Online Vajinismus TedavisiSağlık KütüphanesiVajinismusVajinismus TedavisiVajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir? – Vajinismus cinsel birleşme anı geldiğinde vajen 1/3 dış kısmında yer alan pelvik kasların istemsiz olarak kasılarak ilişkiye engel olma durumudur.

Vajinismus Nedir?

Bu durum vajen içerisine uygulanacak ultrason probu, spekulum, vajinal fitil gibi her durumda genelde ortaya çıkar. Vajinismus rahatsızlığı olan hastaların çoğu cinsel birleşme anı gelene kadar böyle bir problemle karşılaşacaklarını tahmin bile edemez. Çoğu vajinismus hastalığından haberdar bile değildir.

Vajinismusu daha önce duyan hastalar cinsel birleşme gibi olağan bir şeyin nasıl da başarılamadığına inanmadıklarını, ta ki kendi başlarına gelince ancak böyle bir rahatsızlığın olduğuna inandıklarını söyler.  Vajinismus çoğu hastada  sürpriz bir şekilde ortaya çıkar.

Vajinismusu olan bir grup hasta da daha öncesinde şehir efsanesi gibi dilden dile dolaşan cinsel birleşmede ağrı, cinsel birleşmede aşırı kanama, ilişki sırasında kilitli kalma gibi duyumları sayesinde  zaten cinsel birleşmeden korkuyordur.  Bu nedenle ilk cinsel birleşme deneyimlerine korkarak başlarlar. Zaten bu grup hastalar cinsel birleşme anı gelmeden öncede tedirgin ve kasılmıştır. Belki aşırı kanama, ilişkide kilitli kalma başlarına gelmemiştir ama cinsel birleşmeyi de başaramamışlardır.her ilişki denemelerine aşırı bir baskı hissi arkasından korku, panik ile tüm vücutları ile kapanarak kendilerini geri çeker veya eşlerini iterler.

Vajinismus problemi nadiren ilk ilişkilerinde ağrı ve kanama yaşayan kadının sonraki ilişkilerinde kasılarak  ilişkiye engel olma durumuyla ortaya çıkabilir.

Genelde bu Dr. Soytürk’e başvuran hastaların nadir bir grubunu oluşturur. çünkü vajinismus çiftlerinde erkekler genelde çok sabırlı, sakin, eşinin duygularına çok önem veren kişilerdir. Eşinin korkması, ağlaması, kasılması onları da tedirgin eder ve daha fazla ilişkiyi sürdürme konusunda ısrarcı olmazlar.  Bazen erkeklerin cinsel ilişki ile ilgili tecrübeleri az olduğu için zorladıklarında eşlerine zarar vereceği korkusu vardır. Bu durumlarda vajinismus hastalığı sürecini uzatan etkenlerdir.

Vajinismus şikayeti ile başvuran hastalarla konuşulduğunda büyük kısmında cinsellikle ilgili olumsuz düşünceler,  cinselliği sadece eşini mutlu etmek veya çocuk istediği için olması gerektiği düşüncesi,  utanma, kendi kendine bile dokunamama gibi durumlar vardır. Çoğu kadın kendi anatomisinin farkında değildir. Kızlık zarı nerededir, yapısı nasıldır, orgazma sebep olan klitoris yapısı veya G noktasının yerini, orgazmın nasıl olduğunu bilmez. Bunları araştırmak, sormak, konuşmak ayıp olarak düşünülür. Vajinismusa sebep olan bilinç altı kaygılar, korkular neyse cinsellikle ilgili olumsuz düşünce ve davranışlara da sebep olur.

Toplumumuzda kadınlar yetiştirilirken cinsellik hep ayıp, günah olarak vurgulanmış, cinsel kimlik ilk oluştuğu yaşlar olan 2-3 yaşında kız çocukları bunlarla büyütülmüştür. Çoğunlukla hatırlamadığı bu olumsuzluklar bilinç altına yerleşmiş. Yetişkin bir kadın olduğunda da kapatmalıyım, korumalıyım, saklamalıyım iç güdüsüyle refleks koruma hareketi olarak kasılma gerçekleşmiştir.  Bu da karşımıza vajinismus, orgazm problemleri, cinsel isteksizlik olarak karşımıza çıkar.

Vajinismus hastası kliniğe nasıl gelir?

Çoğu vajinismus hastası tedaviyi ertelemeye meyillidir. Genelde çocuk isteği başlayınca eşinin de ısrarı ile 1.5- 2 yıl sonra gelir. Daha azınlıktaki hasta kendisine veya evliliğine verdiği zararın farkına vararak ilk aylarda tedaviye başvurabilir. İlk gruptaki hasta cinselliği eşi için veya çocuk olsun diye istiyordur. Kendisi için beklentisi minimumdur. Bu hastalar sadece vajinismus tedavisi uygulanırsa ileride orgazm problemi ve cinsel isteksizlik yaşayacaktır. Bunun için  vajinismus hastalarına cinsel terapide yapılmalıdır.  Daha erken başvuran hastaların tedavisi sonrası genelde diğer cinsel problemleri yaşamazlar.

Kliniğe başvuran hasta genelde tedaviyle ilgili pek çok sorularla  ve endişe ile gelir. En çok merak ettikleri gerçekten diğer başaran hastalar gibi 2-3 saatte çözebilecekler mi? Vajinismus Seansı sırasında ağrı duyacaklar mı?  Tedaviden sonra vajinismus tekrar eder mi? Vajinismus hastalığı %100 tedavi edilebilen bir hastalıktır. Vajinismus hastalarının %95 3 saatte çözüme kavuşmakta hatta  bunların % 60 ı birinci saatin sonunda ilişkiye hazır hale gelmektedir.  Seansların sonunda hasta korktuğu her şeyin geride kaldığını rahat jinekolojik muayenesini olabilen, doğumunu  vajinal yoldan yapabilecek cesarette klinikten ayrılır. Vajinismus tedavisinde uygulanan davranışsal, bilişsel terapi ile kalıcı olarak bu hastalıktan  kurtulur.  Hastalar bir saatin sonunda Dr. Soytürk’ten ayrılırken endişelerinden  kurtularak ve kafalarındaki soruların cevabını bilerek ayrılır.

Vajinismus Tedavi sonrası  ne kadar sürelik evli olursa olsun  kaybettikleri zamana  hayıflanırlar. Fakat artık sıkıntılar geride kalmış  ve ilişkilerinde yeni bir sayfa açılmıştır. Bunu 1-2 hafta sonra daha iyi anlayacaklardır.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0 (312) 210 1626