Gebeliğin 7 haftası

Gebeliğin 7 haftası fiziksel olarak gebeliği dışarıdan insanların kolay fark edebileceği bir dönem değildir. Bebeğinizin yani aslında embriyonun boyutları bir üzüm tanesi kadardır. 6. Haftadan 7. Haftaya kadar büyüme oranı yüzde yüzdür yani embriyo iki katı büyüklüğe erişmiştir. Gebeliğin her günü vücudunuzda ve hayatınızda yeni beklentiler ve belirtiler sunmaktadır. Bu belirtiler hakkında biraz konuşalım.

7 hafta gebelik döneminde embriyoda kafa bölgesi olgunlaşmaktadır. Beyin hücreleri oluşmaktadır. Bacaklar, omuzlar, diz, ayak ve kollar gelişmeye başlar. Yine ağız, dil oluşurken böbrekleri de mevcuttur. Karnınızda olmasında rağmen yakında idrar üretmeye de başlayacaktır.

Sabah bulantılarının fazlaca yaşayabileceğiniz bir haftadasınız.

İkinci trimester dönemine girildiğinde bu bulantı hissinin geçmesi beklenmektedir. Hormon artışı bulantı ve kusmanın en büyük nedenidir. Hormon seviyeleri değişikliği nedeniyle normalden fazla tükürük birikimi de yaşayabilirsiniz.

Kişiye özgü olarak iştahta artış ya da azalma beklenebilir. Normal şartlarda tüketmediğiniz besinlerde karşı yeme isteğinin oluşması da bu dönemin cilvelerindendir.

Vücutta değişkenlik gösteren hormon seviyesi eşliğinde akne yani sivilce problemi de meydana getirebilir.  Bu sivilceleri tedavi edebilmek amaçlı kullanacağınız kremleri veya ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Fiziksel olarak değişime uğrama düşüncesi, hormon hareketleri ve bir bebeğin sorumluluğu düşünceleri ile ruhsal halinizde de çeşitli dalgalanmalar yaşanabilir.

Rahim içerisinde yaşanan hareketlilik nedeni ile basit krampların normal olduğu bir haftadır.

Ancak kramp sayısı ve şiddeti artarsa hekiminize danışmanız gerekir.

Rahim ağzınızın hassas olması sebebiyle cinsel ilişki sonrasında lekelenme şeklinde kan görülmesi normaldir. Kanama akıntı şeklinde ya da fazla miktarda ise doktorunuza başvurmalısınız. Fazla miktarda akıntı nedenleri arasında dış gebelik problemi de yer almaktadır. Bu durumda değerlendirme ve müdahale önemlidir.

Bazı gebelerde vardır ki 7 haftalık gebelik sürecinde bu şikayetlerin hiçbirini yaşamıyordur. NE mutlu bu gebelere tadını çıkarın.

Her yeni dakikada 100 yeni beyin hücresi üretilen bu hafta da ultrason görüntüsü almak mümkündür ve her şeyin yolunda gittiğini doktorunuz bu şekilde de kontrol edebilmektedir.

Gebeliğin 7 haftası

İçeriğimizi Oylayın!
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

0 0 votes
Memnuniyet
Subscribe
Bildir
guest
Memnuniyet
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
0 (312) 210 1626