Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

IVF halk arasında tüp bebek tedavisi kısırlık problemi yaşayan hastalarda başvurulan en son tedavi şeklidir. Fakat azospermi gibi ileri erkek problemi olduğunda, iki taraflı tüpler tıkalı olduğunda ilk başvurulacak yöntem olması gerekir. Tüp bebek veya IVF dediğimiz bu tedavi yönteminde yıllar içinde çok büyük ilerlemeler olmuştur ve başarı oranları %50-60 lara yükselmiştir.

Tüp Bebek Tedavisi

Fakat hala çözülemeyen,  çözümü bekleyen pek çok konu vardır. Belki bundan 20 yıl sonra % 80-90 başarıları konuşacağız.

Sağlıklı bir gebeliğin oluşumu ve devamı için sadece yumurta ve sperm varlığı değil bunun kalitesi,  rahim iç zarına tutunması ve burada devamı pek çok komplike olaylar zincirine bağlıdır. Bu zincirin her hangi noktasında kopma diğer aşamalar çok güzel işlese de gebelik oluşum ve devamını bozabilir.

Tüp bebek tedavisi için başvuran çifte bebek oluşumu için gerekli tüm basamakların kontrolü ile başlanır. Her hangi aşamada bir problem tespit edilirse müdahale edilebilir. Bunlar içinde tüp bebek tedavisinde en yüz güldürücü sonuçlar erkek faktörü kaynaklı kısırlıklarda olur. Yumurta kalitesinin  kötü olması , uzayan kısırlık süreci  tedaviyi olumsuz etkileyen faktörlerden bazılarıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Ankara

Tüp bebek tedavisi üreme endokrinolojisinde eğitim almış kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılır. Ivf veya diğer adıyla tüp bebek tedavisi tüplerin tıkalı olması veya ileri derece erkek  faktörü yoksa  3-6 ay süren  yumurtlamanın uyarılması, başarısız olursa 2-3 aşılama yöntemi arkasından geçilmesi gereken en son aşama tedavi şeklidir.

Tüp bebek tedavisinde bir kaç tedavi protokolü ile yumurtalıklar uyarılır. Yumurta çatlatma iğnesinden 35-36 saat sonra OPU dediğimiz yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurta toplandığı gün eşte sperm numunesi verir ve aynı gün yumurta ve sperm laboratuvar ortamında döllenir. Sonraki günler embriyo takibi yapılır. İlk embriyo ile ilgili bilgi bize 24 saat sonra ulaşır.  Kalan embriyo sayı ve kalitesine göre transfer günü 3. veya 5. Gün yapılabilir.

Tüp bebek tedavisi yürüten merkez ankara da yumurta toplama sürecine kadar işlemi klinikte yapabilir. Dr. Soytürk’te de hastalarımıza bu  şekilde hizmet veriyoruz. Yumurta toplama ve transfer işlemi için laboratuvar  başarısı yüksek olan bir merkezde bu aşamaları yapıyoruz.

Nasıl Yapılır?

