Sağlık Kütüphanesi

Cinsel İlişkiye Girememe Tedavisi

Cinsel İlişkiye Girememe Vajinismus hem kadın hem erkeği ilgilendiren fiziksel ve psikolojik problem kaynaklı olabilir. Bizim klinikte en sık karşılaştığımız ilk gece korkusu ve ilk ilişki denemesinde karşılaştığımız İlişkiye Girememe Vajinismus hastalarıdır.

İlişkiye Girememe – Vajinismus hastalarında daha önce ilk gece korkusu olsun ya da olmasın cinsel ilişki denemelerinde kendilerine engel olamadıkları  istemsiz ve her denemede yaşadıkları tekrarlayıcı kasılmalara bağlı cinsel ilişkiye giremez.

Cinsel ilişkinin olmaması İlişkiye Girememe Vajinismus hastalarında tanı için tek şart değildir. Çünkü 1 ve 2. Derece İlişkiye Girememe ve Vajinismus olan hastalarda kasılma hafif olduğu için ilişki gerçekleşir. Fakat ağrılı  cinsel ilişkiden yakınır.

Cinsel İlişkiye Girememe Tedavisi

İlişkiye Girememe ve Vajinismus

İlişkiye Girememe Vajinismus hastalığı %98 psikolojik %2 fiziksel sebeplere dayanan bir hastalıktır. Psikolojik sebepler çocukluktan itibaren gelen aşırı koruyucu, aşırı baskılı yetişme tarzı, cinsellikle ilgili yanlış  bilgiler, inanışlar, korkular, kızlık zarı ve bekaretin tabu olarak kız çocuklarına öğretilmesi, büyüdükçe ilk gece korkusu ve ilk gece ile ilgili anlatılan aşırı kanama, ağrı olacak korkusu, kilitli kalma duyumları  bilinç altına yerleşen  ve kasılmaların sebebi olarak sayılabilir. Fiziksel sebepler ise bu bölgeyi ilgilendiren kronik  ve akut enfeksiyonlar, cilt hastalıkları, anatomik darlıklar sayılabilir.

İlişkiye Girememe – Vajinismus olduğunuzdan şüpheleniyor, cinsel ilişkiye giremiyorsanız mutlaka tanı konulması için bu konuda çalışan bir kadın doğum uzmanına muayene olmalısınız. Yapılan jinekolojik muayene tamamen ağrısızdır. Küçük kız çocuklarına yaptığımız sadece gözle bakarak  yapılan dakikalar süren bir muayene şeklidir.  Bu nedenle muayeneden korkmadan süreci uzatmadan muayene olun. Bu muayene bize İlişkiye Girememe – Vajinismusun fiziksel bir sebep kaynaklı mı yoksa tamamen psikolojik nedenlere mi bağlı onu gösterecektir.  Tanının konulması ve sebebin belirlenmesi tedavi süreci için şarttır.

İlişkiye Girememe Vajinismus erteleme hastalığıdır.

Bekleyerek, kendi haline bırakılarak azalacak düzelecek bir rahatsızlık değildir. Tedavi edilmezse sonsuza kadar devam edebilir.

İlişkiye Girememe – Vajinismus tedavisi %100 olan , kesin çözüme kısa sürede ulaşılan bir rahatsızlıktır.  Bilişsel ve davranışsal terapi ile tedavi süresi sadece bir kaç saatte gerçekleşmektedir. Yıllarca bu hastalıkla mücadele eden bir çiftin bu sürece inanması biraz zor olmakta fakat hasta kas kontrolünü sağladığı zaman İlişkiye Girememe – Vajinismus hastalığını tamamen yenmiş olur.

İlişkiye Girememe Tedavisi yapılan yanlışları bilerek tedaviye geçmek gerekir. İlişkiye Girememe Tedavisi edecek bir ameliyat yoktur. İlaç tedavisi yoktur. Hastalar psikolojik olarak tamamen sağlıklı erişkinlerdir ve uzun süren psikoterapilerin yeri de yoktur.

Cinsel ilişkiye girememe bazen erkekteki ereksiyon problemleri veye erken boşalmaya bağlı olabilir. Cinsel ilişkiye giremeyen çiftlerde sebebi bulmak için ayrıntılı hikaye almak, gerekirse erkekte problem olduğundan şüphe duyuyorsak Ürolojik muayene için yönlendirme yapmamız gerekebilir.

Uzun süreli İlişkiye Girememe Vajinismus sıkıntısı yaşayan çiftlerde erkekte ereksiyon ve erken boşalma problemi sürece eklenir. İlişkiye Girememe ve Vajinismus problemi çözüldüğünde zamanla erkekteki sıkıntı hızla kendiliğinden geçer. Cinsel problemler hem kadın hem erkeği ilgilendiren pek çok psikolojik ve fiziksel sebeplerle ilişkili olabilir. Her hangi bir sağlık probleminden şüphelendiğinizde uzman yardımı almalısınız. Kadında orgazm bozukluğu için sayfamızı inceleyiniz.

İçeriğimizi Oylayın!
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

0 0 votes
Memnuniyet
Subscribe
Bildir
guest
Memnuniyet
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
0 (312) 210 1626