Sağlık Kütüphanesi

Vajinismus hastası gebe kalabilir mi?

Vajinismus hastası gebe kalabilir mi? Vajinismus hastalarında rahatsızlığın derecesi 5 farklı şekilde olabilir. 1 ve 2 . derece vajinismus hastalarında cinsel birleşme vardır. Fakat ağrılı ilişkiden bahseder. 3. Derece vajinismus hastalarında kısmen ilişki olur. Yani eş pelvik kasa kadar gelebilir. 4. Derece hastalarda ise kısmen izin verir.

Bu nedenle 1 v2. Derece vajinismus hastalarında gebe kalmada sıkıntı yoktur. Bu grup hastalar kendilerinin vajinismus hastası olduğunu bile bilmez. Vajinismus hastalığını hiç cinsel birleşme olmaması zannettikleri için sadece cinsel birleşmenin ağrılı olduğunu ve zevk alamadıklarını söylerler. Vajinismus belirtileri hakkında daha fazla bilgi için ilgili sayfayı inceleyebilirsiniz.

3. ve nadiren 4. Derece vajinismus hastalarının cinsel birleşme denemelerinde kasa kadar gelebildikleri için erkekte boşalma olursa ve sperm parametreleri normalse nadirde olsa gebelik oluşur. 4. derece vajinismus hastalarının bir kısmı ve 5. Derece vajinismusu olan hastalar hiç birleşmeye izin vermedikleri için gebe kalamazlar.

Vajinismus Hastası Gebe Kalabilir mi

Vajinismus tedavisi sonrası hemen hamile olmak sorun mu?

Vajinismus tedavisi için gelen çiftlerin pek çoğunda evliliklerinde geçen süre 1 yılı geçmiştir ve çocuk istekleri vardır. Bazı tedavi merkezlerinde vajinismus tedavisi sonrası çocuk planlamak için bir süre beklemek gerektiği söylenebilir. Fakat bu doğru bir uygulama değildir. Çünkü gebeliğin hiç bir döneminde cinsel ilişki yasaklanmaz. Sadece bazı tıbbi durumlarda gerekililik varsa geçici bir süre yasak konulabilir. Bu tıbbi durumlar düşük tehlikesi ve erken doğum eylemi gibi durumlardır. Bu durumlarda da belki bir hafta -10 gün gibi adet dönemi kadar yasak konulabilir. Kaldı ki bir çiftin bir ayda gebe kalma ihtimali her şey normal bile olsa % 25 dir. Bu nedenle hem cinsel birleşme, hem de çocuk sahibi olmak için yıllarca beklemiş bir çifte vajinismus tedavisi sonrası aylarca korunma yöntemi kullanmalarını söylemek doğru olmayacaktır.

Vajinismus tedavisi sonrası doğum şekli nasıl olmalı?

Vajinismus hastası gebe kalmadan önce bu rahatsızlıktan kurtuldu ise ve gebelik sürecinde normal cinsel ilişki yaşıyorsa doğumu normal vajinal yolla olabilir. Vajinismus rahatsızlığı bilindiği üzere % 98 psikolojik korkulara yanlış düşüncelere bağlıdır. Fiziksel bir rahatsızlık ya da eşlik eden başka psikolojik bir hastalık yoktur. Bu nedenle vajinismus rahatsızlığının tedavi edilmesi durumunda hastanın diğer gebe kadınlardan, anne adaylarından hiç bir farkı kalmaz. Sadece vajinismus tedavisi alan hasta gebelik takibini yapan kadın doğum doktoruna bunu söylemesi gerekir. Çünkü doğum eylemi sırasındaki muayeneler tüm anne adaylarını tedirgin ettiği gibi onları da korkutabilir. Muayeneler oldukça hassas yapılmalıdır. Bunun dışında hamilelik sürecinde sadece vajinismus hastaları değil tüm anne adayları psikolojik olarak desteklenmelidir.

İçeriğimizi Oylayın!
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

0 0 votes
Memnuniyet
Subscribe
Bildir
guest
Memnuniyet
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
0 (312) 210 1626