Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi anlatılmadan önce yapısından ve konumundan bahsetmek doğru olacaktır. Tıptaki adı Hymen’dir ve bu isim geçmiş uygarlıklardan Roma-Yunan kaynaklıdır. Bu zar kadın da vajina adı verilene organın girişinden hemen sonra yani 1-2 cm arası içinde bulunan ince bir zardır. Zarın inceliği birkaç milimetre ile sınırlıdır. Bu zar yapısı vajina tam bir örtü değildir ve regl dönemi kanamalarının geçişini sağlayacak bir yapıya sahiptir. Bu yapı her kadında aynı şekilde değildir. Zarın şekline göre kızlık zarı için tip belirlenebilir. Bu tipler kadında ki zarın ilişkiden etkilenmesini ve sonrası kanamaların miktarını etkilemektedir.

Kızlık Zarı Neden vardır?

Yetişkinlik dönemine erişene kadar bireyin vajinal yollardan mikroplardan korunmasını sağlayıcı özelliği nedeniyle vardır.

Kızlık Zarı ve Dikimi
Kızlık Zarı ve Dikimi

Kızlık Zarı Nasıl Zarar Görür veya Yırtılır?

Kızlık zarının zarar görmesi için vajina içine cerrahi bir müdahale yapılması veya o bölgenin dışarıdan herhangi bir müdahale alması gerekir. Her müdahale veya basınç durumu kızlık zarına zarar vermez. Hatta bazı cerrahi müdahaleler bile kızlık zarına zarar verilmeden vajinadan yapılabilir.

Kızlık Zarının Önemi nedir?

Kızlık zarı birçok toplumda saflığın, temizliğin, duruluğun simgesi durumundadır. Zar bekareti ifade eder ve yine birçok inanışta evlilik öncesi ilişkiden kaçınılarak zarın ve bekaretin korunması sağlanır.

Kızlık Zarının Tipleri var mıdır?

Kızlık zarı kişiye özel bir yapıya sahiptir ve herkeste aynı değildir. Aldığı şekle göre tip isimlendirmesi yapılır.

Tiplere arasından istenmeyen özellikte olan gözeneksiz yani deliksiz olanıdır ve bu durum yapısal olarak doğuştan kaynaklanır. Zarın gözeneksiz olması adet dönemine erişen genç bireyin regl kanamasını vajinadan dışarıya atamaması ile neticelenecektir. Kan genital bölge adı verilen alandaki organlarda birikir ve adet yaşayan bireye şiddetli ağrılar yaşatır. Bu durum bize gösteriyor ki adet dönemine girmesi gereken yaşa gelmiş ancak âdet kanaması yaşamayan genç kızların kızlık zarı muayenesi ile bu durumunun kontrol gerekliliğidir.

Peki Kızlık zarı gözeneksiz ise bu genç bireye ne yapılır?

Bireye çok ufak bir müdahale ile kızlık zarı gözeneği açılır.

Operasyonla açılan kızlık zarı bekaretimi bozar kaygısı için ne yapılmalıdır?

Genç bireyin ağrıları nedeniyle kızlık zarı yapısının gözeneksiz yapısına operasyon sonucu gözenek açıldığında kişiye Hekim tarafından Bekaret Raporu verilmektedir. Yani birey ağrı çekerken bekaret kaygısına düşmeden bu belge ile kurtulabilir.

Bir diğer tip kızlık zarı ise bölmeli olanıdır. Bu tipte kızlık zarının ortasındaki delik arasında da şerit halinde bir zar daha vardır yani iki delik var gibi görünür. Bu durumda da çeşitli şikayetler yaşanabilir. Bunlar; İlişkide aşırı ağrı hissi, kanama miktarında fazlalık olabilir.

Diğer bir tip ise birden fazla deliğe sahip görüntüdeki tip zardır. Bu tip ilişki sırasında yırtılmayabilir ve bu yırtılmayı ancak bir hekim müdahalesi ile gerçekleştirebilir.

Ksentrik adı verilen tipte ise zarı bir yönü kalın diğer yönü daha incedir. Zar ilişki sırasında tam yırtılmayabilir. Zorlama neticesinde oluşacak yırtık ise normalden fazla miktarda kanamaya neden olacaktır.

İlişki Sırasında Yırtılan Kızlık Zarı Ağrı Yapar mı?

İlişkinin normal ilerleyişi sırasında ilişkiye odaklanmış kişi zarın yırtıldığını hissetmez dolayısıyla ağrı yaşamaz.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıldır?

Kızlık zarı dikimi bir hekim tarafından uygun ortamda yapılır. İşlem iki tarzda yapılabilir. Bu tarzlar neticesinde kalıcı veya geçici olarak nitelendirilen dikimler gerçekleştirilir.

Kalıcı kızlık zarı müdahalesi sırasında çevre dokular kullanılarak yeni Bir zar yapısı elde edilir. Çevre dokular sayesinde müdahale sonrasında yaşanacak ilk ilişki sırasına kanama olacaktır. Müdahale ile kızlık zarı dikimi yapıldığı cinsel ilişkideki eş tarafından anlaşılamaz şekildedir. Yani bu tarz dikim ilişkiden önce bir zaman kısıtlaması içermez.

Geçici kızlık zarı dikimi daha önce yırtılmış kızlık zarının uç uça getirilerek birleştirilmesi ile yapılır. Kişi ilişkiye girmeden 24 ya da 48 saat öncesinde yapılmaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi ya da Dikimi nerede yapılır?

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK Ankara’da modern muayenehanesinde her türlü kadın hastalıkları uygulaması, kürtaj, kızlık zarı dikim işlemi ve genital estetik operasyonunu gerçekleştirmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi 2019 Fiyatı Ankara?

Hymenoplasti adı verilen bu uygulamalar tipine ya da durumuna göre 2000 TL – 5000 TL arasında çeşitli hekimler tarafından uygulanmaktadır.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0 (312) 210 1626