Gebeliğin 14 haftası

Gebeliğin 14 haftası

Gebeliğin 14 haftası bebeğinizin yüz kaslarında gelişmelerin görüldüğü, ikinci 3 aylık döneme ilk adımlarınız attığınız anlar. Gelişen yüz kasları ile gülücükleri bol olan bir bebek olacak. Bebeğin cinsel organları da gelişimin bu dönemde yaşamaktadır.

Bebeğinizin büyüklüğü 8 9 cm civarlarında olacaktır. Bu haftada boyunlarının uzamasıyla birlikte daha dik bir duruş pozisyonuna geçerler. Bebeğinizin saçlarında biraz hareketlenme olabilir ancak bu hareketlenme saç renginde bir etki göstermez, yani saç rengini oluşması biraz daha vakit alacaktır. Bu dönemde vücudun tamamında kılçıklar olacaktır bu kıllar bebeğin sıcak kalmasına yardımcı olacaktır. Bu kıllanma süreci vücut biraz daha yağlandıktan sonra ilerleyene gebelik haftalarında ortadan kalkacaktır.

Bebeğinizin az bir miktarda çişi olacaktır. Düşük oranlarda amniyotik sıvı yutularak bebeğin midesine gidecektir ve böbrekler alınan bu amniyotik sıvıyı idrar yoluyla çıkaracaktır. Çıkan idrar da tekrar amniyotik sıvıya dönüşecektir.

Solunum için göbek kordonunu kullanan bebeğiniz bu yolla ihtiyacını karşılayabilmektedir. Ancak yine de bu dönemde nefes alma yetisini kazanmaya başlayacaktır. Bu dönemde bebeğinizin ağız yapısında da gelişim söz konusudur.

Anne adayı hamilelik öncesinde hissettiği rahatlık dönemi gibi rahat olacağı bir 3 aylık döneme girmektedir. Sabah bulantıları ve yorgunluğu büyük ihtimalle ortadan kalkacaktır.

Anne adayının kan üretiminde artış söz konusudur. Karında büyüme de olacaktır.

Rahat bir döneme giriyor olmanıza rağmen yeni risklerle de tanışma ihtimaliniz bulunmaktadır. Değişim gösterdiğiniz bu süreç içerisinde soğuk algınlığı, nezle, grip gibi problemlere karşı savaşmanız gerekebilir. Bu durumun nedeni bağışıklık sisteminizin zayıflamış olmasıdır.

Bağışıklık sisteminin gebelik sürecinde zayıf olması vücudunuzun fetüsü reddetmesini önlemek amacıyla geliştirdiği muhteşem tepkilerden bir tanesidir. Fetüs için faydalı olan bu durum mikroplara karşı daha dikkatli olmanız için sizi uyarmaktadır. Ellerinizi yıkamayı asla unutmayın. Hastalıklardan korunmak sizin ve bebeğiniz için önemli bir konu.

Size uygun egzersizleri yaparak genel sağlık sisteminizi desteklemeyi unutmayın.

Gebeliğin 14 haftası

İçeriğimizi Oylayın!
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

0 0 votes
Memnuniyet
Subscribe
Bildir
guest
Memnuniyet
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
0 (312) 210 1626