Gebeliğin 2 haftası

Gebeliğin 2 haftası

Gebeliğin 2 haftası

Gebe olduğunuzu düşündüğünüz bir dönemi yaşıyor olabilirsiniz ancak bu dönemde gebe olduğunuzu yine tam bilemezsiniz.

Adet döneminizin ilk günü itibariyle hafta saymaya başlandığı için 2 haftalık süreçte gebelik yaşayıp yaşamadığınızı bilmeniz pek mümkün değildir. Doktorların bu dönemde kesin bir tarih verememesi ve bu tarz bir yaklaşımda bulunmaları çok normaldir. Bu durum kişiye tama doğru olmayan bilgilerin e verilmesini engellemektedir.

Bu durum kendi gözlemelerinizle 2 haftalık gebe olduğunuzu düşündüğünüz bir süreçte aslında 4 ya da beş haftalık bir gebelik süreci yaşıyor olabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Gebeliğin 2 haftası içindeyseniz karşılaşabileceğiniz durumlar hakkında konuşalım;

Hormonların aktif olduğu bir süreci yaşıyorsunuz ve hormonların dolaylı etkilerini yaşayabilirsiniz.

Gebe kalmayı planlayanlar için yumurtlama döneminizi belirleyip cinsel birlikteliğiniz gününü ayarlayabilirsiniz. Kokulara karşı hassasiyetiniz artabilir. Memelerde şişkinlik durumu, hassasiyette artış gözlenir. Bu durum meme ve etrafında ağrı oluşturabilir.

Pelvik bölgenizde bir ağrı hissi yaşayabilirsiniz. İç çamaşırınızda görebileceğiniz akıntı nedeniyle kırmızı ya da kahverengi tonlarda lekelenme görebilirsiniz.

Yine bu dönemde cinsel anlamda yaşayacağınız bir dürtü artışı söz konusu olabilir.

Bu süreçte evde yapılacak ve eczaneden alınan testlerin hamileliğinizi göstermesi durumu söz konusu değildir. Bu testlerin belirti verebilmesi için 4. haftanın üzerinde olmak gerekir. İlk 10 günlük süreçteki lekelenme, sık idrar yapma ihtiyacı, meme ucu renginde koyulaşma, hassasiyet, ağrı, genel yorgunluk hissi olabilir. Göğüslerdeki değişiklik memelerin emzirmeye hazırlandığı anlamına gelebilir. Yine ilk hafta da olduğu gibi gebeliğin 2. haftasında da bulantı hissi yaşamanız olasıdır. Bu bulantı hissi gebeliğin belirli bir süreci boyunca devam edebilir.

Hamileliği hisseden bünye fetüsü besleme önsezisi ile gaz veya şişkinliğe altyapı oluşturacak bir etkiye neden olabilir. Bu durum küçükte olsa bir göbek çıktı hissi verebilir.

İlk hafta da olduğu gibi çok büyük bir ihtimalle ultrason eşliğinde bir görüntü alabilmek söz konusu olmayacaktır.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gebelik Takibi

Dr. Soytürk Sağlık ve Güzelliğiniz için

Ankara 0312 210 16 26

Gebeliğin 2 haftası

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0 (312) 210 1626