Online Vajinismus TedavisiSağlık KütüphanesiVajinismusVajinismus TedavisiVajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismusta Eşler

Vajinismus kadının cinsel birleşme anı geldiğinde istemsiz gerçekleştirdiği kasılma sonucu ilişkiye engel olma durumudur. Fakat bu durum bazen erkek tarafından istenmeme, reddedilme gibi algılanıp öfkeye sebep olabilir. Erkeğin böyle düşünmesi  sonucu ilişkiden uzaklaşma, cinsel problemler, eşine karşı öfke bazen de şiddet davranışına kadar değişken tepkiler doğurabilir. Bazen kadındaki istemsiz tepki erkekte yetersizlik, başarısızlık  duygusuna kapılmasına sebep olabilir. Bu durumda cinsel ilişki denemelerinden bile kaçışına neden olabilir.

Vajinismusta Eşler

Vajinismus rahatsızlığı ile mücadele eden çiftlerde erkeklerin bir kısmı cinsel açıdan  tecrübesizdir. Cinsel tecrübesi olsun ya da olmasın bu erkeklerin pek çoğunun ortak özelliği eşlerinin tepkilerine karşı çok hassas  olmalarıdır. Yani bunu açmak gerekirse eşlerinin korku , acı gibi beden dilleri onların  cinsel birleşme anında hemen geri çekilmelerine  sebep olur. Çok az erkek bu durumda zorlayıcı olur.

Bazen çiftler zorlamak daha mı iyi olurdu diye sorar.  Tabi ki hayır. Çünkü  kadın ilişki anında yeterince gevşetilmez, hazırlanmaz ise ister istemez kasılacaktır. Bu nedenle genelde ilk cinsel deneyimin biraz ağrılı olduğu söylenir. Fakat bu kasılma vajimismus hastalarında vajeni neredeyse tam kapalı hale getirecek düzeyde güçlü bir kasılmadır. Bu nedenle ilişkide zorlama çok şiddetli bir baskı, eğer eş zorlamaya devam ederse dayanılamayacak şiddette bir acı ve yırtılcakmış hissiyle birlikte kaçınma davranışı gelişir. Bundan sonrasında hala zor kullanılıyorsa tecavüz gibi bir ilişki yaşar kadın. Arkasından bilindik ilk gece hikayeleri olan ilşikide çok acı duyma, hastanelik olacak kadar kanama gibi  öyküler ortaya çıkar.

Cinsel ilişki hem erkek hem de kadın için  haz veren bir durumdur. Ne tek başına erkek için ihtiyaç,  olmazsa olmaz değil ,her iki cins için önemlidir.  Fakat bizim toplumumuzda  her iki cinsin bu konuda eğitimi birbirinin tam zıttı şeklindedir. Bu nedenle erkekler cinsel birleşmeye eşlerini hazırlarken onlarında isteklerini göz önünde bulundurarak gevşemelerini  sağlayarak,  asla zor kullanmadan süreci idare etmelidir.

Vajinismusta erkekler nasıl davranır?

Vajinismus erkekleri genelde iki gruptur.

Birinci grup; ve çoğunluğu  oluşturan erkekler vajinismusla karşılaştığında ne kadar şaşırsalar, üzülseler de tepkilerini eşlerine çok belli etmezler. Genelde cinsel birleşme konusunda hiç zorlayıcı olmazlar. Cinsel yakınlaşma ve temas onlar için aylarca hatta yıllarca yeterli olur.  Hastaya karşı hep anlayışlıdır. Vajinismus hastalığının genel özelliği tedavi konusunda hep kaçınma erteleme şeklindedir.  Erkek eş tavrı böyle olunca hasta tedaviye karar verene kadar erkekte genelde bekler. Böyle çiftlerde tedaviye gelme  genelde  çocuk isteğinin başlamasıyla birlikte 1-2 yıl içinde olur.  Eğer yanlış tedavi girişimleri olursa tedavi olabilmeleri de belki yılları alır.

İkinci grup; erkekler genelde azınlığı oluşturan gruptur. Cinselliği evliliğin merkezine oturtur. Bu nedenle evlilik ile birlikte her geçen gün kabusa döner ve bir an önce bunun çözümlenmesi yönünde eşini yönlendirir ve tedaviyi hızlandırır.  Bazen çiftler vajinismus rahatsızlığını daha önce biliyordur veya bu sorunla karşılaşınca  hemen araştırıp bilgi edinir. Yardımsız çözülemeyeceğini anladıklarında çok kısa sürede uzmana ulaşabilirler.

Tabi ki bu gruplandırma her çift için  geçerli değildir.  Tedavi sürecine başlamada tetikleyici olan eşlerin karakteri, bilgi birikimi kadar çevresel etkenlerde önemlidir.

Vajinismus ve parmak egzersizi

Vajinismus hastaları ilk cinsel birleşme deneyi sırasında böyle bir hastalıkla karşılaşır. Bu hastaların bir kısmı ilk gece korkusu olduğunu , bir kısmı ise ilk gece ile ilgili pek çok korkutucu şey duyduğunu fakat yinede herkesin başardığı böyle doğal bir şeyde problem yaşayacaklarını düşünmediklerini ifade eder.

İlk gece korkusu olsun ya da olmasın vajinismus rahatsızlığı ile karşılaşan bir kadın aslında vajene girecek her şeyden korkar kaçınır.  Bu normal jinekolojik muayenede kullandığımız ultrason probu, spekulum, kendi kendine uygulayacağı tampon, fitil veya  vajinismus tedavisinde kullanılan parmak egzersizi, dilatör gibi her şey olabilir.

Dr. Soytürk’ü arayan veya gelen hastaların pek çoğunun ilk sorduğu sorular arasında parmak, dilatör var mı, muayenede alet kullanılıyor mu sorusudur.  Vajinismus tedavisi anlatılırken, yazılırken veya uygulanırken yapılan en büyük yanlış vajenin boyutları değişken dilatör veya parmak ile açıldığı şeklindedir.  Hastaların tedavisi istemsiz kontrol edemedikleri bu kasılmaları nasıl kontrol edeceği , nasıl gevşeyeceğinin öğretildiği  bir tedavidir. Hasta her türlü uygulamadan korkuyor iken ve kasılıyorken hiç bir şey yapılmaz. Hastanın istemsiz hareket ettirdiği kasları istemli hareket etmesi sağlanır. Arkasından cinsel birleşme dahil korktuğu her şeyi yapabildiği gösterilir.

Tedavi sonrası hasta klinikten ayrılırken korkmadan kadın doğum muayenesi olabilecek, kendine tampon ve fitil uygulayabilecek, gebe kaldığında normal vajinal doğumdan korkmayacak şekilde ayrılması gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0 (312) 210 1626