denediğini ve artık 4 boy dilatörü rahatlıkla yaptığını söylemişti. Ben de güzel ilerleme kaydetmişsin dediğimde hastanın cevabı ‘’bu benim 4 yılıma mal oldu’’ şeklinde oldu. Bu tarz egzersizler ile vajinismustan kurtulmanız aylarınızı alıyorsa uzmandan destek almanızı öneririm.

 

Vajinismusun evde tedavisi ile ilgili ikinci önemli nokta eşin desteğidir. Eş desteği yerli olan hastanın evde bu egzersizleri yapması ve olumlu sonuca ulaşması daha kolaydır.

 

Evde Yapılacak Vajinismus Tedavisi Egzersizleri Nelerdir?

  • Ayna egzersizi ile kendi genital organınızı tanımalısınız ve bu bölgenizle barışmalısınız.
  • Vajinal girişe dokunmak genital bölgedeki hislere alışmanızı sağlayacak ve düzenli yaptığınızda kaygılarınız azalacaktır.
  • Diyafram nefesi gibi gevşeme egzersizleri ise kaygınız arttığında, tedirgin olduğunuzda sizin sakinleşmenizi ve rahatlamanızı sağlayacaktır.
  • Kegel  egzersizi gibi pelvik taban kaslarını kullanmanız ise ilişki esnasında istemsiz kastığınız kaslar üzerinde hakimiyetinizi artır.
  • Dilatör veya parmak egzersizi ise artık korkularınız iyice azalınca yapacağınız egzersizlerdir.

Vajinismus hastalığı saatler içinde düzelebilen bir hastalıktır. Evde  yaptığının bu egzersizlerde bir yerde takıldığınızı düşünüyorsanız online destek almanız bile sizi hızlandırabilir.

 

Vajinismus Hastası İçin En Uygun Cinsel İlişki Pozisyonu Hangisidir?

Problemi yaşayan bir çiftin artık kendilerini hazır hissettikleri zaman en çok merak ettikleri soru budur. Hiç bir zaman tek bir pozisyon en uygundur demek doğru olmaz. Vajinismus tedavisinden önce çift çoğu zaman pek çok farklı pozisyonda ilişki denemiş ve başarısız olmuş olarak gelir.

 

Tedavi bitiminde de önceden başarısız oldukları bir pozisyonda denerken tedirgin olurlar. Hastaya pozisyonla ilgili tavsiyede bulunurken hem hastanın düşüncesi hem de seanslardaki ilerleyişi dikkate alınır. Çoğu vajinismus hastası eşine ne kadar çok güvense de kontrolün kendinde olmasını ister ve üst pozisyonda olmayı tercih eder. Bazı hastalar ise seanslarda ve ev egzersizleri sırasında eş desteğine çok ihtiyaç duyar.

 

Bu grup hastalar kendileri ilişkiyi ilerletemedi için eşinin kontrolünde gerçekleşen alt pozisyonu tercih eder. Bunun dışında hastaya ilişki pozisyonu önerirken seans sırasında hastanın yapabildikleri önemlidir. Vajinismus tedavisinde hastaya yeterli bilgi vermek, gerekirse eşi ile de konuşmak gerekebilir.

Başa dön tuşu
Call Now Button0 (312) 210 1626