Vajinismus Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Vajinismus Tedavisi İçin Hangi Doktor

Vajinismus problemi yaşayan hastalar vajinismus tedavisi için hangi doktora gidilir konusunu sıklıkla araştırmaktadır. Bilindiği gibi vajinismus kadınlarda cinsel ilişkiye girememe problemidir. Sebebi ise vajina çevresindeki kasların istemsiz olarak kasılmasıdır. Bu kasılma sonucunda ilişki ağrılı hale gelir ve ilişkiye girmek imkansızlaşır. Çünkü her ilişki denendiğinde kas kasılarak kendisini kapatacak ve ilişki mümkün olmayacaktır.

Vajinismus sebebiyle ilişkiye girememek hem kadın hem de erkek için çözülmesi gereken, ilişkiyi olumsuz etkileyen önemli bir sorundur. Bu problem için ilk olarak kadın doğum uzmanlarına muayene olunması gerekir. Vajinismusu genellikle kadın doğum doktorları tedavi etmektedir.  Jinekologlar bu konuda uzmanlaşmış hekimlerdir. Bu problemi yaşanlar için öncelikli başvurulacak yerdir. Teşhis ve tedavi gerçekleştirebilir, tedavi uygulamıyorsa da gerekli yönlendirmeyi sağlayabilirler. Kadın doğum uzmanlardından sonra başvurulabilecek bir diğer yer cinsel terapistlerdir. Bu kişiler cinsel problemlerinde tedavisi konusunda uzman kişilerdir. Genellikle kişilerin yaşamış olduğu travma ve kaygıyı tedavi etmeyi amaçlayan ruh sağlığında yetkin kişilerdir.

Kegel egzersizi ve diğer fizik tedavi egzersizleri ile tedavisi sağlayabilecek bir diğer başvurulabilecek yer ise fizyoterapistlerdir. Fizyoterapistler dilatör gibi cihazlarla ve kegel egzersizi gibi yöntemlerle bu problemin çözümü için tedavi uygularlar. Psikiyatristler de vajinismus tedavisi için hangi doktora gidilir sorusunun bir başka yanıtıdır. Psikiyatristler vajinismusun altındaki sebep olarak depresyon, cinsel taciz vb. durumlar olduğu taktirde terapi ve ilaçlarla tedavi sağlayabilecek kişilerdir.

Son olarak ürologlar da erkekler için başvurulabilecek doktorlardır. Vajinismus hastalığı yaşayan kadının partneri de bu durumdan etkilenebilir. Vajinismus sebebiyle oluşan kaygı ve problemler yaşayabilirler. Bu problemlerin çözümünde ürologlara başvurabilirler.

Cinsel ilişkiye girememe problemi bilinenin aksine oldukça yaygın bir sorundur. Vajinismus kadınlardaki cinsel ilişkiye girememe rahatsızlıklarından birdir. İlişkiye girememe sorunu erkekte varsa kişi üroloji uzmanına başvurmalıdır. Vajinismusun kaynağında psikolojik sebepler, küçük yaşlarda uğranılmış cinsel zorbalık, anatomik sebepler olabilir. Tedavisi kısa sürede mümkündür. Mutlaka bir an önce tedaviye başlanılmalıdır. Bu makale de vajinismus tedavisi için gidilebilecek merkezlerden bahsettik. Vajinismus tedavisi hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa tedavi sayfasını ziyaret edebilir, uzman doktorumuzla randevu ayarlayabilirsiniz.

İçeriğimizi Oylayın!
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

0 0 votes
Memnuniyet
Subscribe
Bildir
guest
Memnuniyet
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
0 (312) 210 1626