  1. İlk aşama çiftin tüp bebek süreci ile ilgili bilgilendirilmesi ile başlar. Tedavi şekli, süreci, sonuçları ve hatta maliyeti ile ilgili yeterli bilgi verilmesi gerekir. Bunun için çifte uygun zaman ayrılmalı, bu konu ile ilgili tüm soruları aydınlatılmalıdır. Tüp bebek başarısı ile ilgili gerçekçi bilgiler verilmelidir
  2. İkinci aşama yumurtalıkların uyarılmasıdır. Bu aşamada kullanılan pek çok ilaç vardır. Etkileri birbirine benzer ve birinin diğerine çok üstünlüğü yoktur. Bu aşamada  amaç çok sayıda ve iyi kalitede yumurta elde etmektir. Genelde kullanılan iğneler insülin  iğnesi gibi  göbekten yapılan hastanın kendi kendine uygulayabileceği iğnelerdir. Günlük uygulanır. Bu sürede hastanın vajinal ultrason ve kan testleri ile sık kontrol edilmesi gerekir.
  3. Üçüncü aşama yumurta toplanmasıdır. Yumurtalar istediğimiz boyuta geldiğinde bu 17-21mm aralığıdır. Yumurta çatlatma iğnesi yapılır.  Yumurta çatlatma iğnesinden 35-35 saat sonra hastaya sedasyon şeklinde anestezi uygulanır.  Özel iğneleri ile ultrason eşliğinde yumurtalar toplanır. Bu aşama sedasyon yapılmazsa hastalar açısından ağrılı bir işlemdir. Ama artık pek çok merkez sedasyon ile bu işlemi gerçekleştirilir
  4. Dördüncü aşama  embriyo takibinin yapıldığı laboratuvar aşamasıdır. Toplanan yumurtalar spermlerle döllenir ve takibe alınır. Yumurta sayısı ve kalitesine göre transfer günü planlanır. Transfer 3 veya 5. Gün yapılabilir
  5. Beşinci aşama transfer aşamasıdır. Bu aşama çok önemlidir. Hassas bir şekilde yapılmalıdır. Ağrısız ve kısa bir işlemdir ama atravmatik bir şekilde gerçekleştirilmelidir.  Bu işlem sırasında hasta idrara sıkışık olması işlemin kolaylığı için oldukça önemlidir. Hastaların transfer sonrası en çok merak ettikleri konu yatak istirahati yapmanın embriyo tutunmasındaki etkisidir. Bu konuda yapılan çalışmalar embriyo tutunmasının ilk dakikalar içinde gerçekleştiği uzun yatak istirahatinin tutunmaya bir etkisinin olmadığı yönündedir.

Transfer sonrası hastalarımız için en zoru 14 günlük bekleme süresidir. 14 gün sonra kanda bhcg hormonu bakılarak gebelik olup olmadığı araştırılır.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları 2023 ya da Tüp Bebek Tedavisi Maliyeti 2023

Tüp bebek tedavisi ücretleri her kliniğe merkeze göre değişebilir. Tüp bebek işlemi hem maddi olarak hem de manevi olarak çifti zorlayan bir süreçtir. Ankara Tüp bebek tedavisinde hem işlem fiyatı hem de kullanılan ilaçlar oldukça maliyetlidir. Bu da  işlemin özellikleri gereği yurt dışına bağımlılığımızdan kaynaklıdır. Ortalama ilaç maliyeti hastanın yumurtalık rezervine ve ilaca cevabına göre değişmekle birlikte 1000- 3000 arası değişebilir.  Tüp bebek işlem ücreti ise yapılan merkeze göre değişmekle birlikte 5000-10.000 arası olabilmektedir. Maliyeti etkileyen bu ilaçların etkinlikleri birbirine benzer fakat tüp bebek merkezini seçerken laboratuvarı ve embriyologunun tecrübesi çok önemlidir. Tüp bebek için merkez seçiminde mutlaka başarı oranlarını araştırıp  karar vermek gerekir.

Tüp bebek tedavisinde çiftin hazırlanması

Tüp bebek tedavisine başlayan bir çiftin  psikolojik hazırlanması kadar fiziksel olarak hazır olması da önemlidir. Bir kadının kilolu olması yumurta kalitesini azalttığı gibi ilaca cevabı da düşürecektir. Beslenme şekli, karbonhidrat ağırlıklı beslenmesi, fastfood beslenme şekli, yumurta kalitesini bozacağı gibi sağlıklı beslenmek, antioksidan ağırlıklı besinler tüketmek kaliteyi artırır. Bunun dışında sigara alkol alışkanlığı bilinen hem yumurta, hem de sperm üzerinde olumsuz etkileri olan unsurlardır.  Beslenme ve alışkanlıklar ile ilgili çift bilgilendirilmeli ve yönlendirilmelidir.

Egzersiz vücutta endorfin salgısını uyaran hem fiziksel hem de ruhsal sağlık için gereklidir. Zaten psikolojik olarak yoğun stres baskı hisseden çiftin hem psikolojik rahatlamasını sağlayacak, hem de başarıyı artıracaktır. Bunun dışında medikal olarak satılan yumurta ve sperm sayısı ve kalitesini olumlu etkileyen ilaçlar vardır. Gerekli olursa bu tür ilaçlar da başlanılabilir.

Tüp bebek tedavisine hızla başlamak yerine çift uygunca hazırlanarak başlanması daha iyi sonuç getirecektir.

İçeriğimizi Oylayın!
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

0 0 votes
Memnuniyet
Subscribe
Bildir
guest
Memnuniyet
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
0 (312) 210 1626