Vajinismus Tedavisi Egzersizleri

 

Evde vajinismus tedavisi egzersizleri

Vajinismus tedavisi egzersizleri, vajinismus rahatsızlığından muzdarip olanların en sık araştırdığı konular arasındadır. Bu yazımız üzerinden vajinismus egzersizleri hakkında bilgi alabilir, evde vajinismus tedavisi yöntemlerini inceleyebilirsiniz. Vajinismustan kurtulmak için nefes egzersizleri, ayna egzersizleri, kegel egzersizi ve parmak egzersizi evde uygulanabilecek yöntemler arasındadır. Bu egzersizlerin nasıl yapılacağına dair detayları aşağıda bulabilirsiniz. Egzersizleri uygularken zorlandığınızı düşünürseniz tedavi için destek almayı düşünebilirsiniz.

Vajinismus Tedavisinde Kegel Egzersizi

Vajinismus tedavisinde en bilinen egzersiz kegel egzersizidir. Kişi pelvik taban kaslarını sıkıp bırakarak bu egzersizi yapabilir. Öncelikle bu egzersizi hasta idrarı varken yapabilir. İdrarını yaparken her seferinde tutup bırakarak oradaki kasları çalıştırabilir. Daha sonra idrarı olmadığında da aynı şekilde pelvik taban kaslarını sıkıp gevşeterek sürekli bu egzersizi yapabilir. Bu egzersiz her zaman yapılabilir. Örneğin dinlenirken, iş yaparken, uzanırken, ayaktayken rahatlıkla yapılabilir.

Vajinismus Ayna Egzersizi

Vajinismus tedavisi için evde uygulanan egzersizlerden bir diğeri de ayna egzersizidir. Vajinismusun sebepleri arasında başta bilinmezlik ve korku gelir. Kişi bilmediği, görmediği şeyden korkar. Ayna egzersizi ile kişi cinsel organını inceleyebilir. Öncesinde diyafram nefesi alarak gevşemeli daha sonra bir ayna yardımıyla cinsel organını inceleyip, iç kısmını görmeye çalışabilir. Ayna metodu ilk aşamada kişiye pek cazip gelmese bile zaman içerisinde aslında cinsel organın da diğer organlar gibi olduğunu, doğal yapısını fark edecektir.

Evde vajinismus tedavisi egzersizlerini yaptığı halde vajinismustan kurutlamayanlar mutlaka bir uzmandan yardım almalıdır. Hastalığı ertelemek, yardım almayı geciktirmek zaman içerisinde hastalığın daha çok ilerlemesine sebep olabilir ve tedaviyi güçleştirebilir. Üstelik evlilik birliği içerisinde de cinsel birlikteliği ertelemek birçok probleme sebebiyet verebilir.

Vajinismus Tedavisinde Parmak Egzersizi

Vajinismus tedavisi için evde yapılabilecek egzersizler arasında parmak egzersizleri de bulunmaktadır. Parmak egzersizinde kişi eldiven takarak, parmağına kaygan bir jel sürerek (ultrason jeli de olabilir) parmağını vajine girişine sokmayı dener. Bu durumdayken kegel egzersizini yapmak da büyük fayda sağlayacaktır. İlk denemede tek parmağını olabildiğince ileriye götürür. Alışınca iki parmadığını birden, sonra üç parmağını birden sokabilir. Parmakları içeride açmak, parmaklar içerideyken kegel egzersizi uygulamak büyük fayda sağlayacaktır.

Parmak egzersizleri kişiyi ilk aşamada korkutabilir. Fakat kegel egzersizi, ayna egzersizi, nefes egzersizi sonrası bu egzersize geçmek daha rahat olur. Parmak egzersizi olmadan da tedavi mümkündür. Unutmayın evde tedavi yöntemlerini uygularken zorlandığınızı düşünürseniz, vajinismusunuzun daha çıkmaz bir hal aldığını, yapamadığınızı düşünürseniz vajinismus tedavisi için profesyonel destek alınız.

5/5 - (1 vote)
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

0 0 votes
Memnuniyet
Subscribe
Bildir
guest
Memnuniyet
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
0 (312) 210 1626