Online Vajinismus TedavisiSağlık KütüphanesiVajinismusVajinismus TedavisiVajinismus Tedavisi Ankara

Kadında Orgazm Bozukluğu

Orgazm nedir?

Kadında Orgazm Bozukluğu – Orgazm cinsel birleşmede hazza ulaşma veya uyarılmanın en yoğun olduğu dönem olarak tanımlanır. orgazm noktasında beyin uyaranlara cevap olarak genital bölgenin kan akımında ve salgılarında artış olur. Yapılan çalışmalar kadınların % 35-40 ında orgazm problemi olduğunu göstermektedir.  Vajinismus probleminden 3-4 kat fazla görülen bu sıkıntı kliniğe çok az yansır. Genelde kadınlar bu durumunu kabullenmiştir.

Bizim gibi toplumlarda orgazm erkekler için çok önemli olduğu algısı yerleşmiştir. Genelde kadınlar için ayıp günah diye bastırılan cinsel duygular evlendikten sonra da devam eder ve kadın bunun için yardım almaktan bile çekinir .çoğu zaman eşine bu durumundan bahsetmez bile.

Kadında Orgazm Bozukluğu

Orgazm nasıl oluşur?

Orgazm cinsel ilişki sırasında zevk veren uyarılma dönemi arkasından vajinal bölgede gerçekleşen istemsiz kasılmalar ve eş zamanlı gerçekleşen haz duygusudur. Orgazm esnasında tüm vücutta da kasılmalar olur. Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda ıslanma olur. Uyarılma için kadını sadece fiziksel uyarılması yeterli değildir. Duygusal olarak ta cinsel birleşmeye hazırlanması gerekir. Bu uyarılma dönemi kadınlarda erkeklere göre daha uzundur. Bu nedenle ön sevişmenin uzun tutulması ve erkeğin kadının yönlendirmesine açık olması gerekir.

Orgazmın belirtileri nelerdir?

Cinsel uyarılmayı takiben kadında orgazm başlarken nefes alıp verme sıklığı artar. Kan basıncı  ve nabız hızı yükselir. Göz bebekleri büyür.  Meme ucu sertleşir. Genital bölgede de değişiklikler gözlenir. Vajen kan akımı artar ve dokudaki salgı bezlerinin uyarılması ile ıslanır. Klitoris sertleşir. Vajen ve rahim bölgesinde istemsiz ritmik kasılmalar başlar. Vücutta terleme ve kasılma olur. Yoğun haz guygusuyla birlikte bu gelişen refleks değişimler hızla geri döner.

Kadında Orgazm Bozukluğu Tedavisi

Orgazm olamıyorum şikayeti ile karşımıza gelen bir hasta öncelikle cinsel isteğin olup olmaması iyi ayırt edilmelidir. Erotik duyguları olan, zevk alanların tedavisi tamamen isteksiz hasta grubuna göre tamamen değişir. Orgazm bir reflekstir. Fakat ortaya çıkaran uyaran her kişi için değişken olur. Refleksi ortaya çıkaran sadece fiziksel temas, uyarılma değil duygusal  durum, ilaçlar,  cinsellikle ilgili düşünceler de etkiler.

Klinikte kadın orgazmını çan eğrisine benzetebiliriz. Bir uçta hiç orgazm yaşamamış hastalar. Diğer uçta fantezi veya meme ucu uyarması ile bile orgazm olan ortada iste klitoral uyarılma veya yoğun vajinal uyarılma ile orgazm olabilen kadınlar bulunur.

Anorgazmi dediğimiz hiç orgazm olamayan kadınlar tedaviye çok güzel yanıt verir.

Hiç orgazm olamayan kadının tedavisi

Bu hastalar çocukluktan itibaren yetiştirilme tarzıyla ilgili veya toplumsal baskılarla orgazm oluşumuna istemsiz engel olmayı öğrenmişlerdir. Hastadan öncelikle kendi kendini rahat hissettiği bir zaman ve ortamda uyarması istenir. Genelde hasta mastürbasyona karşı suçluluk ve utanç duyar. Bunu aşması için yardımcı olmak gerekir.

Hastaya önce orgazmın nasıl bir şey olduğu , bu konuda düşüncesi ve varsa soruları öğrenilmeli ve açıklığı kavuşturulmalıdır. Hastanın erotik fantezileri açığa çıkarılmalı bunların normal olduğu ve cinsel fonksiyonları düzeltmedeki faydaları belirtilmelidir. Fantezi kuramayan hastalar erotik kitap, film, resimlerden yardım alabilir.

İkinci aşama eşiyle birlikte orgazm olma aşamasıdır. Bazen kadınlar eşlerinden yardım almaktan çekinir. Onunla rahat konuşamaz bu konuda hasta cesaretlendirilmelidir. Vajinismus tedavisi için gerekirse eş seanslara çağrılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0 (312) 210 1626